Kód pojišťovny

Těhotenská cukrovka (diabetes)

Ilustrační obrázek
Je mnoho žen, které své těhotenství prožívají bez větších obtíží, ale některé to štěstí nemají. Jednou z komplikací bývá těhotenská cukrovka. Co má těhotná maminka dělat, aby neohrozila sebe a své dítě? V čem je tento typ cukrovky jiný?

Typy diabetu

Existuje několik typů diabetu, které se navzájem liší svým vznikem, průběhem, dědičností apod. V mládí nebo v dětství začíná diabetes prvního typu, kdy nemocnému přestává fungovat vlastní sekrece inzulinu, a tak jej musí dostávat zvenčí. Diabetes druhého typu, lidově se mu říká stařecká cukrovka, vzniká porušením glukózové tolerance. Slinivka sice dostatek inzulinu produkuje, ale tělo na něj neumí dostatečně reagovat. Léčba spočívá především v úpravě životosprávy a podáváním léků, tzv. perorálními antidiabetiky, výjimečně inzulinem. Těhotenský diabetes vzniká asi po dvacátém týdnu těhotenství a svým průběhem je podobný nejvíce diabetu druhého typu.

Příčiny diabetu v těhotenství

V období těhotenství a v době kojení je vylučováno velké množství hormonů. Tyto hormony působí opačně než inzulin, a tak snižují jeho sílu. Velkou roli zde hraje genetické zatížení. Nejčastěji se cukrovka dědí po babičce z matčiny strany.

Diabetes a vliv na potraty

Těhotenská cukrovka vzniká většinou v druhé polovině těhotenství a nemá vliv na potrat. Pokud však žena trpěla cukrovkou již před otěhotněním a není kompenzovaná, může kvůli špatným metabolickým poměrům potratit již v raném stádiu těhotenství. Je také pravděpodobné, že s početím může mít problémy. Vzhledem k zvýšené hladině cukru v krvi může dojít k vážným poškozením plodu, například : rozštěp páteře, vrozené vady srdce, ledvin, pohlavního ústrojí. Tato poškození vznikají často na počátku těhotenství, kdy žena ještě netuší, že je těhotná. Diabetičky proto musí své rodičovství odpovědně plánovat a být sledovány odbornými lékaři a dodržovat veškerá doporučení.

Těhotenství a porod diabetiček

U těhotenského diabetu je nutné ihned upravit životosprávu a v případě, že se zdravotní stav neupraví, aplikuje se inzulin. V těhotenství nelze tolerovat ani takovou hladinu cukru, která by jinak neohrozila. Diabetička si musí pravidelně měřit hodnoty cukrů a dávkovat si inzulín tak, aby se co nejvíce přiblížila normálním hodnotám. Také gynekologická vyšetření a ultrazvuk se provádí častěji. Diabetičky prvního i druhého typu bývají hospitalizovány asi čtrnáct dní před porodem, ženy s těhotenskou cukrovkou až těsně před termínem porodu. Porod se buď provokuje, nebo se provádí císařský řez. Nikdy se maminky nenechávají rodit po termínu.

Proč jsou děti diabetiček tak velké?

Cukrovka znamená závažnou poruchu látkové výměny, která se netýká pouze cukru. Pokud by zůstala neléčena, znamenalo by to kompletní rozvrat v celém organismu. Z krve matky, kde je hladina glukózy vysoká , přecházejí molekuly glukózy přes placentu do krve dítěte, kde je hladina nižší. Dítě má však sekreci inzulinu v pořádku a pokud mu matka nabízí glukózy více, vyloučí také více inzulinu. Inzulin má vliv na vstřebání glukózy a také na růst miminka. Tyto děti se rodí většinou těžší a jsou baculaté.

Zdravotní komplikace u novorozeňat

Větší porodní hmotnost není jedinou komplikací. Často dochází k pomalejšímu dozrávání plicní tkáně a novorozeně musí zůstat na napojeno na dýchacích přístrojích. Také novorozenecká žloutenka se projevuje častěji a má obvykle těžší a delší průběh. Organismus není schopen ihned po narození snížit sekreci inzulinu, a tak mohou děti matek s neléčenou cukrovkou snadno upadnout do hypoglykemie. Také se mohou objevit lehké i těžší psychické poruchy v batolecím, předškolním a školním věku a sklony ke křečím. Studia dokazují, že děti, které trpěly po narození výše uvedenými příznaky jsou v pozdějším věku více ohroženy diabetem druhého typu.

Na co by měla těhotná žena upozornit svého lékaře?

Pokud se v rodinné anamnéze vyskytuje cukrovka, nebo pokud v předchozím těhotenství bylo hodně plodové vody a ženě se narodilo velké dítě je důležité upozornit svého gynekologa a svůj zdravotní stav prokonzultovat.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.