Kód pojišťovny

Za přeplatky na léky dostali klienti ČPZP zpět 11 milionů korun, meziročně o 2,4 milionu více

23.05.2023

Více než 11 milionů korun vrací Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) svým 17 292 klientům za překročení ochranného limitu na započitatelné doplatky za léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely v 1. čtvrtletí 2023. Za stejné období loni ČPZP vracela 8,6 milionu korun, přičemž přeplatek dostalo zpět zhruba 13 800 klientů.

 „Nejvyšší objem vrácené částky putuje tradičně k pojištěncům nad 70 let. Konkrétně za letošní 1. čtvrtletí evidujeme přeplatek k vrácení u 15 492 pojištěnců v této věkové kategorii. Za uvedené období jsme jim vraceli částku přesahující 9,3 milionu korun,“ upřesňuje tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Přeplatky posílají zdravotní pojišťovny svých klientům na bankovní účet, nebo poštovní složenkou za každé kalendářní čtvrtletí. Některé přeplatky se přes veškerou snahu nedaří pojištěncům doručit. Desítky přeplatků se do pojišťovny vrací také z důvodu neexistujících bankovních účtů. Nejčastěji se to týká právě seniorů, kteří bankovní účty nemají zřízeny. Ze zdravotních důvodů nejsou obvykle schopni si přeplatky na poště vyzvednout.

„Mnoho případů se týká i chybně uvedených doručovacích adres, které si pojištěnci neaktualizují. Zejména se jedná pojištěnce, pobývající v Domovech důchodců, v zařízeních s pečovatelskou službou či při pobytu u rodinného příslušníka. Pokud nám klient nenahlásí adresu, na které se zdržuje, nemáme šanci se o jeho skutečném místě pobytu dozvědět,“ vysvětluje mluvčí Mazurová. ČPZP sama telefonicky oslovuje klienty s žádostí o informaci, jakým způsobem doručit přeplatek. Pojištěnci mají podle zákona povinnost hlásit změny bydliště, nicméně je spousta takových, kteří to nedodržují a pak se podivují nad tím, že jim například přeplatky za léky nejsou doručeny.

Vrácené přeplatky z důvodu chybného bankovního účtu ČPZP znovu odesílá pojištěncům v co nejkratším termínu, a to na nový účet nebo formou poštovní poukázky. Pokud pojištěnec nestihne uplatnit poštovní poukázku v termínu její platnosti, o přeplatek nepřijde. Nevyplacený přeplatek je mu automaticky připočten k  přeplatku za následující čtvrtletí, pokud mu na přeplatek v daném čtvrtletí vznikne nárok. Pokud nechce na vrácení čekat, lze požádat o okamžité zaslání přeplatku písemně, telefonicky nebo na pobočce ČPZP.

Nejčastější vratky za přeplatky se týkají nejrozšířenějších léčiv, respektive i nejrozšířenějších onemocnění. Prim tak hrají léčiva k terapii kardiovaskulárních a metabolických onemocnění jako jsou vysoký tlak, či diabetes. Následují je přípravky určené k terapii onemocnění nervového a respiračního systému, nebo k léčbě kožních onemocnění. Nejvyšší vrácený přeplatek za 1. čtvrtletí 2023 činil 14 242 koruny.

 

 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

 

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím

Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí

tel.: 599 090 182, e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz

aktuální informace na www.cpzp.cz

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.