Kód pojišťovny

Relaxační techniky, cvičení pro oči a fytterapie

Lidé se mylně domnívají, že oslabený zrak je třeba šetřit, ale opak je naopak pravdou. Pokud bychom zrak od dětství nepoužívali, nemohl by se rozvinout. Je potřeba využívat i slabý zrak. Jestliže bychom se slabým zrakem dlouho nečetli, bylo by čtení po delší době mnohem obtížnější.

Obecné rady

V případě, že jste ještě před chvílí při čtení viděli ostře a náhle došlo k rozostření zraku, je nutno si odpočinout. Můžete vyzkoušet například tzv. palming. Autorem této metody uvolnění očí je oční lékař W.H. Bates. Sedněte si ke stolu a z dlaní si vytvořte mističky směrem k obličeji a sevřené prsty překřižte přes sebe. Hlavu volně položte do dlaní a vnímejte teplo a uvolnění. Nikdy na oči netlačíme a dýcháme uvolněně. V poloze bychom měli setrvat tak dlouho, dokud nepocítíme uvolnění. Poté si můžeme opět zvykat na světlo.

Procvičení očních svalů

V případě, že dlouhodobě namáháme zrak na jednu vzdálenost (při čtení knih, při práci u počítače apod.) a pociťujeme slzení, únavu očí nebo rozostřené vidění, můžeme využít cviky, které poskytují uvolnění střídáním pohledu na různé vzdálenosti. Během čtení je vhodné přenést pohled na různé barevné objekty v místnosti i mimo ně. Lepšího uvolnění docílíme také krátkodobým procvičením očním svalů – kroužením očí, střídáním pohledu vlevo a vpravo, nahoru, dolů, šikmo nahoru i dolů vpravo i vlevo.

Zdroj světla

Při čtení je vhodné připravit si zdroje světla zleva nebo shora, abychom si nestínili a současně nebyli oslněni, vhodné jsou křesla s opěrkami rukou. Jestliže pracujeme s texty u stolu, pracovní deska stolu by měla být tak vysoká, aby ruce opřené o stůl nesvíraly v loktech ostrý úhel. Při práci na počítači, je vhodné umístění klávesnic níže, než je pracovní deska pro psaní. Také nepřirozená poloha hlavy vede vždy k dřívějšímu pocitu únavy. Samozřejmostí by měl být svěží vzduch v místnosti a v případě nutnosti je vhodné pořídit si odpařovače.

Zátěž na oči

Oči patří k orgánům, které dokážou potlačit uvnitř očí veškeré záněty. Z toho důvodu by se zánětlivá onemocnění oka měla ve zdravém těle vyskytovat pouze ojediněle. V minulosti byly oční záněty spojovány s jinými těžkými bakteriálními onemocněními, jakým je například syfilis. V současnosti přibývá očních chorob, které mají svůj původ v přehnaně reagujícím aktivním imunitním systému (výskyt alergických reakcí). Alergické záněty spojivek, nateklá oční víčka, svědění očí, patří k nejčastějším projevům alergické reakce.

Léčba pomocí bylinek

Významnou bylinkou při léčbě očních chorob je světlík lékařský. Můžeme ho najít na loukách a v řidších lesích a kvete od června do října. Tato bylina se sklízí celá včetně květu a k léčebnému účelu se povaří celá v neperlivé minerální vodě a přecedí přes šátek. Pak ji necháme vychladnout a poté namočíme do nálevu dva menší kapesníky a přiložíme si je zhruba po dobu deseti minut na očích. Světlík lékařský pomáhá při léčbě očních zánětů.

Zázvorová voda

Zázvorová voda je přípravek, který pochází z ajurvédské tradice. Při užívání pomáhá při všech očních potížích a aktivuje látkovou výměnu. Také významně přispívá k uzdravení jedince. Zázvorová voda má léčivé účinky na trávicí systém jedince a doporučuje se také jako dlouhodobější léčebné opatření. Oloupeme jeden kus kořene zázvoru zhruba ve velikosti palce a nakrájíme jej na malé plátky. Následně jej povaříme ve větším šálku vody po dobu dvaceti minut. Směs scedíme a pijeme po doušcích, dokud je ještě horká. Užíváme jednou až třikrát denně.

Routa vonná

Jedná se o prastarý léčivý prostředek, který se používá vnitřně jako antirevmatikum proti bolestem a zánětům kloubů. Při vnějším použití má blahodárné účinky při očních chorobách. V tradiční čínské medicíně se routa vonná používala při těžkých kožních onemocněních. Routa působí silně desinfekčně a povzbuzuje náladu.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.