Kód pojišťovny

Časté úrazy

Ilustrační obrázek

Bodnutí hmyzem může být nepříjemné zvláště pro děti. V případě, že je dítě po vpichu dušné, upadá do mdlob, trpí závratěmi, úzkostí nebo zmateností, popř. má otok v ústní dutině, je nutné přivolat lékaře. Také v případě bodnutí do úst, krku nebo hltanu bychom měli jít s dítětem okamžitě k lékaři. Jestliže víme, že dítě trpí alergií na bodnutí hmyzem, je nutné s sebou nosit balíček první pomoci při alergii.

Jaké mohou nastat komplikace?

Na žihadlech hmyzu se nacházejí choroboplodné zárodky, které mohou u citlivých dětí vyvolat infekci. Není-li otok v místě vpichu po dvou dnech zřetelně menší nebo tvoří-li se v jeho blízkosti červené pruhy, musíme s dítětem k lékaři.

Domácí lékárna

Proti otokům a svědění můžeme použít cibuli, kterou rozkrájíme a zavážeme do mulového obvazu. Cibulový obklad položíme minimálně na čtvrť hodiny na postižené místo. Dále můžeme použít olej z australského čajovníku, který má protizánětlivé účinky, zmírňuje svědění, otoky a působí desinfekčně. Na místo vpichu aplikujeme několik kapek. Pokud dáme olej z čajovníku do aroma lampy, zabráníme výskytu hmyzu.

Na co dávat pozor

V létě, kdy je výskyt hmyzu nevětší bychom měli dávat pozor především na včely, sršně a vosy. Děti bychom neměli nechávat pít z otevřené plechovky nebo tmavé lahve. V průhledné nádobě vždy nezvaného hosta poznáme. Odpadkové koše a popelnice jsou pro hmyz velmi dobrým lákadlem, proto je lepší se takovým místům vyhýbat. V noci je vhodné mít v ložnici dítěte ochrannou síť. Včely zanechávají na místě vpichu často žihadlo i s podbřiškem. Ihned bychom ho měli vytáhnout nehty, ale žihadlo ani zbytek tělíčka nemačkáme, abychom zastavili vytékání jedu. Pokud do místnosti přilétl nezvaný host, je nutné zachovat klid a nedělat příliš prudké pohyby, protože hmyz prudké pohyby rozdráždí a může nás bodnout.

Krevní výron

K podkožnímu krvácení dochází často při poranění vazů, šlach, svalů nebo kostí, což vede právě ke krevním výronům. Poranění jsou často způsobena vnějšími vlivy a v případě, že dojde k pohmoždění svalové tkáně, je to značně bolestivý stav. Mezi typické příznaky krevního výronu patří: otok, namodralé až fialové zbarvení kůže, velká citlivost na bolest.

Pohmožděniny v oblasti lebky

Pohmožděniny v oblasti lebky jsou často doprovázeny velkými boulemi, protože otok může být vzhledem k lebečním kostem, které leží hned pod ním, vyveden pouze nahoru, směrem do kůže. Boule není znakem žádného těžkého poranění. V případě, že dojde v návaznosti n pohmoždění hlavy k závrati nebo nevolnosti, vyhledáme raději lékařkou pomoc.

Průběh poranění

Četná poranění, ke kterým došlo hluboko ve tkáni, se projeví modrou skvrnou teprve za několik hodin nebo dokonce dní. Z těchto důvodů je vhodné po všech bolestivých úderech, kopancích nebo pádech postižené místo chladit.

Pomoc z domácí lékárny

Pro zmírnění bolesti se doporučuje dostatečně dlouho postižené místo chladit. Pohmožděniny nebo kosti se doporučuje chladit alespoň po dobu dvacet minut a poraněné svaly ledujeme půl hodiny. Ke chlazení používáme kousky ledu, které zabalíme do žínky nebo do tlustého ručníku. Jestliže nemáme k dispozici led, chladíme oblast studeným kusem látky.

Octan hlinitý a arnika

Jednu lžíci octanu hlinitého rozmícháme ve sklenici vody, tekutinou napustíme mulový obvaz a položíme na poraněné místo a lehce ho ovážeme. Mezi přírodní léčebné prostředky patří arnika, která zabraňuje otokům. Použijeme esenci z arniky neředěnou s vodou v poměru 1:9. Nakapeme ji na kapesník a připravíme obklad, který aplikujeme na bolestivé místo. Arniku můžeme také použít jako homeopatický přípravek.

