Kód pojišťovny

Pozor na petardy. Při nesprávné manipulaci může silvestrovská pyrotechnika přivodit vážný úraz, varuje ČPZP

16.12.2021

Ostrava, 16. prosince 2021 – Silvestrovské a novoroční oslavy si téměř nelze představit bez doprovodných efektů zábavní pyrotechniky, jako jsou ohňostroje a petardy. Při nesprávné manipulaci s nimi ovšem hrozí vážné a bolestivé úrazy. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), která v této souvislosti každoročně eviduje klienty s vážným poraněním, nabádá ke zvýšené opatrnosti.

  „Nejčastějšími úrazy, spojenými s používáním pyrotechniky, jsou podle našich dat jednoznačně popáleniny, a to obvykle v oblasti hlavy, krku nebo rukou. Když se pyrotechnika převrhne a ohnivá nálož vystřelí přímo na nohy, popálí chodidla. Popáleniny jsou přitom nesmírně bolestivým úrazem, často s trvalými následky a dlouhou a komplikovanou léčbou,“ připomíná mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Následkem neodborné či neopatrné manipulace s pyrotechnikou dále mohou být otevřené rány na nejrůznějších částech těla, poraněné končetiny až po amputace prstů, nebo i protržení ušního bubínku. Oční úrazy petardou jsou méně časté, ale mohou způsobit velmi vážná poranění, která vedou k omezení osobního i pracovního života.

Úrazy nejčastěji postihují muže, kteří s petardami přímo manipulují.  Mužů se týkaly i dva vážné úrazy, které ČPZP zaznamenala na přelomu minulého roku. „Při jednom z nich utrpěl popáleninu druhého stupně chodidla až po kotník náš devětačtyřicetiletý pojištěnec. Druhý úraz na jiném místě přivodil čtyřicetiletému pojištěnci amputaci prstu,“ přibližuje mluvčí pojišťovny a zdůrazňuje, že při manipulaci se zábavní pyrotechnikou je vždy třeba myslet na možná rizika. A zároveň vědět, jak poskytnout základní první pomoc. Menší popáleniny stačí zchladit, k rozsáhlejším zraněním musí být přivolána odborná lékařská pomoc.

Uplynulé dva přelomy roku se do statistik třetí největší zdravotní pojišťovny v ČR naštěstí zapsaly výrazným úbytkem zraněných pojištěnců. Na léčbu úrazů způsobených pyrotechnikou nicméně ČPZP vynaložila za posledních pět přelomových období roku (náklady za prosinec až leden 2017 až 2021) částku blížící se k 700 tisícům Kč. Z toho přes půl milionu jen za přelom mezi lety 2018 a 2019, kdy se vážně zranilo deset klientů ČPZP.

Počty zraněných pojištěnců a náklady ČPZP po úrazech pyrotechnikou

Období

Počet pojištěnců

Náklady

Prosinec 2016 - leden 2017

8

104 970,70

Prosinec 2017 - leden 2018

6

10 205,70

Prosinec 2018 - leden 2019

10

562 184,08

Prosinec 2019 - leden 2020

1

4 483,48

Prosinec 2020 - leden 2021

2

14 487,11

Lidé, kteří zábavní pyrotechniku používají, by podle odborníků měli dbát na to, aby nebyla prošlá a aby byla zakoupená u ověřených prodejců. Důležité je řídit se návodem k použití. K vážným zraněním zábavní pyrotechnikou dochází často i proto, že vznikají neodbornou manipulací z bezprostřední blízkosti. Pozor by si lidé měli dát i na pohyb osob a zvířat v okolí odpalovací techniky, aby nezpůsobili úraz někomu jinému.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.