Kód pojišťovny

Nepodceňujte varovné příznaky rakoviny tlustého střeva. ČPZP nabízí příspěvek na prevenci

10.08.2021

Ostrava, 10. srpna 2021 - Rakovina tlustého střeva a konečníku je jednou z nejčastějších onkologických diagnóz ve všech vyspělých zemích.  V České republice ročně postihne asi 7 700 osob a téměř 3400 pacientů na toto onemocnění v naší zemi každoročně umírá. Nemoc se přitom i v raném stadiu dá odhalit testováním na okultní krvácení. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna svým klientům na tuto prevenci přispívá částkou 500 korun.

 V ČR za poslední dekády trvale stoupá incidence tohoto typu zhoubných nádorů a bohužel nadále obsazujeme přední příčky v celosvětových statistikách.  Vysokou mortalitu tohoto typu nádorů způsobuje pozdní diagnostika v již symptomatických stádiích onemocnění s omezenou efektivitou léčebných postupů. Tento nepříznivý trend se daří v posledních letech měnit díky aktivnímu vyhledávání bezpříznakových jedinců - tzv.kolorektálnímu screeningu.

 Nejvyšší pravděpodobnost potkat se s diagnózou rakoviny tlustého střeva a konečníku (kolorektálního karcinomu) mají muži nad 50 let. Výjimkou ovšem nejsou ani mladší pacienti. Přesné příčiny vzniku nejsou dosud známy. Předpokládá se, že k tomuto onemocnění existují určité dědičné dispozice. Rizikovými faktory jsou chronická zánětlivá onemocnění, jako je Crohnova choroba  nebo ulcerózní kolitida a opakovaný výskyt polypů ve střevě. Další rizika představuje oslabený imunitní systém a špatný životní styl spojený s obezitou, nedostatkem pohybu, kouřením, požíváním alkoholu, nadměrnou konzumací živočišných tuků, červeného masa a uzenin.

Pozor na bolesti břicha nebo krev ve stolici

Zhoubný nádor kolorekta se zpočátku nemusí nijak výrazně projevovat. Ačkoliv tělesné projevy jako dlouhodobý pocit nepohody v břiše, průjem nebo naopak zácpa, bolesti břicha, či pocit nedokonalého vyprázdnění nemusí být způsobeny nádorem, je třeba jim vždy věnovat pozornost.

Screening dokáže zachytit nádor včas a nemoc zastavit

Preventivním opatřením, které umí odhalit nádor tlustého střeva v době, kdy se ještě neprojevuje žádnými viditelnými příznaky, je screeningové testování na okultní (skryté) krvácení. Zdravotní pojišťovny je hradí lidem ve věku 50 až 54 let jednou ročně, od 55 let jednou za dva roky. Test může provést praktický lékař nebo gynekolog. ČPZP v letech 2014 až 2020 obesílala klienty v rizikovém věku, kteří nechodili na preventivní vyšetření, dopisy s pozvánkami na screeningové vyšetření mimo jiné i tlustého střeva a konečníku. Šlo o evropský projekt na podporu prevence vybraných nádorových onemocnění s cílem přesvědčit klienty zdravotních pojišťoven, aby navštívili svého lékaře.

Příspěvek 500 Kč na vyšetření nehrazená z veřejného zdravotního pojištění

Třetí největší zdravotní pojišťovna ČPZP na prevenci rakoviny tlustého střeva přispívá v rámci svých preventivních programů částkou 500 Kč.  „Příspěvek je poskytován v případech, kdy vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Zájem o příspěvek na prevenci rakoviny tlustého střeva je bohužel dlouhodobě minimální,“ uvádí tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Léčba rakoviny tlustého střeva a kolorekta stála loni jen ČPZP téměř 400 milionů Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v roce 2020 hradila léčbu nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku 5 064 pojištěncům, což si vyžádalo náklady ve výši přibližně 396 milionů Kč. O rok dříve léčbu kolorektálního karcinomu podstupovalo 5 171 pacientů a ČPZP za ni uhradila zhruba 345 milionů Kč.

Počty pojištěnců ČPZP s rakovinou tlustého střeva a konečníku a náklady na jejich léčbu

 

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.