Spolu proti melanomu

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Spolu proti melanomu

Nechte si zdarma vyšetřit svá znaménka.

Co je Melanom?

Rakovina (karcinom) kůže patří v dnešní době k nejfrekventovanějším nádorovým onemocněním. Nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže je melanom. Nadměrné vystavování kůže přímému slunci bez aplikace ochranného prostředku s vysokým UV faktorem (30 a více) a častá návštěva solária může vést až k rakovině kůže. více informací >>>

Příznaky Melanomu

Příznaky melanomu mohou mít různé podoby. Melanom se projevuje jako zvětšující se skvrna, může dojít k vyvýšení nad okolí kůže, mění se pigmentace, může docházet ke krvácení, často projev svědí. Nejrozšířenější forma melanomu (tvoří zhruba 65 % všech melanomů) je povrchově se šířící melanom. Nejdříve roste po povrchu, později do hlubších vrstev. více informací >>>

Léčba a prevence

Vyšetření pigmentových projevů probíhá v ordinaci dermatologa za použití specializovaného přístroje – dermatoskopu. Podezřelý projev se radikálně chirurgicky odstraní, případně i s odběrem lymfatických uzlin v postižené oblasti. V těžších případech lze využívat chemoterapie, radioterapie, případně nasazení biologické léčby. Následně je pacient dlouhodobě sledován. více informací >>>

Přehled akcí po celé České republice

Nejbližší akce

Místo konání:
Čas konání:
Město Den Datum Místo

O akci "Spolu proti melanomu"

Preventivně vzdělávací program "Spolu proti melanomu" pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna již sedmým rokem ve spolupráci s vybranými městy a dermatology. Principem programu je odborné vyšetření pigmentových skvrn na těle klientů, s cílem včasného podchycení nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných závažných onemocnění či komplikací. Akce je určena pro širokou veřejnost, zdravotní pojištění u České průmyslové zdravotní pojišťovny není podmínkou vyšetření. Všechna prováděná vyšetření jsou dobrovolná a pouze orientační.

Závěr takto provedeného orientačního vyšetření není nijak závazný. V případě podezření lékaře na některou vážnější formu onemocnění, pozve odborný lékař klienta na detailnější vyšetření v ordinaci, které stanoví přesnější diagnózu. Vyšetření je pro klienty prováděno bezplatně a bez záznamu do zdravotní karty nebo podobných databází. Klienti, kteří podstoupí uvedené dobrovolné vyšetření nemohou nárokovat léčbu na základě tohoto vyšetření.

Co je to Melanom

Rakovina (karcinom) kůže patří v dnešní době k nejfrekventovanějším nádorovým onemocněním. Nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže je melanom. Nadměrné vystavování kůže přímému slunci bez aplikace ochranného prostředku s vysokým UV faktorem (30 a více) a častá návštěva solária může vést až k rakovině kůže. Nejohroženějšími částmi těla pro výskyt rakoviny jsou ty, které jsou nejvíce vystavovány slunci (záda, ramena apod.). Každý rok je na světě nově diagnostikováno přibližně 160 000 nových případů melanomu, přičemž téměř 48 000 lidí v souvislosti s onemocněním melanomem umírá. V rámci rozvoje cestovního ruchu vzrostl v ČR výskyt melanomu za posledních 30 let až čtyřikrát.

Příčiny

Kůže je největší orgán lidského těla, který ho chrání před veškerými škodlivými vlivy. Melanom je zhoubný nádor kůže způsobený nekontrolovatelným růstem melanocytů-kožních buněk ve svrchní vrstvě pokožky, které produkují kožní pigment. Tento nádor je příčinou největšího počtu úmrtí na onemocnění rakovinou kůže.

Nejčastěji se melanom objevuje na plochách těla (kůži), které jsou vystavovány slunečnímu záření. Melanom může vzniknout na podkladě mateřského znaménka, ale i na pokožce, kde předtím znaménko nebylo. 30-50 % zhoubných kožních nádorů vzniká právě z mateřských pigmentových skvrn (znamének).

Rizikové faktory melanomu

  • Nadměrné slunění
  • Žádné či nedostatečné používání ochranných prostředků s UV filtry
  • Spálení kůže sluncem
  • Světlá kůže u lidí se světlými či zrzavými vlasy
  • Větší počet mateřských znamének
  • Dědičné geny

Příznaky

Příznaky melanomu mohou mít různé podoby. Melanom se projevuje jako zvětšující se skvrna, může dojít k vyvýšení nad okolí kůže, mění se pigmentace, může docházet ke krvácení, často projev svědí.

Rozlišujeme 4 typy melanomu

1. Povrchově se šířící melanom

Nejrozšířenější forma melanomu (tvoří zhruba 65% všech melanomů). Nejdříve roste po povrchu, později začne prostupovat do hlubších vrstev pokožky. Projevuje se jako hrbolek na tmavě hnědé až černé nepravidelné plošce.

