Kód pojišťovny

Popáleniny bolí a jsou drahé. ČPZP vydala loni na jejich léčbu přes 39 milionů Kč

06.10.2020

Ostrava, 6. října 2020 - Popáleniny jsou nesmírně bolestivým úrazem, často vyžadující dlouhou a komplikovanou léčbu s trvalými následky a nezřídka i s hlubokými jizvami na těle a na duši. Tato léčba bývá spojena i s nemalými výdaji z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Jen Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) vynaložila na léčbu svých popálených klientů za loňský rok více než 39 milionů Kč.

Ze statistik ČPZP, které třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR uveřejňuje u příležitosti Mezinárodního dne boje proti popáleninám, vyplývá, že se v roce 2019 s popáleninami léčilo 5 465 pojištěnců. Mladších 18 let bylo 1409 z nich.

„Dítětem s nejvyššími náklady na léčbu byl v uplynulých pěti letech šestiletý chlapec s popáleninami postihujícími přes 50 % povrchu těla. Za jeho léčbu jsme během let 2017 a 2018 uhradili celkem přes dva miliony Kč. Nejnákladnější péče u dospělého pacienta se týkala ženy ve věku 24 let, která utrpěla popáleniny 2. a 3. stupně  na více částech těla a její léčba v letech 2015 a 2016 vyšla na zhruba 3,5 milionu Kč,“ doplnila tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Úrazy popálením se stávají v domácnostech, kde při nepozornosti může snadno dojít k opaření horkou tekutinou, fritovacím olejem, spálení o rozžhavená kamna. Vážně popálit se můžeme v zaměstnání, po úraze elektrickým proudem, od hořícího oblečení, nebo velmi často i během silvestrovských oslav neopatrným zacházením s petardami a další zábavní pyrotechnikou.

Skutečnost, že popálení patří k nejstrašnějším úrazům, které mohou naše děti či nás samotné potkat, si dobře uvědomují i rodiče vážně popálených dětí. „Když už člověk tento úraz přežije, čeká ho náročná, dlouhodobá a nákladná léčba. A i když utrpení nelze přirovnat k žádným finančním nákladům, je fakt, že bez potřebných financí by se léčba nemohla uskutečnit,“ napsala v dopise adresovaném ČPZP matka těžce popáleného dítěte, jehož léčbu spojenou s pobytem v nemocnici, léčebnými pobyty v lázních i další následnou léčbu ČPZP hradila.

Mezinárodní den boje proti popáleninám připadá na čtvrtek 8. října a jeho smyslem je připomenout důležitost prevence proti popáleninám a jiným úrazům. Chránit bychom měli sebe a především dávat pozor na děti, nenechávat je bez dozoru všude tam, kde hrozí úrazy nejen popálením. Hlídat je nutné zejména nejmenší dětí ve věku od 1 do 3 let, u nichž se popáleniny vyskytují nejčastěji.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

 

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím

Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí

tel.: 599 090 182, e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.