Kód pojišťovny

Cévní mozková příhoda postihuje i mladé. ČPZP na její léčbu loni vydala 601 milionů korun

25.10.2022

Ostrava, 25. října 2022 - Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice, je jedno z nejzávažnějších onemocnění. V globálním měřítku patří mezi tři nejčastější příčiny úmrtí.  Léčba této nemoci je finančně náročná. Jen Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) loni vydala přes 600 milionů korun. Pacientů s cévní mozkovou příhodou eviduje téměř 15 tisíc ročně.

„Počet pacientů po mrtvici mezi našimi klienty se v uplynulých sedmi letech téměř neměnil. Z celkového počtu klientů ČPZP tvoří více než jedno procento. Narůstají nám ovšem náklady na léčbu,“ uvádí mluvní pojišťovny Elenka Mazurová  s tím, že loni to bylo 601 milionů korun proti 455 milionům korun v roce 2015. V roce 2020 dosahovaly náklady na léčbu dokonce 634 milionů korun. „Léčba jednoho pacienta po mrtvici stojí v průměru více než 40 tisíc korun,“ dodává mluvčí.

Cévní mozková příhoda přichází náhle. Nastává v případě snížení nebo přerušení přísunu krve do mozku v důsledku vytvoření krevní sraženiny. Další příčinou je prasknutí jedné z mozkových cév, kdy dojde v mozku ke krvácení. Na vzniku cévní mozkové příhody se podílí zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšený cholesterol. Významné riziko představuje také nejčastější porucha srdečního rytmu, tedy fibrilace síní.

Mrtvice nepostihuje jen starší lidi

U mrtvice neplatí, že postihuje jen starší lidi. „ČPZP eviduje ročně v průměru kolem 300 klientů ve věku 30 až 40 let s diagnózou cévní mozkové příhody,“ upozorňuje Mazurová. Prodělat mrtvici mohou dokonce i mladé ženy, které užívají hormonální antikoncepci a zároveň propadly závislosti na cigaretách.

Každým rokem postihne přibližně 40 tisíc českých pacientů. Více než 7 000 po mrtvici umírá. Ale i když člověk mrtvici přežije, vyhráno ještě nemá. Pacienti často trpí poruchou chůze, ochrnutím a jsou závislí na pomoci druhých. Onemocnění se přitom dá předejít, pokud sledujeme svůj zdravotní stav a nepodceníme jeho zhoršení. Důležité je hlídat si krevní tlak, dodržovat zdravou životosprávu a nepodléhat nadměrnému stresu. ČPZP podporuje pojištěnce, kteří pečují o své zdraví, a například na pravidelný pohyb jim přispívá částkou 700 korun.  Pro klienty s diagnózou hypertenze má pojišťovna příspěvek 500 korun na zakoupení tlakoměru.

Čas hraje u mrtvice klíčovou roli

Při zjištění typických příznaků ataku, jako je viditelně pokleslý koutek úst nebo oční víčko, ochrnutí nebo slabost paže, poruchy řeči či závratě, je nutné okamžitě přivolat lékaře. Včasná odborná pomoc je totiž zásadní. Mozek bez kyslíku vydrží jen pět minut, než začnou jeho buňky odumírat. Pokud se postiženému dostane lékařské pomoci do hodiny, má velkou naději na úplné uzdravení. Po pěti hodinách se to týká už jen pětiny postižených. Po mrtvici je nutné včas zahájit rehabilitaci, která podle míry postižení trvá týdny nebo měsíce.

 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

 

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím

Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí

tel.: 599 090 182, e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz

aktuální informace na http:// www.cpzp.cz

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.