Slevy s ČPZP 2019

Dotazy na lékaře

Téma - Chirurgie

odpovídá: MUDr. Tomáš Mrázek | dotazů: 285

Close
Odpovídající lékař

MUDr. Tomáš Mrázek

Pracuje jako primář chirurgického oddělení v soukromém lůžkovém zařízení Nemocnice Ostrava - Jih, s.r.o., má 1. a 2. atestaci ze všeobecné chirurgie a nástavbovou atestaci z traumatologie. Kromě péče o pacienty s celým spektrem chirurgických a traumatologických onemocnění se specializuje na mamologickou problematiku a na péči o pacienty se střevním vývodem. Publikuje v odborném tisku a přednáší na seminářích a konferencích.

Close

Nový dotaz na lékaře

Vážení klienti,

toto téma je aktuálně uzavřeno pro pokládání nových dotazů. Zkuste navštívit toto téma někdy v budoucnu, možná už bude otevřeno.

Žlučník

Dotaz:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnosti léčby žlučníkových kamenů – jejich výhody a nevýhody. Dále mě zajímá, zda se po operaci mohou kaménky ve žlučníku tvořit znovu a jaký je pak postup dalšího léčení nebo zda je nutné odstranit celý žlučník a zda je pak větší výskyt rakoviny střeva. Ve žlučníku mám dva 1 cm kaménky a sludge. Zajímalo by mě, zda 1 cm kamínky je ještě možné rozpustit nebo jestli už jsou na to veliké. Ještě bych se chtěla zeptat na přípravek GS-100, který má prý lepší výsledky než chirurgické metody. Nepomohla by mě homeopatie? Je mi teprve 20. Děkuji

Odpověď:
Já jako chirurg rozpouštění žlučníkových kamenů jako vhodnou a trvalou metodu léčby litiázy neuznávám. Laparoskopická operace, kdy je odstraněn celý žlučník i s kameny je bezpečná a jistá, navíc kosmeticky únosná a zbaví Vás Vašich obtíží.

Vloženo: 22.02.2003 11:58:06

Prokletej prst

Dotaz:
Vážený pane doktore,mněl jsem zlomeninu posledního článku palce na noze asi před 3 lety.Prst mám jaksi špatně,protože šlecha z prstu mi vede napříč klenby a ta je upadnutá. Mohu nosit tak akorát tenisky s tímhle chodidlem.Pořád mi praská noha při ohýbání v kotníku a také mám bolesti u kolene.Byl jsem už u pár ortopedů,ale nikdo mi nepomohl.Chci se tedy zeptat,jestli existuje někdo kdo by mně mohl operovat? Dal bych cokoliv kdybych ten den nešel na fotbal.Moc se trápím. Dekuji!

Odpověď:
Asi Vám nic nového neporadím. Navštivte opravdového specialistu- ortopeda, který se zabývá onemocnění nohy jako svou specializací. ten Vám poradí, jaký zvolit nejlepší postup.

Vloženo: 05.02.2003 19:18:50

Rodové dvojče

Dotaz:
Syn (3 roky) má na konci rýhy na zadečku tvrdou bulku, umistenou vpravo od ryhy o velikosti asi lískového oříšku. slyšela jsem o onemocnění lidově zvaném "rodové dvojče", které se projevuje výskytem hnisavého ložiska na konci rýhy na kostrči. Zajímalo by mě, zda toto skutečně existuje a jestli by případně tato bulka mohla být jejím počátečním stadiem. Na tlak je bulka citlivá, jinak si syn na bolest nestěžuje. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:
Může se jednat o tzv "sinus pilonidalis sacralis". Časem může dojít ke zhnisání. Navrhuji návštěvu chirurga, který po prohlédnutí stanoví správný postup ( pravděpodobně odstranění).

