Kód pojišťovny

Tipy pro zdravé srdce od nejlepších kardiologů

Ilustrační obrázek

Možná vaše babička, otec nebo jiný člen rodiny trpí srdečním onemocněním, ale i s těmito silným dědičnými dispozicemi máte šanci bojovat a snížit tak vaše riziko. A to dodržováním zdravého životního stylu, prospěšného vašemu srdci. Je to lehčí než si myslíte.

Přes 800 000 Američanů zemře každý rok na srdeční záchvat nebo jiné kardiovaskulární onemocnění. Ale až čtyřem z pěti těchto úmrtí bylo možné předejít. Díky několika tipům od předních kardiologů, zveřejněných na webu WebMD, můžete mít zdravé srdce.

Jíte to nejlepší pro vaše srdce?

„Podle výsledků naší studie, jedna z hlavních věcí u níž si lidé nejsou jisti, co je správné, je strava, která je zdravá pro jejich srdce," říká kardioložka Lori Moscaová, zakladatelka Centra kardiologie na Lékařské fakultě Kolumbijské univerzity v New Yorku. „Každý týden je zveřejněn výzkum nebo kniha, která vždy vyvrátí tvrzení té předcházející."

Nejlepší informace, jak jíst správně a zdravě, aby to prospívalo vašemu srdci, je řídit se podle pokynu Americké asociace pro zdravé srdce. Jsou tvořeny těmi nejlepšími odborníky, kteří sledují nejnovější výzkum a nenechají se ovlivnit nejnovějšími trendy. „Popravdě je to jednodušší, než si lidé myslí,"dodává doktorka Moscaová.

Zde je několik tipů vhodných pro zdravé srdce:

 • Konzumujte  stravu bohatou na zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky a vlákninu.
 • Jezte rybu nejméně dvakrát týdně.
 • Omezte příjem nasycených tuku a potravin s vysokou mírou cholesterolu. Jen 30% vašeho denního příjmu by mělo být tvořeno tuky a jen velmi málo z toho, mohou být ty nasycené.
 • Vybírejte si nízkotučné mléčné výrobky.
 • Snižte příjem potravin, které obsahují rostlinné oleje.
 • Snižte příjem soli

Jedním ze způsobů, jak zaručit, že vaše strava bude bohatá na ovoce, zeleninu a vlákninu a zároveň omezíte nasycené tuky, je rozdělení talíře na části: polovinu by měla tvořit zelenina, ¼ kvalitní bílkoviny( zkuste luštěniny - jsou výborným zdrojem bílkovin a velmi zdravé pro vaše srdce) a ¼ by mělo tvořit ryba nebo netučné maso.

Pamatujte na to, že byste výživné látky, měli přijímat z potravin. Antioxidanty a další látky vhodné pro srdce se nachází například v borůvkách, fazolích a artyčocích.

Vyhněte se módním dietám. „ Téměř každý se jednou za život rozhodl zhubnout, ale udržet tuto váhu i poté je to, co je obtížné. Zabránit tomu, aby jste znovu přibrali, je velmi důležité. Takto značně chráníte své srdce,"dodává doktorka Moscaová.

Prospívá pohyb vašemu srdci?

Je těžké zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu do nabitého dne. Lidé, které vidíte cvičit v posilovně, vypadají, jako by tam trávily hodiny. A vy jste přitom neuběhli ani kilometr od vysoké školy. Ale žádné výmluvy - stejně jako zdravé stravování, tak i pravidelný pohyb není tak obtížný jak to vypadá.

Pokud nemáte velkou nadváhu, stačí, když pětkrát týdně nebo i víckrát zařadíte 30ti minutovou pohybovou aktivitu. Není třeba cvičit třicet minut v kuse. Klidně si můžete rozdělit tuto půlhodinku na dvě části - jednu ráno a jednu večer.

„Pravidelný pohyb je základ pro zdravé srdce," říká doktorka Moscaová. Tím, že nebudete aktivní riskujte rozvoj některého z kardiovaskulárních onemocnění.

Pravidelný pohyb rovněž prospívá:

 • krevnímu tlaku
 • předcházení cukrovce
 • udržuje zdravou hladinu cholesterolu.