Kořen kostivalu

Kořen kostivalu je prastarým léčebným prostředkem, který se používal mimo jiné k léčení boulí. Rozmixujeme asi 100 g kostivalu s malým množstvím vody a směs položíme na bavlněnou látku. Přiložíme na postižené místo a necháme asi 20 minut působit. V případě nutnosti postup několikrát během dne zopakujeme.

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu bývá způsobeno buď vnějšími faktory (úderem, poraněním, míčem, změnou tlaku apod.) nebo vnitřními vlivy (hypertenze, léky ředící krev, stresové situace). U dětí je krvácení z nosu časté také při nachlazení. Krvácení často vychází z přední části nosu a krev teče z nosní přepážky. Tato krvácení se daří poměrně rychle zastavit. Krvácení, které trvá déle a nelze tak snadno zastavit se většinou projevuje při poranění zadní části nosu.

Jak je možno pomoct?

Vatou nebo srolovaným kapesníčkem ucpeme krvácejícímu nos a při lehkém naklonění hlavy vpřed pak lehce stiskneme jeho chřípí. Nos musí být vyčištěn od špíny a krevních sraženin. Přítok krve zmírní také ledová obklad na kořen nosu. Můžeme použít žínku na mytí, do které zabalíme kousky ledu. Mezi přírodní léčebné prostředky  patří například mochna nátržník, ale je vhodná až pro děti starší šesti let. Také existují dva akupresurní body proti krvácení z nosu. Jeden z nich leží na šíji v oblasti začátku páteře a druhý se nachází na malíčku, kdy na malíček navlékneme utaženou gumičku. Po zastavení krvácení z nosu by měly děti počkat nějakou dobu, než se vysmrkají, aby z nosu odstranily poslední zbytky krve. Takto vzniklým tlakem by mohly právě uzavřené cévky opětovně prasknout a krvácení by se mohlo spustit znovu.

Prevence krvácení z nosu

Jestliže dítě trpí častým krvácením z nosu, je vhodné z jídelníčku vyloučit potraviny, které obsahují salicylát. Tato látka zhoršuje srážlivost krve. Mezi potraviny, které obsahují zvýšené množství salicyátu patří čaj, mandle, rozinky, jablka, meruňky, jahody, třešně, hroznové víno, máta, okurky nebo rajčata. Děti reagují velice citlivě na stres a přehnané očekávání výkonu.

Odřeniny

Odřeniny vznikají ve většině případů pádem na drsnou nebo tvrdou podložku. Působením silné třecí síly dochází k odstranění povrchové vrstvy kůže. Otevřené rány jsou ideální vstupní branou pro choroboplodné zárodky. To platí především pro příliš nekrvácející s rány. Srážlivost krve se postará o slepení okrajů rány a její uzavření strupovitým povlakem. Dojde ke zvýšení prokrvení, aby byla odstraněna cizorodá tělíska a poničené buňky. Rána se pak uzavře provizorní tkání, která se postupně stává pevnější.

Čištění

Rána se musí očistit, aby se předešlo infekci. Mezi vhodný čistící prostředek patří roztok peroxidu vodíku smíchaný s několika kapkami oleje z čajovníku australského. Odřeniny se hojí nejrychleji, když k nim může pronikat vzduch. Místa, která jsou běžně zakryta textilií je vhodné chránit vzdušnou náplastí.

Podpora léčebného procesu

Měsíčková mast je homeopatickým přípravkem k prvnímu ošetření ran a má antiseptické účinky. Ránu se doporučuje natírat několikrát za den. Mast obsahující dexpanthenol můžeme na odřeninu nanést až za 24 -48 hodin po zranění. Můžeme také připravit bylinkové obklady, kdy v 1 l vody povaříme asi 10 minut 50 g sušené přesličky rolní. Směs scedíme a necháme vychladnout a poté nakapeme na kus látky a přiložíme na ránu.

Popáleniny

Popáleniny patří k velice častým dětským úrazům. Velké nebezpečí představuje zapnutá žehlička, plotýnka n sporáku, horký tuk nebo opaření ornými parami. Popáleniny prvního stupně se projevují červenou a zanícenou pokožkou, popáleniny 2. stupně jsou velice bolestivé a kůže je mokvajíc a objevují se popáleninové puchýře. U popálenin 3. stupně je pokožka bílá a na dotek velice citlivá nebo hluboce strupovitá. Často dojde až ke zničení velkého počtu nervových zakončení a poškození tkáně. U dětí jsou popáleniny nebo opařeniny velikosti desetikoruny považován za rozsáhlé poranění. Pokud se objeví puchýřky a otevřené ranky, měli bychom ihned zavolat lékaře. Popáleniny 2. nebo 3. stupně musí bezpodmínečně ošetřit lékař.