Vloženo: 04.02.2003 21:32:56

Patela

Dotaz:
Vazeny pane lekari, je mi 26 let a byla mi zjistena letita chondrapathie obou patel /v 17letech tomu lekari rikali chondromalacia pately a bylo mi receno, ze se mnou nejde nic delat a mam si na bolesti zvyknout /. Nyni byly nasazeny uvedene leky, provedena rhb.- magnety. Kolena mne do schodu "hori", ucinek magnetu trval jen po jejich dobu-klouby nebolely, pritom reh.lekar rikal, ze "to zabere". Myslite, ze by obstriky pomohly vice? Je v mem veku sance na zlepseni? Co to znamena lateralizace patel? Ma na chorobu vliv nadvaha? Ci to plati jen u revmatismu? Trpim take castymi distorzemi obou kotniku, kde jsem mela podstoupit tzv. plastiku vazu", ktera mi byla letos odmitnuta, nebot se mi pry kotniky "nevyhazuji" kazdy den. Mimo rtg. a nasledne dane sadry,nebylo provedeno nikdy zadne vysetreni, jen vzdy receno- " mate vytahane vazy". Myslite, ze by operace byla vhodna, ci radeji do kloubu "nezasahovat, hybe- li se sam" ? Velice Vam dekuji za odpovedi.

Odpověď:
Jednoznačná odpověď na Vaši otázku není. Je třeba provést detailní ortopedické a eventuálně i revmatologické vyšetření a stanovit nejlepší algoritmus dalšího léčení. Obstřiky jsou možné, stejně tak ještě jedna serie fyzikální léčby. pravděpodobně se ale nevyhnete artroskopii, která diagnozu upřesní a může mít i léčebný efekt. toto rozhodnutí bych ale ponechal po vyšetření a zhodnocení všech podkladů ortopedovi.

Vloženo: 03.02.2003 21:10:59

Operace slepého střeva

Dotaz:
Vážený pane doktore, je podle Vašeho názoru v případě chronického zánětu slepého střeva vhodnější laparoskopická operace více než klasická apendektomie? Je laparoskopická operace nějakým způsobem riziková? Mohou vznikat srůsty (co to vlastně srůst je? co v dutině břišní srůstá)? Jaká jsou rizika operace slepého střeva v těhotenství? Děkuji za odpověď. Ivana

Odpověď:
Laparoskopický výkon je v tomto případě plně indikován. obecná rizika laparoskopie jsou stejná, jako u klasických operací, vzhledem k minimálním operačním ranám je však s výhodou menší bolestivost a riziko stran infekčních komplikací v ráně. i riziko srůstů je po laparoskopických operacích nižší. V těhotenství přibývají rizika stran celkové anestezie a medikamentů vzhledem k plodu, operace jsou však běžné.

Vloženo: 03.02.2003 11:21:24

úraz

Dotaz:
V mládí jsem utrpěl úraz při kterém jsem přišel o dva články malíčku levé ruky.Existuje nějaký způsob jejich náhrady? Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Neexistuje efektivní a funkční možnost náhrady, pouze kosmetické-protetické možnosti.

Vloženo: 26.01.2003 09:37:31

Hypetrofická krypta

Dotaz:
Vážený pane doktore, asi tak 1/2 roku mě vělice bolí (větší bolest jednou za 3 týdny) kdyz jdu na toaletu - vylucovani z analniho otvoru. Byla jsem dnes na vysetreni - anoskopie. Doktor mi zdelil, ze mam pry uvnitr analniho otvoru Hypertrofickou krypu, provedl tedy znecitlivění místa, a divulsi. Chtela jsem se zeptat, co to je hypertrofická krypta, jak muze problem vzniknout, ceho se mam vyvarovat (jakému jídlu?, nevadí tmave pecivo i kdyz je zdrave?) Dekuji

Odpověď:
jedná se spíše o zánět v místě anální krypty, . Těchto krypt máme ve sliznici anální celou řadu, vyúsťují do nich žlázky, někdy může vzniknout zduření, příčinou je zánět. Tento stav je třeba řešit ( tak jako u Vás). Tmavé pečivo můžete jíst.

