Kód pojišťovny

Dovolená s dítětem

Ilustrační obrázek

Plánujete dovolenou a máte doma malé dítě? Pořádně si předem promyslete, kam chcete jet a na jak dlouho. A hlavně pamatujte na určité zásady, které byste měli při cestách s dětmi dodržet. Při výběru cíle cesty berte ohled na své dítě a jeho zdraví.

Vyhýbejte se:

 • příliš horkému, vlhkému nebo chladnému podnebí
 • příliš dlouhým cestám
 • velkému časovému posunu
 • vysokým horám chudým na kyslík.

Dejte přednost:

 • přímořskému klimatu
 • nízkým horám (do 1000 metrů n.m.)
 • venkovu.

Kdy začít cestovat?

Raději na své miminko příliš nespěchejte. V prvních měsících si teprve zvyká na vás, na domov a je pro ně velmi důležitý pocit jistoty a bezpečí. Má rádo známé prostředí. Obecně se nedoporučuje cestovat s dítětem do tří měsíců. Pak byste se měli poradit se svým lékařem o tom, kam chcete jet a jakým způsobem se budete přepravovat, jestli nebrání vašim úmyslům nějaká zdravotní rizika. Uvědomte si, že pro vaše dítě nemusí být snadné vyrovnávat se s novou, neobvyklou situací. Všímejte si, jak reaguje na cizí prostředí. Pokud mimo domov pláče nebo je nervózní, ještě počkejte. Řiďte se jednoduchým pravidlem: čím mladší dítě, tím blíže k domovu byste měli trávit dovolenou. Dlouhé cesty ani změny klimatu malým batolatům neprospívají. Pokud máte touhu poznávat  nové kraje a země, pak až s dětmi, kterým je více než deset, a raději ještě staršími.

Místo pobytu

Pro hodně malé dítě je vhodnější absolvovat dovolenou v našich nebo podobných podnebných podmínkách. Najdete i spoustu hotelů a penzionů, které vám vyjdou v mnohém vstříc. Zajistí postýlku, jídelní židličku nebo pračku. Výjimkou nejsou ani speciálně organizované pobyty rodičů s dětmi spojené s různými aktivitami. Velice populární jsou pobyty s cvičením, ozdravné pobyty, plavání, a dokonce břišní tance s miminky.

Stejně důležitá jako místo je také volba správné délky pobytu. Měla by se odvíjet od toho, jak dlouho cesta bude trvat, jak bude náročná a jak složité bude přivykání novému prostředí. Dítě by si mělo po cestě dostatečně odpočinout a mít dost času a prostoru, aby se mohlo přizpůsobit novým situacím. Pokud budete trávit dovolenou v zahraničí a budete cestovat daleko letadlem, měl by být pobyt spíše delší. Pokud cestujete do zahraničí, zajistěte svému dítěti kvalitní pojištění a prostřednictvím cestovní kanceláře si ověřte, zda mu bude v případě nutnosti poskytnuta zdravotní péče v plné míře.

Nezbytné očkování

Chystáte-li se na cestu do exotických zemí, nechte sebe i své dítě naočkovat. Vše s dostatečným předstihem (4 až 6 týdnů) prokonzultujte v očkovacím středisku. Lékaři doporučují u dětí ve věku od šesti měsíců do jednoho roku očkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli, proti tuberkulóze, virové hepatitidě typu B a proti Haemophilu infuenzae typu B. Další očkování závisí na cílové zemi a druhu pobytu - o případném přeočkování proti žluté zimnici, vzteklině, choleře či meningokokovým infekcím se poraďte s dětským lékařem.

Jedeme k moři

Děti do tří let jsou hodně háklivé na změny ve svém okolí, proto byste na to měli myslet. Cestujete-li k moři, nevolte hlavní sezonu, kdy jsou teploty nejvyšší. Příliš velké teplotní výkyvy by mohly mít pro miminko zdravotní následky. Nebezpečné jsou zejména přechody z horka do klimatizovaných místností. Často si neuvědomíme, že v místnosti je vlastně zima. Ve velkém horku se většina dětí necítí dobře a bývá podrážděná.

Děti do tří let by se neměly vůbec opalovat. Přesto je natřete dětským krémem s co nejvyšším UV filtrem, protože sluníčko opaluje i ve stínu. Na pláž nechoďte přes poledne, vždy s sebou mějte dostatek tekutin, malé děti jsou náchylné k dehydrataci. Kojenci by měli být vždy jen ve stínu - chráněni před mouchami nebo komáry. Pokud máte větší batole, které se koupe v plavkách, vždy mu je pak sundejte a nechte uschnout - mokré plavky jsou startem pro zánět močových cest.

Ideální dopravní prostředek

Za ideální dopravní prostředek lze považovat auto. Už jen samotná jízda autem se dětem většinou líbí a dokáže je rychle ukolébat. Můžete kdekoli kdykoli zastavit, vše si podle libosti obstarat, nejste na nikom závislí. Dlouhá cesta autem v horku však může být pro malé děti velmi zatěžující. Rozhodnete-li se, že například batoleti kvůli alergickému onemocnění dýchacích cest či atopickému ekzému prospěje pobyt u moře, naplánujte větší část cesty autem přes noc, kdy může spát a je chladněji.