Jak můžeme pomoci?

U popálenin je nesmírně důležité chlazení a přísun tekutin. Musíme se také postarat o to, aby popálená plocha nebyla infikována. Při popáleninách dochází v důsledku ztráty tekutin a minerálních látek k šoku. Měli bychom si všímat prvních příznaků (bledost, studený pot, zrychlený pulz).

Prevence

V létě bychom děti neměli vystavovat nadměrnému pobytu na slunci. Nesmíme zapomenout na dobrou sluneční ochranu a dostatek tekutin. Malé děti bychom v žádném případě neměli nechávat bez dozoru v blízkosti zdrojů tepla. Je potřeba jim včas ukázat, co vše je může bolestivě popálit. Puchýře, které vzniknou při popáleninách, chrání pokožku a neměli bychom je v žádném případě propichovat.

Zlomeniny

Zlomeniny u dětí vznikají často ve většině případů jednorázovým působením vnějšího násilí. Zlomeniny se projevují bolestí a otokem v místě zranění a tvar kosti je často nepřirozený. U pažní kosti a stehen se stává, že konce zlomeniny jsou do sebe zaklíněné. Jestliže se jedná o otevřenou zlomeninu, dochází k pronikání konce zlomené kosti kůží ven. Existují také zlomeniny, které vyvolávají pouze málo problémů a postižený je ani nepozoruje, např. Zlomeniny žeber. Konce zlomenin jsou pak do sebe stlačeny, aniž by to více uškodilo okolní tkáni. U velké části zlomenin však dochází však k poranění sousední měkké tkáně.

Jaké je pomoc?

Léčba šoku vždy předchází ošetření ran, ošetření ran má přednost před ošetřením zlomeniny. U otevřených zlomenin propíchnou konce kostí kůže. Rána musí být zakryty sterilním mulovým obvazem a s kostmi bychom pokud možno neměli hýbat. Pokud došlo ke zranění ve volné přírodě, může trvat déle než dojde odborná pomoc, a proto je důležité zlomenou končetinu fixovat pomocí dlahy ( silná větev, hůl apod.) a přivázat šátkem. Vyčnívající partie bychom měli chránit otlakem před otlakem měkkým obložením (polštářkem, složeným ručníkem). Podstatné je, aby kost byla v klidu a příliš se nehýbala. Postižená část těla by měla být položena o něco výše, aby došlo k zastavení přítoku krve do poraněné tkáně.

Krvácející rána

Vzhledem k tomu, že kosti, že jsou často umístěny blízko velkých tepen, může  dojít při otevřených zlomeninách k jejich poraněním. Pokud z rány vystřikuje krev, v mohutných nárazech, musíme postiženou končetinu pevně stáhnout páskem přímo nad ranou.

Chlad

Chlad mírní bolesti a zužuje cévy. V co nejkratším čase poraněné místo zchladíme, aby byl otok a výron krve u zlomenin co nejmenší. Několik kostek ledu nebo hadřík namočený ve studené vodě dáme blízko poranění. Led však vždy zabalíme do hadříku nebo žínky.

Zlomenina klíční kosti

Předloktí zlomené strany položíme velice jemně napříč přes spodní část hrudníku. Postižený by si měl podpírat loket pomocí druhé paže nebo mu můžeme ruku připevnit šátkem k hrudníku. Postižený by měl sedět.

Zlomenina pánve

Zlomeninu pánve poznáme podle toho, že postižený nemůže chodit a omezuje ho bolest v oblasti kyčelního kloubu a bederní oblasti. V některých případech vytéká z močové trubice krev. V případě podezření na zlomeninu pánve, položíme postiženého na záda n podlahu. Prostor mezi nohama vysteleme ručníkem, dekou nebo bundou. Svážeme k sobě nohy v kolenou a kotnících, abychom omezili pohyblivost dítěte.

Zlomenina ruky

Při zlomenině ruky ovážeme postiženou ruku pomocí vatového polštářku. Abychom zabránili otoku, měl by dítě držet ruku nad hlavou a kost by měla být fixována tak, aby nedocházelo k jejímu pohybu. Ošetření zlomenin samozřejmě náleží do rukou lékaře a musíme se postarat, aby se postižený dostal co nejrychleji do nemocničního zařízení k ošetření.