2. Nodulární melanom

Statisticky tvoří tato forma zhruba 20% všech melanomů. Typické je, že se od začátku projevuje jako vyvýšenina na kůži, tzn. že nádor postupuje do větší hloubky kůže.

3. Lentigo maligna melanom

Tato forma melanomu se objevuje zejména u starších osob. Projevuje se jako plošky, na kterých se střídají světlejší a tmavší tóny hnědé.

4. Akrolentiginózní melanom

Vzniká především na vzdálenějších částech těla, např. na dlaních, chodidlech nebo pod nehty. Prvotně se podobá bradavici, modřině nebo mozolu.

Průběh a léčba

Vyšetření pigmentových projevů probíhá v ordinaci dermatologa za použití specializovaného přístroje – dermatoskopu (přístroje umožňující prohlížení skvrny ve zvětšení). Podezřelý projev se radikálně chirurgicky odstraní, případně i s odběrem lymfatických uzlin v postižené oblasti. V těžších případech lze využívat chemoterapie, radioterapie, případně nasazení biologické léčby. Následně je pacient dlouhodobě sledován v tzv. melanomové ambulanci.

Je prokázané, že u lidí, kteří již jednou melanomem trpěli, je větší pravděpodobnost, že se u nich melanom opět vyskytne. Je-li melanom zachycen v prvním stádiu, je úspěšnost léčby téměř 100 %. Pokud je však melanom odhalen až v pozdějším stádiu, kdy už je rozšířen do ostatních částí těla, je léčba velmi komplikovaná. Proto je velmi důležité veškeré pigmentové změny sledovat a pravidelně kontrolovat. V případě jakýchkoliv změn doporučujeme ihned navštívit lékaře. V brzkém stádiu je totiž melanom zcela léčitelný.

Prevence

Nejúčinnější zbraní u onemocnění rakovinou kůže je prevence. Důležitým preventivním opatřením je ochrana kůže před častým a nadměrným sluněním. Obecně platí, že slunit by se vůbec nemělo mezi 10. a 15. hodinou, kdy na zemský povrch dopadá nejvíce UV paprsků, které mohou vyvolat rakovinu kůže. Na části těla, které nejsou kryty oděvy, je nutné aplikovat prostředek s ochranným UV filtrem a pravidelně vrstvu ochrany obnovovat. Existují také speciální UV ochranné oděvy. Za nebezpečné se považují pravidelné návštěvy solária, mělo by se jim tedy vyvarovat.

Významným faktorem prevence je provádění pravidelného vyšetření pokožky včetně provádění tzv. samovyšetření, kdy je doporučeno znát stav a vzhled své pokožky – znamének, a při každé změně vzhledu je doporučena urychlená návštěva u ošetřujícího kožního lékaře. Provádět samovyšetření pokožky je vhodné po celém povrchu těla včetně intimních oblastí, plosek nohou, vlasových částí těla či nehtů.

Důležitým faktorem prevence je také vyhýbat se mechanickému dráždění znamének ostrým okrajem oděvu, např. límcem košile, spodního prádla, okrajem ponožky, ostrým okrajem bot. Vzhledem k tomu, že až polovina zhoubných kožních nádorů vzniká z mateřských pigmentových znamének, prevencí je pravidelné vyšetření. Platí přitom pravidlo, že čím dříve člověk k lékaři s podezřelým znaménkem přijde, tím větší má šanci na uzdravení. Osvěta vede lidi k tomu, aby prováděli samovyšetření, chránili se proti slunci a zároveň aby chodili na pravidelné preventivní prohlídky kůže. Tak lze omezit riziko rozvoje rakoviny kůže na minimum.

Další projekty

Preventivní prohlídka může zachránit i váš život. Pojištěncům ČPZP zasíláme zdarma upozornění na blížící se termín prohlídky:

  • u praktického lékaře
  • u gynekologa
  • u stomatologa

Stačí být pojištěncem České průmyslové zdravotní pojišťovny a aktivovat si zdarma tuto službu na kterékoliv pobočcce. A pokud nejste pojištěncem ČPZP, tak udělejte něco pro své zdraví a registrujte se k ČPZP.

ZDRAVÍ V MOBILU vám usnadní hledání nejbližšího lékaře, lékárny či lékařské pohotovosti. Pokud chcete v aplikaci ZDRAVÍ V MOBILU využít všechny funkce, například osobní účet, porovnání výdajů nebo lékařské zprávy, stačí být registrován v Elektronické přepážce. Také kartičku pojištěnce budete mít díky aplikaci stále u sebe.

Více informací naleznete na www.zdravivmobilu.cz.

Registrujte se k ČPZP

Pod odbornou garancí ordinace zdravakuze.com

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv.
Další informace zde.