Zadržování vody v těhotenství
Otoky končetin patří k častým problémům budoucích maminek. V průběhu těhotenství se zvýší hmotnost ženy v průměru o dvanáct kilogramů. V případě, že se jedná o vícečetné těhotenství, může být nárůst hmotnosti až o dvacet kilogramů. S rostoucím bříškem se také zvyšuje i množství vody ve tkáních, které může způsobovat nepříjemnosti a otékání kotníků. Tyto potíže jsou větší obvykle navečer, po delším sezení nebo stání a za letního počasí. Někdy se může stát, že v důsledku nárůstu kilogramů dojde i ke změně nožní klenby. Mnohé problémy se však dají zmírnit nebo odstranit vyváženým jídelníčkem a cíleným cvičením.
Látková výměna
Pro správné fungování látkové výměny je důležité, aby těhotná žena vypila denně minimálně 3 - 4l tekutin. Jen tak se organizmus může zbavit nežádoucích otoků a vody ve tkáních. Co se týče soli, tak její průměrná denní spotřeba u těhotných žen by neměla přesahovat 4g. Také je nutné se vyhnout močopudným lékům a různým potravinovým doplňkům. Vše raději dopředu zkonzultujte se svým gynekologem.
Kdy je třeba vyhledat lékaře?
V mnoha případech znamená otok u těhotných žen spíše estetickou nepříjemnost spojenou s potížemi při pohybu. Pokud však dojde ke zvýšení hmotnosti až o 4-5 kilogramů za měsíc, je potřeba vyloučit možnost vzniku těhotenské cukrovky. Dalším onemocněním, které je doprovázeno nejen otoky, ale i přítomností bílkoviny v moči, je tzv. preeklampsie. Toto onemocnění může být vážnou komplikací pro těhotenství matky a ohrožuje zdravý vývoj plodu.
Jak otokům předcházet?
- V těhotenství dbejte na vyváženou stravu
- Dodržujte pitný režim
- Podporujte krevní oběh - při různých činnostech měňte polohy, nesetrvávejte dlouho ve stoje ani v sedě
- Noste podpůrné elastické punčochy
- Nechte si provádět masáž chodidel
- Noste pohodlnou obuv na nízkém podpatku
- Nekoupejte se v příliš horké vodě
- Večer nebo i v průběhu dne polohujte nohy ve zvýšené poloze
- Provádějte tzv. cévní gymnastiku nohou
- Nenoste stahující ponožky ani těsné prádlo