Kód pojišťovny

Kampaň proti melanomu opět nabídne vyšetření zdarma v 15 městech

Ostrava, 4. května 2022 – Bezplatné vyšetření pigmentových znamének lidem opět umožní Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Preventivně vzdělávací kampaň Spolu proti melanomu má upozornit na nebezpečí zvyšujícího se výskytu melanomu a na nutnost prevence. Uskuteční se v 15 městech naší republiky, kam v době od 11. května do 6. června 2022 postupně zamíří.

Na této akci třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR spolupracuje s vybranými městy a lékaři dermatology, kteří zájemcům zkontrolují pigmentová znaménka ve speciálním stanu umístěném na náměstí nebo na jiném frekventovaném místě. Poprvé toto bezplatné vyšetření kůže napříč republikou ČPZP uspořádala v roce 2016.  Kvůli epidemii koronaviru se v letech 2020 a 2021 akce neuskutečnila. Letošní kampaň se tedy bude konat popáté. Odborným garantem projektu je ostravská ordinace Zdravá kůže.com (www.zdravakuze.com).

„Nabídka bezplatného preventivního vyšetření kůže letos odstartuje 11. května v Olomouci. Další možnost prohlídky pigmentových znamének dostane veřejnost ve městech Prostějov, Zlín, Kroměříž, Liberec, Kladno, Plzeň, Znojmo, Jihlava, České Budějovice, Tábor, Opava, Havířov, Frýdek-Místek a Ostrava, kde kampaň ve čtvrtek 9. června skončí. Akce se koná vždy v době od 10 do 17 hodin,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Součástí této nevýdělečné, veřejně prospěšné akce bude i tentokrát doprovodný program v oblasti zdravého životního stylu. Lidé, kteří na akci přijdou, si budou moci například změřit množství tukové a svalové tkáně v těle nebo provést samovyšetření prsou na silikonovém modelu.  Rovněž si budou moci nechat odborně poradit, jak se chránit před sluncem.

„Zhoubný melanom je nejčastějším a zároveň nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže. Začíná totiž relativně brzy metastázovat do dalších částí a orgánů lidského těla. Odhalit nemoc včas je proto nesmírně důležité, takže pokud jste na svém těle našli podezřelé znaménko nebo jiné změny na kůži, určitě na bezplatné vyšetření přijďte. V našem stanu vyšetříme každého zájemce bez ohledu na to, zda je to náš pojištěnec nebo je registrován u jiné zdravotní pojišťovny,“ dodává mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.

 

Místa a termíny kampaně Spolu proti melanomu 2022

Město

Den

Datum

       Místo

Olomouc

ST

11. 5.  2022

           Horní náměstí

Prostějov

ÚT

17. 5. 2022

          Náměstí T.G. Masaryka

Zlín

ST

18. 5. 2022

          Náměstí Míru

Kroměříž

ČT

19. 5. 2022

          Velké náměstí

Liberec

ÚT

24. 5. 2022

           Náměstí Dr. E.Beneše

Kladno

ST

25. 5. 2022

           ulice Na Stráni 3340

Plzeň

ČT

26. 5. 2022

           náměstí Republiky

Znojmo

PO

30. 5. 2022

           Horní náměstí

Jihlava

ÚT

31. 5. 2022

           Masarykovo náměstí

České Budějovice

ST

1. 6. 2022

           Náměstí Přemysla Otakara II.

Tábor

ČT

2. 6. 2022

           Žižkovo náměstí

Opava

PO

6. 6. 2022

          Horní náměstí

Havířov

ÚT

7. 6. 2022

          náměstí Republiky

Frýdek-Místek

ST

8. 6. 2022

          náměstí Svobody

Ostrava

ČT

9. 6. 2022

          Před OC Nová Karolína

          ul. Jantarová Ostrava

Preventivně vzdělávací program Spolu proti melanomu se pokaždé setkal s velkým zájmem veřejnosti. Jen během minulého, tedy čtvrtého ročníku konaného v roce 2019 bylo vyšetřeno 6600 lidí. Podezřelý nález se našel u více než pěti procent z nich. Další informace o akci najdete na www.spoluprotimelanomu.cz.

Jaké změny na kůži by vás měly přivést do stanu ČPZP:

  • Plošné zvětšování - rozpíjení nebo vyvýšení znamének
  • Změna zabarvení znaménka
  • Krvácení, svědění, strup, červený okraj
  • Mají-li na kůži nový útvar, který se dlouho nehojí
  • Nově objevené, stále se měnící znaménko
  • Větší množství znamének na kůži

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.