Zdravé pocení

Kouzlo ze severu
Dnes již těžko odhalíme, který z Finů jako první objevil blahodárné působení střídání vysokých teplot a chladu na lidský organismus. Je však prokázáno, že Finové, kteří se saunují již více než dva tisíce let, patří mezi nejzdravější národy na světě. Sauny vznikly ve středověku ve Skandinávii a ve Finsku se jejich návštěvníci dosud zlehka šlehají březovými proutky a napomáhají tak vyčištění pokožky a zlepšení krevního oběhu.Proč do sauny?
Odborníci tvrdí, že za třicet minut saunování se vyloučí tolik odpadu, kolik naše ledviny normálně zpracují za 24 hodin. Z těla se odstraňují škodlivé a jedovaté produkty, podpoříte krevní oběh, dosáhnete zjemnění pokožky a uvolnění celého těla. Ti, kdo navštěvují saunu, jsou prokazatelně odolnější vůči chřipkovým virům. Když už ale na sobě pozorujete neklamné známky infekce, jako například ucpaný nos, bolest v krku nebo kloubech, je sauna to nejhorší, co můžete udělat. Pocením v sauně a střídáním teplot se váš stav výrazně zhorší a nemoc se rychleji rozvine. Po jejím odeznění sauna zase pomůže vypudit z těla poslední zbytky virů.Nechoďte do sauny, máte-li anginu pectoris, sužuje vás kornatění tepen, máte vysoký nebo nízký tlak, epilepsii, cukrovku a kožní obtíže (kromě akné). Nechoďte do sauny v době těhotenství a v prvních dnech menstruace. I když někteří odborníci tvrdí, že ženy, které v těhotenství pravidelně chodí do sauny, mívají kratší a snazší porod. A z pocení také hodně profitují, protože v tomto období je typické nadměrné zadržování tekutin.
Pravidla saunování
V každé sauně naleznete návod správného saunování. Než vejdete do sauny, měli byste se předem řádně osprchovat vlažnou vodou. Jste-li stoprocentně v pořádku, můžete se po sauně osvěžit studenou sprchou nebo si zaplavat ve studené vodě. Ve Skandinávii se návštěvníci sauny po rozpaření vyválejí nazí ve sněhu. Myjte se a řádně sprchujte po dobu pobytu v sauně. Tím se zbavíte potu a s ním i všech nečistot. Pokud vám to lépe vyhovuje, můžete na čištění pokožky a na povzbuzení krevního oběhu použít houbu, kartáč nebo lufu.Začátečníci by však v sauně rozhodně neměli zůstávat déle než pět minut, a to ještě v těch méně horkých nižších lavicích, a teprve postupně pobyt prodlužovat a na saunu si zvykat. Každý, komu se v sauně udělá špatně, jdou na něj mdloby, točí se mu hlava nebo mu příliš rychle buší srdce, by měl ze sauny odejít.
Do sauny bez stresu a s lehkým žaludkem
Jít do sauny, když jsme rozčilení, vůbec není zdravé. Nejprve si dopřejeme relaxaci. Taktéž po velkém zatížení, například sportovním, necháme tělo vychladnout. V žádném případě nechoďte do sauny přímo z tréninku. Orientačním kritériem vstupu do sauny by měl být normální pulz. Do sauny nechoďte nikdy s plným žaludkem. Jídlo zatěžuje krevní oběh. Pokud se těsně před saunou příliš najíte, má váš žaludek práci s trávením a zrychlení krevního oběhu, ke kterému dochází v sauně, není efektivní.Ideálním řešením není ani návštěva sauny nalačno. Najezte se tedy přibližně dvě hodiny před saunou a po ní si dejte lehké jídlo, např. těstoviny se zeleninou.
Úmyslné pocení
Na silné teplo v sauně reaguje lidské teplo roztažením krevních cév v kůži (zčervenání kůže) a vylučováním potu. Tělo tak reaguje proto, aby dosáhlo normální hodnoty teploty vnitřních orgánů 37°C. Tato námaha je v sauně jen částečně úspěšná. Přestože se z rychle zvlhčeného povrchu těla odpaří každou minutu pobytu v sauně 10 g vody, takovéto ochlazení nestačí na dosažení normální teploty na povrchu a uvnitř těla. Teplota kůže, která je za normálních pokojových podmínek jen kolem 30°C, stoupne o víc než 10°C na asi 40°C. Nitro těla dosáhne teploty 38 až 38,5°C.Hodně tepla vnikne i dovnitř těla, a to prostřednictvím tepelného záření ze stěn a kamen, ze vzduchu na povrchu kůže a vdechovaného vzduchu sliznicemi dýchacích cest. Tehdy působí tepelné záření nejvíce, protože se zabrzdí přechod tepla z horkého vzduchu pomocí vzduchovodu. Toto je i příčina, proč se díky suchému vzduchu v sauně nevypaří všechen pot, ale že se z něj na kůži vytvoří kapky.