Kód pojišťovny

Náklady ČPZP na léčbu Parkinsonovy nemoci loni stouply na 75 milionů korun

Ostrava, 6. dubna 2023 – Za léčení pacientů s Parkinsonovou nemocí loni Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) zaplatila téměř 75 milionů korun. V předminulém roce 2021 na tuto léčbu směřovalo 67 milionů korun. Za vyššími výdaji je nárůst pacientů. Počet pacientů trpících Parkinsonovou chorobou loni stoupl o 157 pojištěnců na více než 5000. ČPZP uveřejňuje tato data u příležitosti Dne Parkinsonovy nemoci, který si svět každoročně připomíná dne 11. dubna.

Parkinsonova choroba je jedna z nejvážnějších nevyléčitelných poruch nervové soustavy. Nemoc provází postupný úbytek mozkových buněk, které za normálního stavu produkují dopamin. Při jeho nedostatku pacient přestává být schopen ovládat nebo koordinovat svůj pohyb. Hlavními příznaky onemocnění jsou třes, svalová ztuhlost, zpomalenost a omezení rozsahu pohybů, poruchy stoje a chůze, maskovitý obličej, psychické problémy typu deprese.

Pokud diagnóza není odhalena a léčena včas, končí úplnou ztrátou hybnosti. Nejohroženější skupinou jsou  muži mezi 55 až 62 lety. Výjimečně se může objevit také u mladších lidí.

Počty pojištěnců s Parkinsonovou nemocí a náklady ČPZP na jejich léčbu

Rok

Počet pojištěnců

Náklady v Kč

2018

4 924

69 419 092

2019

4 896

68 247 363

2020

4 925

68 472 700

2021

4 904

67 021 914

2022

5 061

74 863 607

„Celkovou částku, kterou ČPZP vynakládá na léčbu pojištěnců trpících Parkinsonovou chorobou, tvoří náklady na dlouhodobou hospitalizaci při zhoršení zdravotního stavu pacienta a také předepsané léky na recept. Spolu s rostoucími náklady stoupají i průměrné roční výdaje na péči. Loni připadalo na jednoho pacienta 148 tisíc korun, přičemž rok předtím to bylo o 11 tisíc korun méně,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Léčba Parkinsonovy nemoci je zaměřena na příznaky onemocnění a zahrnuje farmakologickou léčbu, dále rehabilitaci, psychoterapii a úpravu životosprávy. Farmakologická léčba spočívá v podávání léků nahrazujících chybějící dopamin, nebo měnící metabolismus dopaminu. Využívají se rovněž pomocné léky k ovlivnění vedlejších příznaků a komplikací, a neurochirurgická léčba, jako je například hluboká mozková stimulace. K operaci se přistupuje teprve v okamžiku, kdy symptomatická léčba už nepomáhá, nebo onemocnění pokračuje extrémně rychlým tempem.

Parkinsonova choroba dostala jméno po londýnském lékaři Jamesi Parkinsonovi, který ji poprvé popsal v roce 1817.  Jako prevence před touto nemocí se doporučuje konzumace stravy a bylin vedoucí ke zvýšení produkce dopaminu, jako jsou banány, avokádo, ryby či drůbež. Produkci dopaminu pomůže zvýšit také ploštičník, ženšen, mučenka, kozlík lékařský nebo česnek.

 

 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje přes 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

 

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím

Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí

tel.: 599 090 182, e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz

aktuální informace na http:// www.cpzp.cz

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.