Kód pojišťovny

Přibývá pacientů s těžkou formou lupénky, vyplývá z dat ČPZP

Ostrava, 26. října 2023 - Lupénka, známá také jako psoriáza, je chronické neinfekční autoimunitní onemocnění, postihující kůži, může však zasáhnout i jiné části těla. Patří mezi nejčastější kožní choroby, která v současnosti postihuje asi dvě procenta středoevropské populace. Lupénka trápí stále více lidí, přibývá i pacientů s těžkou formou nemoci, vyplývá z dat České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP).

Lupénku, jejíž přesná příčina vzniku není známa, nelze zcela vyléčit. Lékaři se proto soustřeďují na zmírnění příznaků a u nových metod i zabránění progrese onemocnění. Dále se léčba zaměřuje na prevenci rozvoje nemoci. Lupénku musí vždy diagnostikovat lékař, který také vybere nejvhodnější léčbu.

K moderním metodám patří biologická léčba s cíleným efektem na imunitní mechanismy. Je finančně náročná a je vyhrazena pacientům s těžkými formami lupénky, kteří splňují kritéria pro zahájení biologické léčby. Ta se provádí ve specializovaných pracovištích, tzv. smluvních centrech. „ČPZP hradí tento typ léčby podle podmínek, které stanovil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Léčba je hrazena vždy, když jsou splněny podmínky úhrady,“ uvádí mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Celkově na léčbu pojištěnců s diagnózou lupénky vynaložila ČPZP v uplynulých třech letech celkem 411,379 milionu korun. Letos to prozatím bylo 127 milionů korun a dá se očekávat, že celkové náklady za rok 2023 opět překonají náklady uplynulého roku.

 

Náklady ČPZP na léčbu lupénky a počty pacientů s touto diagnózou

Rok

Celkové náklady v Kč

Počet pacientů

Průměrné náklady v Kč na pacienta

2020

115 870 769

9 464

12 243

2021

130 954 371

9 530

13 741

2022

164 554 310

9 789

16 810

1-8/2023

126 856 004

8 811

14 397

Pacientů s biologickou léčbou meziročně přibylo o 20 procent

Biologickou léčbu této choroby ČPZP loni hradila čtyřem stovkám pacientů. Jejich počet stoupl ve srovnání s rokem 2021 o pětinu. Náklady na tuto léčbu v roce 2022 dosáhly téměř 87 milionů korun. Proti roku 2021, kdy nákladná centrová léčba lupénky stála ČPZP zhruba 70 milionů korun, to bylo o čtvrtinu finančních prostředků více. Za roky 2018 až 2022, tedy za uplynulých pět let, vynaložila ČPZP na biologickou léčbu pacientů s lupénkou téměř 315 milionů korun.

Psoriáza se projevuje viditelnými a často nepříjemnými začervenalými, šupinatými skvrnami na kůži, které mohou na dotek bolet. Objevit se může v jakémkoli věku a její psychologický dopad na život člověka může být obrovský. Důležitá je tedy i podpora a pochopení okolí a to zejména nejbližších rodinných příslušníků.

U lupénky je důležitá důsledná léčba a zdravý životní styl s dostatkem spánku,  pitným režimem, vyhýbání  se konzumace alkoholu, cigaretám, stresu a zbytečnému podráždění kůže. Podpůrný efekt má vhodná dieta s dostatkem ryb, ovoce a zeleniny. Na zmírnění bolesti a svědění pomáhá ranní vlažná sprcha s mýdlem pH neutral, promazání pokožky. Kůži se nedoporučuje škrábat, aby se předešlo podráždění pokožky, je vhodné nosit kvalitní oblečení a obuv. Postižené pokožce prospěje i krátký pobyt na slunci.

 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

 

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím

Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí

tel.: 599 090 182, e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz

aktuální informace na www.cpzp.cz

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.