Řezná poranění

K řezným poraněním dochází nejčastěji při nevhodném zacházení s nožem. Při řezných poraněních dochází většinou k hlubokým nebo rozevřeným trhlinám v kůži. Intenzita krvácení se odvíjí od počtu a rozsahu poraněných cév v oblasti postižené tkáně. Jestliže je rána hlubší, může dojít k poranění větších cév. Při silnějších krváceních se doporučuje ihned zakrýt ránu pomocí mulového tamponu. Při pulsujícím vystřikování krve z hluboké rány byla s největší pravděpodobností postižena tepna. V takovém případě musí být omezen přítok krve do poraněné části těla stažením pomocí širokého šátku nebo opasku. Je potřeb ihned volat záchrannou službu.

Průběh

Řezné rány se samy čistí, když mohou „vykrvácet“, protože s proudící krví dochází k vyplavování také původců infekce. Řezné rány zpočátku vyvolávají pouze málo bolesti, mají však značné šokové účinky, protože postižený vychází instinktivně z toho, že byl hluboce a vnitřně zasažen. Některé děti mohou při řezném poranění omdlít, ale k zotavení dochází rychle.

Poranění u dětí

V případě řezných poranění u dětí, (když se jedná o malou ránu), dodáme dítěti náležitou podporu, když budeme patřičně jednat. Jedná se rychlé vyčištění rány a přilepení náplasti nebo přiložení malého obvazu. V žádném případě nepodáváme na řeznou ránu ani vatu ani tekuté materiály, které by na ráně mohly ulpět a mohly by tak léčebný proces prodloužit.

Poranění kloubů

K poranění kloubů dochází při podvrtnutí, přerušeným pohybem nebo pomocí působení vnější síly, kdy v důsledku tohoto mechanismu může být nataženo kloubní pouzdro nebo vazy v kloubu. Malé děti, které jsou zabrány do hry vůbec nemusí pozorovat poranění kloubu a teprve večer se může objevit prudký otok a bolesti.

Jaký je průběh?

Velikost otoku nevypovídá nic o závažnosti zranění. U lehčích natažení vazů je poraněno velké množství cév, které pak vyvolají mohutný otok.

Zcela utržené vazy nemusí na cévách napáchat žádné škody, a proto probíhají zcela bez otoku. Vymknutí kloubů a natržení vazů může být tak intenzivní, že někdy trvá i měsíce, než se zranění skutečně vyléčí a veškeré potíže vymizí. V tomto období je mimořádně důležité, aby byl postižený kloub dobře chráněn, v případě možného zatížení například pružným obinadlem nebo punčochou.

Opatření

Po vymknutí je potřeba dodržet nejprve klidový režim a šetření zraněné části těla. Teprve později můžeme postižený kloub zatěžovat. Doporučují se takzvaní izometrická cvičení, kdy se zatnou postižené svaly na 2 vteřiny a pak je následně na 3 vteřiny uvolníme. Toto cvičení opakujeme i několikrát denně.

Jaká je prevence?

Pokud mají děti malé možnosti pohybu, tak se jejich riziko poranění zvyšuje. Je vhodné dopřát dítěti přiměřený pohyb a pokud je to možné, je vhodné, aby se v bezpečném prostředí občas proběhlo naboso. Také nesmíme zapomenout na dostatečný přísun vitamínů a minerálních látek, a to především vápníku, hořčíku, fosforu a vitaminu D.

Domácí lékárna

Nateklý kloub můžeme potřít tvarohem a přes tvaroh položíme slabý šátek a ovineme igelitem. Necháme působit přes noc a pak tvaroh smyjeme  pomocí tekoucí vody. Následně kloub natřeme krémem nebo mastí. Na zranění s menším nebo větším otokem vyzkoušíme třezalkový olej, který nanášíme několikrát denně na postižené místo nebo aplikujeme třezalkový obklad. Ten si můžeme vyrobit sami tak, že květy této rostliny přelijeme olivovým olejem lisovaným za studena, aby bylinky byly zcela zakryté. Následně směs necháme čtyři týdny odstát na světlém místě. Olej pak scedíme a ještě jednou necháme po dobu čtyř týdnů odležet a poté opět přecedíme přes jemné sítko.

Jiné prostředky

V lékárně můžeme zakoupit enzymové preparáty, které nám pomohou snížit otok. Arnika pomáhá snižovat otoky. Děti trpící alergií na arniku mohou vyzkoušet kostival. Homeopatické preparáty aplikujeme po poradě s lékařem homeopatem.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.