Kód pojišťovny

Evropský antibiotický den (EAAD) - Správné používání antibiotik dodržujme i během pandemie COVID-19

18.11.2020

Praha, 18. listopadu 2020 - Cílem této aktivity Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je napomoci uvážlivému zacházení s antibiotiky a upozornit na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním. Evropský antibiotický den je organizován s podporou Světové zdravotnické organizace (WHO) a je partnerským projektem Světového týdne antibiotického porozumění (WAAW) 18. až 24. listopadu 2020.

Studie ukazují, že až polovina indikací antibiotik je nesprávných a propagace pravidel vysvětlujících zacházení s antibiotiky může významně přispět k omezení spotřeby antibiotik.

„Kampaň zdůrazňuje, že antibiotika nejsou účinná pro léčbu virových infekčních onemocnění a ani v době pandemie COVID-19 bychom neměli zapomínat na antibiotickou rezistenci,“ říká Dr. Srdan Matić, představitel WHO v ČR, a dodává: „Letošní kampaň pod tématem Jedno zdraví apeluje na spoluodpovědnost a spolupráci sektorů zdravotnictví a zemědělství pro zachování účinnosti antibiotik.“

Antibiotická rezistence je schopnost bakterií odolat působení antibiotika. Antibiotická rezistence výrazně omezuje počet antibiotik dostupných pro léčbu řady bakteriálních infekčních nemocí. Před objevením antibiotik byla úmrtí na bakteriální onemocnění, jako je zápal plic nebo pooperační infekce běžná. Od objevu a používání antibiotik se stále více bakterií, které byly původně vůči antibiotikům vnímavé, stává rezistentní. Vzhledem k tomu, že rezistence vůči antibiotikům nadále roste a současně bylo v posledních letech na trh uvedeno pouze několik nových antibiotik, je rezistence vůči antibiotikům nyní hlavní hrozbou pro veřejné zdraví.

Pouhých 70 let po zavedení antibiotik čelíme možnosti, že v budoucnu nebudeme mít účinné léky na bakteriální infekce. Bez antibiotik bychom se vrátili do „předantibiotické éry“, kdy nebyly možné transplantace orgánů, chemoterapie rakoviny, intenzivní péče a další lékařské výkony“, říká za SZÚ doc. Helena Žemličková, PhD., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika. Rezistence vůči antibiotikům je jev vázaný na rozsah a způsob, jakým se antibiotika používají, a nevhodné používání antibiotik je hlavním stimulem nárůstu antibiotické rezistence. Antibiotika by se proto neměla používat při léčbě virových onemocnění jako je například nachlazení, chřipka nebo COVID-19.

Přidejte se ke kampani I vy. Co děláte na podporu zachování účinnosti antibiotik? Sdílejte své zkušenosti a postřehy.

 

Více:

Infografiky a letáky v češtině: http://www.szu.cz/tema/kampan-2020

Odborné zprávy včetně 3 nových zpráv v souvislosti s onemocněním covid-19: https://bit.ly/2K8Wy6V

Více o EAAD: https://antibiotic.ecdc.europa.eu/en

Více o WAAW: https://bit.ly/2Uy1wvT

 

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.