Není vhodné, abyste s miminkem cestovala sama jako řidička - pláč by vás mohl rozptylovat. Za zadním sklem nesmějí být žádné věci, při prudším zabrždění by mohly spadnout na dítě. Důležité je také myslet na správné oblečení - řiďte se teplotou uvnitř auta, ne venku! Kojenec by neměl za jízdy moc pít, mohlo by mu zaskočit. U malých dětí do půl roku dělejte každou půlhodinu desetiminutové přestávky, u starších nemusíte tak často. Větším dětem nezapomeňte přibalit hračky, knihy nebo hry, které je během cesty zaměstnají.

Některým dětem cestování letadlem vůbec nevadí. Výrazné změny výšek však mohou negativně ovlivnit chování dítěte. Při stoupání může tlak v uších způsobit pokles intenzity nebo frekvence kojení či krmení z lahve. Při klesání může dítě spolu s vámi trpět bolestmi hlavy. Může být podrážděné nebo letargické. Pokud kojíte, můžete během startu i přistání zklidnit dítě tím, že je přiložíte k prsu. Při polykání se mu uvolní ušní kanálky a bude se cítit lépe. Pokud se vám nepodaří dítě dostat do sacího rytmu a začnou ho bolet ouška, je tu ještě jedna možnost. Pokud nejste nemocní, zakryjte mu nos i uši a krátce mu dýchněte do úst. Je to bezpečné a jednoduché.

Pár dnů po příletu se věnujte aklimatizaci na nové prostředí. Během této doby se snažte dodržovat běžný denní režim a vyhněte se stresovým situacím. O cestě letadlem by pro jistotu měl vědět váš pediatr. Dítě by mělo letět jedině tehdy, když je absolutně zdravé ( i jen obyčejná rýma může být důvodem k odložení letu). Cesta by neměla překročit dvě hodiny, aby miminko zbytečně nezatěžovala. Při objednání letenek si zamluvte vhodná dětská sedadla - u oken a s větším prostorem pro manipulaci s dítětem.

Cestování autobusem na delší trasy se nedoporučuje. Vaše dítě bude zřejmě případným pláčem obtěžovat spolucestující a ti vám to dají patřičně najevo. Navíc se dostáváte do     velmi nehygienického prostředí. Nevíte, kdo před vámi na sedačce seděl, v autobuse bude  zřejmě vydýchaný vzduch, v noci zima, možná průvan. Nemáte žádné zázemí pro přebalení dítěte, zřejmě si ani pohodlně nelehne.

Nečeká-li vás příliš daleká cesta s velkým množstvím zavazadel, je vhodné využít vlak. Děti tu mají více prostoru než v autě nebo letadle, ty větší se mohou projít a odskočit si na toaletu. Je tu prostor k společenským hrám, při kterých cesta rychleji uteče.

Zdravotní potíže

 • Průjem patří mezi nejčastější potíže, které mohou malé cestovatele postihnout. V případě, že vaše dítě průjmem onemocní, je nutné mu dát demineralizační a rehydratační roztok, aby se nahradily ztráty vzniklé průjmem. Zotavování po průjmu urychlí podávání tzv. probiotik, která přirozenou cestou působí na budování rovnováhy ve střevech.
 • Přehřátí. Dětský organismus je k úžehu nebo úpalu náchylnější než organismus dospělých, proto je třeba dbát na to, aby děti nepobývaly příliš dlouho na slunci nebo v přehřátém a dusném prostředí. Pokud už vaše dítě těmito potížemi trpí, snažte se ho co nejrychleji přemístit do stínu, dejte mu napít a přikládejte studené obklady na čelo a zátylek.
 • Kinetóza. Má-li vaše dítě sklony k tzv. cestovní nemoci, nezapomeňte mu před cestou dát některý z léků proti kinetóze. Dítě by rozhodně nemělo cestovat s prázdným žaludkem - ale raději mu před cestou podejte jen lehkou svačinu.
 • Poštípání hmyzem. Obzvláště v exotických zemích může být poštípání hmyzem velmi nebezpečné (přenáší se tak například malárie nebo žlutá horečka). Děti by měly být chráněné oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi. Měly by spát v pokoji s klimatizací či zakrytými okny nebo pod moskytiérou. Dětský kočár je vhodné raději přikrýt sítí proti hmyzu. U dětí starších než dva měsíce můžete použít i různé repelentní přípravky (spíše však na oblečení než přímo na kůži).