Pokud chcete shodit pár kilogramů, budete muset vynaložit více úsilí. „V tomto případě je třeba cvičit alespoň 60 minut denně,"říká doktorka Moscaová. „Jediný způsob jak zhubnout, je snížit příjem kalorií a zvýšit jejich výdej. Pokud jen snížíte příjem energie, vaše tělo zpomalí metabolismus."

Jaký typ aktivity si zvolíte už není až tak podstatné, důležité je, že něco opravdu děláte. Podstatné je nevynechávat. Vždy mějte pohyb zařazený ve svém každodenním plánu. Zkuste aktivitu, do které zapojíte celou rodinu.

Znáte další rizikové faktory pro vaše srdce?

Zdravý životní styl, který prospívá vašemu srdci ale není jen o vyvážené stravě a pohybu. Nejnebezpečnější věc pro vaše srdce je kouření. Cigaretový kouř zvyšuje riziko vzniku srdečního onemocnění, ale zároveň zhoršuje i další faktory, které ke kardiovaskulárním nemocem vedou:

 • Zvyšuje krevní tlak.
 • Zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.
 • Snižuje hodnotu dobrého cholesterolu.

Pokud vykouříte krabičku cigaret denně, riziko infarktu je u vás až dvakrát vyšší, než u nekuřáků.

„Každá cigareta, kterou nevykouříte, je důležitá," říká doktorka Moscaová. „Cíl by samozřejmě měl být úplně s kouřením přestat, ale i snížení o jednu cigaretu denně udělá změnu. Začněte tedy postupným ubíráním cigaret, až přestanete úplně." radí doktorka.

Velkou výhodou je, že vašemu tělu a tedy i srdci netrvá dlouho, než začne využívat prospěch, který mu skoncování s kouřením přineslo. Dvacet minut po vaší poslední cigaretě začíná klesat krevní tlak a srdeční tep. Zlepšení krevního oběhu a funkce plic trvá od dvou týdnů do tří měsíců. Rok poté je vaše riziko infarktu o polovinu nižší než u kuřáka.

Dalšími rizikovými faktory pro vaše srdce jsou úzkost, stres, zlost, deprese a sociální izolace. Tyto velmi obvyklé problémy, často přehlížené, představují nebezpečí pro vaše srdce.

„Například deprese je velmi rozšířená a může vést k srdečním onemocněním,"říká doktorka Moscaová. „Pokud někdo z vašich blízkých vypadá, že depresí trpí, hromadí v sobě vztek nebo se vám zdá osamocený, pomožte mu vyhledat odbornou pomoc. Je mnoho způsobů, jak se těmito problémy vypořádat."

Jaká je vaše rodinná historie?

Existují některé rizikové faktory, které nemůžete ovládat a rodinná historie je jedním z nich. Pokud někdo z vašich blízkých - matka, otec, sestra nebo bratr měli srdeční záchvat nebo zemřeli - zejména v mladém věku, je zde zvýšené riziko i pro vás.

„Rodina může mít určité dispozice k tomuto onemocnění. Nejen že sdílíte geny, ale rovněž životní styl," říká doktorka Moscaová. „Zdědíte polovinu genů od vaší matky, polovinu od otce, ale co rovněž pravděpodobně získáte, je způsob jejich stravování a vztah k pohybu."

„Pokud se ve vaší rodině nachází srdeční onemocnění, je důležité, aby jste pravidelně nechával své srdce kontrolovat,"doporučuje doktorka Moscaová.

Můžete přijít například na to, že máte příliš vysoký cholesterol a je třeba užívat léky. Na druhou stranu je možné, že infarkt vašeho otce byl způsoben jeho kouřením a nadváhou a vy přitom ani jeden z těchto problémů nemáte. Vaše riziko se tedy snižuje. V každém případě můžete udělat pro vaše srdce něco dobrého - dědičnost není vše.

Je důležité si uvědomit, že většinu rizikových faktorů pro vaše srdce, můžete ovládat a riziko tak snížit.

„I když v tuto chvíli u vás riziko zvýšené není, už teď se můžete začít chovat tak, aby ani toto risk nevzrostl a zažít zdravě žít."

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.