Vloženo: 22.01.2003 10:12:07

Luxatio art AC 1.dx TOssy II- možnost léčby, klasifikace trvalých následků

Dotaz:
Vážený pane doktore, prosím o potvrzení nebo vyvrácení mého názoru týkajícího se klasifikace trvalých následků mého zranění a potvrzení názoru vyšetřujících lékařů o možnosti léčení mého zranění. Při diskusi s lékaři-ortopedy jsem pochopil, že se jedná o poškození kloubního pouzdra a přetržení jedné ze dvou šlach, které rameno upevňují. Dle jejich vyjádření toto zranění není možné léčit nebo operovat s reálnou šancí na zlepšení stavu. Pojišťovna při likvidaci pojistné události ocenila trvalé následky jako "nenapravé vykloubení akromioklavikulární". Domnívám se, že se jde o "habituální vykloubení ramene" doložitelné objektivním vyšetřením - rentgenovým snímkem. Dále subjektivně cítím "mírné omezení pohyblivosti" již při mírné zátěži. Děkuji za odpověď

Odpověď:
Nejedná se o habituální luxaci. opravdu se jedná o přetržení jednoho až dvou ze tří vazů, které zpevňují nadpažek. toto poranění tedy v podstatě neatakuje ramenní kloub. Vykloubení Tossy II nevyžaduje operační řešení. pokud ovšem následky jsou výrazné, nutno konzultovat s ortopedem.

Vloženo: 22.01.2003 08:43:33

Zarůstání nehtů

Dotaz:
Vážený pane doktore, můj desetiletý syn trpí zarůstáním nehtů na palcích. Pokud je to dědičné, má to po mně. Mně vždy pomůže návštěva pedikérky, která pomocí skalpelu zarostlou špičku odstraní. Synovi to pomohlo také, ale nyní má na jednom palci nehet zarostlý na obou stranách. Tento nehet se také poněkud prohnul (strany směrem dolů), oproti nehtu na palci druhé nohy, který je plochý. V žádném případě nechci problém řešit odstraněním celého nehtu. Můžete mi prosím poradit, co se dá v tomto případě dělat? Zatím máčíme nohu v heřmánku. Problém je v tom, že téměř každý den ve škola syna do nohy někdo nechtěně kopne, nebo mu na ní šlápne, takže ho to velmi bolí. Děkuji za odpověď, Ditta Pešíková

Odpověď:
Jedná se o velmi frekventovaný problém. Doporučuji návštěvu chirurga, který stanoví závažnost a poradí se s Vámi o eventuálních možnostech řešení( částečné snesení nehtu, plastika apod.)

Vloženo: 21.01.2003 12:03:30

Sedmitýdenní kašel

Dotaz:
Už sedm týdnů mě trápí kašel, nucení ke kašli pociťuji ve dne i v noci. Na druhou starnu však nepociťuji žádnou bolest, neprodělala jsem žádnou virozu či chřipku, jsem bez teplot. Mám počkat až příznaky odezní? Děkuji Tereza

Odpověď:
toto je dotaz spíše pro interního lékaře či praktika. pokud nevykašláváte žádný podezřelý obsah ( hnis, krev apod), ještě bych chvíli počkal. pokud budou obtíže trvat , navštivte praktika či ORL lékaře.

Vloženo: 15.01.2003 17:03:48

Ehler - Danlos syndrom

Dotaz:
Pred osmi roky jsem prodela operaci PHK ramena Putti Plat,kvuli opakovanemu vyskakovani ramene.Po nekolika tydnech rameno,ale vyskakovalo znovu.Ted po osmi letech mi byla udelana ASK stabilizace kapsuloraphhie sec Wolf.Zatim to vypada nadejne.Pri posledni kontrole mi doktor napsal,ze Histol.vysetreni-Ehler Danlos potvrzen.Chtela bych se zeptat,co tento syndrom obnasi.Pred temi osmi roky mi ho vyloucili.Protoze mi nekolik lekaru rikalo,ze mam sy hypermolity kloubu mam preskakovani snad uz ve vsech.Co mam delat pro to,aby se muj stav nezhorsoval.Dekuji za odpoved.

