Kód pojišťovny

Náklady ČPZP na léčbu žloutenky klesly téměř o 37 milionů Kč

27.07.2021

Ostrava, 27. července 2021 – Na léčbu virové hepatitidy, známé jako infekční žloutenka, vynaložila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) v uplynulém roce celkem 170,7 milionu Kč. Částka je téměř o 37 milionů nižší, než v roce 2019, kdy si tato léčba vyžádala téměř 207 milionů Kč. Vyplývá to ze statistik, které třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR uveřejňuje u příležitosti Světového dne hepatitidy.

 „Meziroční pokles nákladů na léčbu virové hepatitidy může souviset mimo jiné s  úbytkem léčených. S touto diagnózou se v roce 2019 léčilo 1 678 pojištěnců ČPZP,  loni to bylo 1 393 hlášených pojištěnců. Pravděpodobně většímu výskytu tohoto infekčního zánětlivého onemocnění jater mohla zabránit epidemie koronaviru, během níž došlo k utlumení společenských kontaktů. Žloutenku brzdilo i zvýšení hygienických požadavků na mytí a desinfekci a odpovědnost občanů  při mytí a desinfekci zejména rukou,“ uvádí mluvčí zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Podle viru, který hepatitidu vyvolal, a podle způsobu přenosu, závažnosti a možných následků rozlišujeme základní varianty A až E. Viry mohou kromě akutní infekce způsobit chronickou hepatitidu. Chronická hepatitida může vést časem k cirhóze, selhání jater či rakovině jater. Nejrozšířenější jsou typy A, B a C, proti typům A a B lze očkovat.

 Uveřejněné náklady jsou souhrnem částky, které ČPZP vynaložila na léčbu žloutenky typu A, B a C.  Nejvíce prostředků z veřejného zdravotního pojištění bylo uhrazeno na léčbu žloutenky typu C, jsou hrazeny “nové“ nákladné léky (přímo působící antivirové léky). U těchto léků je velká  pravděpodobnost úplného vyléčení. V ČPZP se na celkových nákladech podílela zhruba 161 miliony Kč proti 198 milionům o rok dříve, přičemž počet podchycených pacientů trpících žloutenkou typu C poklesl o 18 procent na 991.

Strach z  koronaviru snížil také zájem o čerpání příspěvku na očkování proti žloutence

 Okolnosti jako omezení pohybu obyvatelstva a menší ochota lidí chodit k lékařům, aby v ordinacích neriskovali možnou nákazu, způsobily i nižší čerpání příspěvku na očkování proti hepatitidě, který ČPZP nabízí ve svých preventivních programech. Dospělí pojištěnci České průmyslové zdravotní pojišťovny mohou na preventivní očkování čerpat 1 000 Kč. Děti se v ČR povinně očkují na typ žloutenky B od roku 2001. 

„V roce 2019 příspěvek využilo 7 212 našich pojištěnců, ale o rok později už jen 5 000 pojištěnců. Celková výše příspěvků vyplacených ČPZP na toto preventivní očkování meziročně klesla z necelých 6,8 milionu na 4,6 milionu Kč v roce 2020,“ dodává mluvčí.

Před výskytem virových hepatitid ochrání očkování a dodržování hygienických návyků. Je nutné nekonzumovat potraviny a vodu z neznámých zdrojů a vyvarovat se rizikového chování, jako je například nitrožilní užívání drog spojené se sdílením injekčních jehel a stříkaček.

Světový den hepatitidy si každoročně připomínáme 28. července, a to na počest narození profesora Barucha Blumberga, který za objev viru hepatitidy B získal Nobelovu cenu. Smyslem světového dne je zvýšit obecné povědomí o žloutence a o možnostech předcházení infekci. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) totiž v důsledku některé z hepatitid ročně zemře okolo 1,45 milionu lidí.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.