Cestovní nevolnost

Proč je dětem za jízdy nevolno mnohem častěji než dospělým? Vědci jsou toho názoru, že to souvisí s rozvojem rovnovážného ústrojí. Svou roli při kinetóze sehrávají i zrakové informace a jejich zpracování mozkem. V průběhu jízdy dopravním prostředkem totiž přicházejí do mozku dvě protichůdné informace o tom, co se děje s tělem. Oči, které se dívají ven, vidí jen nepatrný pohyb. Naopak tělo pravidelným pohybem nahoru a dolů či do stran dostává jasné signály o tom, že je v pohybu.

U dětí je nevolnost doprovázena zvracením, bledostí a pocením. Běžné je zívání, únava či ospalost. Stav zhoršují plný žaludek, příliš těsné oblečení, ale také dlouhá jízda bez přestávky. Optimální je najíst se dvě až tři hodiny před jízdou a důležité je vybrat vhodnou stravu - ideální je rýže, těstoviny, vařená či syrová zelenina. K pití je nejlepší voda nebo minerálka.

Na nevolnost zabírají některé léky - např. Kinedryl. Musíme jej užít před cestou, alespoň půl hodiny. Pokud je cestování delší, musíme dávku zopakovat. Starší děti dávají přednost speciálním žvýkačkám, které působí proti nevolnosti. Je třeba si je vzít 15 až 30 minut před cestou a žvýkat nejméně 10 minut. Pokud se vyskytnou potíže, je třeba vzít další žvýkačku. Účinek žvýkačky by měl trvat jednu až tři hodiny. Můžeme užít též homeopatický přípravek Cocculine. Podáváme ho již večer před cestou a v případě obtíží dvě tablety každou hodinu.

Strava na dovolené

Nejlépe jsou na tom kojící maminky. Jídlo je připravené kdykoli v ideální teplotě a v dostatečném množství. Pokud výhradně a bez problémů kojíte, nemusíte se bát, že by vaše dítě trpělo žízní i v teplejším počasí. Mělo by mu stačit pouze vaše mléko. Krmíte-li své dítě kojeneckým mlékem, musíte mít jeho postačující zásobu. Budete muset mít  s sebou dostatečné množství lahví a dudlíků, ale také raději svůj hrnec, ve kterém je budete vyvářet. Jestliže už své dítě přikrmujete, je nejjistější vzít si s sebou dostatečnou zásobu již hotových přesnídávek a maso-zeleninových příkrmů. Na dovolenou si však přibalte jen ty druhy, které již máte vyzkoušené a miminku chutnají.

Může se stát, že v horkém podnebí budou vaše děti méně jíst. Je to normální a nemusí to znamenat, že by trpěly nějakým onemocněním. Starším dětem se snažte zajistit pestrou, ale spíš rostlinnou stravu s dostatečným přísunem soli, omezte tuky a dbejte na to, aby dostatečně pily. Plánujete-li cestu do země s nižší hygienickou úrovní, zajistěte si takový druh ubytování, abyste mohli připravovat jídla výhradně z vlastních zdrojů. Nezapomeňte dbát na dostatečný přísun tekutin, zejména u kojenců a batolat může velmi rychle dojít k životu nebezpečné dehydrataci.

Dovolená nebo rekonvalescence

Dovolená slouží kromě odpočinku v případě často nemocných dětí i k celkové regeneraci a posílení oslabeného organismu. Dítě, které již pobývá v kolektivu mateřské školy, mívá často ne zcela doléčené infekce dýchacích cest, při kterých se nestihne obnovit ochranná funkce epitelu dýchacích cest. Ta je poškozena zejména při virózách. Imunitní systém trpí i po užívání antibiotik. Doba rekonvalescence bývá obvykle 2 až 3 týdny (což si obvykle pracující rodiče nemohou dovolit). Dýchací cesty pak obvykle podlehnou snadněji další nákaze. Prázdninové přerušení bludného kruhu je pak velmi žádoucí.

Mnohdy stačí pobyt dítěte mimo město, dostatečný pobyt venku s pohybovou aktivitou a otužování - to vše má po 3 až 4 týdnech velmi pozitivní vliv na imunitu. S vážněji nemocným dítětem zle absolvovat lázeňský pobyt v některé z dětských léčeben, jež umožňují předškolákům i pobyt s rodičem a při schválení revizním lékařem jej hradí zdravotní pojišťovna. Doba rekonvalescence v léčebně trvá 4 až 6 týdnů. Dítě zde inhaluje, cvičí, plave v bazénu, využívá příznivého klimatu. Astmatici mohou absolvovat i pobyt v jeskyních zvaný speleoterapie.

Samozřejmě že pobyt u moře je pro často nemocného předškoláka vhodný. A to nejen pro alergiky a onemocnění dýchacích cest. Plavat v moři či chodit po kamínkách a písku na pláži by měly i děti s různými ortopedickými vadami (skolióza, ploché nožky). Pobyt u moře však nemusí prospívat dětem s chronickým onemocněním ledvin či močových cest. Je-li vaše dítě alergik a odjíždíte s ním do zahraničí, vždy se poraďte s dětským lékařem a nechte si předepsat dostatečnou zásobu léků, které dítě užívá.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.