Odpověď:
Ehler-Danlosův syndrom je onemocnění vazivového aparátu, kdy vazivo je méněcenné a nesplňuje tak nárok na plné zpevnění kloubů ( kloubního pouzdra). Proto také opakované luxace ramene. tyto obtíže Vá , bohužel, asi budou pronásledovat i nadále a na ostatních kloubech, pokud se opravdu o tento sy méněcennosti vazivové tkáně jedná.

Vloženo: 14.01.2003 12:00:00

Bolesti pravé kyčle

Dotaz:
bolesti pravého kyčelního kloubu,i bez zátěže v klidu.

Odpověď:
Z toho, co uvádíte je zřejmé, že jste v péči specialistů ( zřejmě ortopeda).Nabízí se samozřejmě ortopedická příčina potíží, to musí zhodnotit ortoped ( viz prolongace končetina atd.). Není však někdy od věci myslet i na neurologickou příčinu obtíží od LS páteře a křížokyčelního kloubu. ve Vašem případě ale zřejmě příčina bude povahy ortopedické.

Vloženo: 12.01.2003 21:29:57

Boule na břiše

Dotaz:
Chtěla bych Vás poprosit o Váš názor. Již dlouhou dobu mám na břiše, přímo nad pupkem bouli (velikosti tak asi 10 cm). Boule je hodně patrná jen při stání, popř. sezení. Vleže na zádech hmatná není, "vyskočí" např. jen při kašli. Vleže na boku hmatná je. Ze začátku trochu pobolívala třeba po námaze, ale vleže na zádech to přestalo. Nyní nebolívá, jen mám takový zvláštní pocit. Nejlíp se cítím, pokud mám břicho stažené třeba v oblečení nebo v těsném prádle. Jiné problémy nemám. Mohlo by se jednat o kýlu? Prosím o Váš názor. Předem Vám děkuji.

Odpověď:
Jedná se s největší pravděpodobností přímo o kýlu nebo rozestup přímých břišních svalů ( tzv diastáza přímých břišních svalů). Přesný stav Vám sdělí chirurg po klinickém vyšetření.

Vloženo: 10.01.2003 23:41:50

Bechtěrovova nemoc

Dotaz:
V rodině matky se vyskytovala bechtěrevova nemoc u čtyř ze sedmi sourozenců. Ve všech případech šlo o stupeň tři. zajímá mě, zda to může být dědičné.

Odpověď:
Předpokládá se, že Bechtěrevova nemoc může být částečně dědičně podmíněna. Kontaktujte lékaře ( revmatolog, ortoped), který Vaše příbuzné sleduje, ten podá bližší informace.

Vloženo: 10.01.2003 21:20:46

Plastická chirurgie

Dotaz:
Dobrý den!Chtěla bych se zeptat jestli by se dalo dělat s mými jizvami ještě něco jiného.Jizvy jsou na obouch bocích a lokti.Jsou tuhé.Na bocích vystupují nad kůži asi 4mm.na lokti je kůže vrásčitá,ale splňuje svou funkci.Chtěla bych vědět hlavně co s tím loktem.Moc Vám děkuji za odpověď.Lenka B.

Odpověď:
Doporučuji návštěvu plastického chirurga, který stanoví pravděpodobně jednu z těchto možností: obstřik jizvy, laseroterapii, event kosmetickou excizi ( vyříznutí).

Vloženo: 08.01.2003 16:09:46

Zpět na výběr témat

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205