Slevy s ČPZP 2019

Dotazy na lékaře

Téma - Vnitřní lékařství

odpovídá: MUDr. Jaroslava Čiefová | dotazů: 9 328

Close

MUDr. Jaroslava Čiefová

V letech 2002-2008 studovala na 1. LFUK v Praze všeobecné lékařství, po ukončení studií nastoupila na interní oddělení nemocnice Mladá Boleslav. V roce 2010 ukončila interní základ testem, v roce 2013 atestovala v oboru vnitřní lékařství. Po atestaci nastoupila na rodičovkou dovolenou, na které je dodnes. Během rodičovské dovolené absolvovala průběžně stáže z oboru všeobecného praktického lékařství s cílem rekvalifikace, současně vypomáhá v nemocnici s hodnocením Holterovských vyšetření.

Má zkušenosti s pohotovostními službami na urgentním interním příjmu a interním lůžkovém oddělení, plicním oddělení, geriatrii a LSPP. V listopadu 2016 vystřídala v dotazech na lékaře MUDr. Blažeje.

Close

Nový dotaz na lékaře

Pro správnou odpověď prosím vyplňte položky tohoto formuláře. V případě, že nemůžete některé položky dotazu vyplnit, protože například neberete žádné léky, napište neužívám.
Dotaz a odpověď (mimo další údaje) budou zveřejněny, neuvádějte prosím osobní údaje, včetně celého jména.
Upozorňujeme, že nevhodné nebo vulgární dotazy mohou být bez upozornění vymazány.


Souhlasím s odesláním odpovědi na můj dotaz na uvedený e-mail


Vložte prosím ověřovací, antispamový kód z obrázku vlevo.

Dotaz

Dotaz:
Dobrý den. Nedávno jsem se bouchnul do kosti na ruce (na straně u kosti malíčku) a mám tam už asi půl měsíce tvrdší pohyblivou na pohmat bolestivou bouli, která za normálních okolností nebolí a není vidět. Co by to prosím mohlo být? Je to následek bouchnutí, nijak mi to nevadí tak to snad odezní. Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, pravděpodobně jde jen o nevstřebaný hematom, postupem času by měl zmizet. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 06.08.2019 21:13:45

Doplnění - kosti

Dotaz:
Dobrý den, mockrát vám děkuji za předešlé odpovědi. Ještě se chci zeptat... jak jsem se vás ptal ohledně těch bulek - je jich na loketní kosti a na spodní straně čelisti spoustu a jsou opravdu malé a nevypadá to, že by byly přirostlé ke kosti (jsou pohyblivé, malinké spíše takové válcovité). Mám na obou loketních kostech na stejném místě bulku, která je válcovitá, cca 1 cm velká, nebolestivá, trochu měkká až tvrdá, pouhým pohledem není vidět, nevím zda je přirostlá ke kosti nebo ne, ale jsou pohyblivé. Pokud to mám na obou rukou, tak se asi nejedná o nic špatného. Má to na kosti být? Nechci se mi s tím hned běžet k lékaři, v případě nutnosti mu to ale ukážu, jdu k němu za 2 měsíce. Mockrát vám ještě jednou děkuji.

Odpověď:
Dobrý den, může jít o lipomy, ale po internetu opravdu nelze říct, co by to mohlo být. V normálním případě se ale v oblasti kostí žádné bulky nevyskytují. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 05.08.2019 19:03:40

Boule

Dotaz:
Dobrý den. Už asi měsíc mám vzadu na krku (skoro u vlasů) tvrdou pohyblivou bulku velkou asi 1 cm - 1,5 cm, zatím se nijak nezvětšila. Mohla by to být zvětšená uzlina, lipom nebo něco jiného? Může to být něco vážného? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, jak popisujete v dotazu, může jít o zvětšenou uzlinu, lipom i něco jiného. Doporučuji navštívit vašeho praktického lékaře, aby vás vyšetřil a rozhodl o dalším postupu dle nálezu. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 05.08.2019 15:16:15

Kosti

Dotaz:
Dobrý den, mohl bych se prosím zeptat, zda je normální, že se na holenní a loketní kosti mohou vyskytovat tvrdší nepohyblivé cca 0,5-1cm velké hrbolky přirostlé ke kosti? Je to v pořádku? Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, normální to není, doporučuji navštívit vašeho praktického lékaře. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 05.08.2019 15:13:14

Dotaz

Dotaz:
Dobrý den. Mohou se v pubertě nacházet při zmáčknutí bradavek různé bulky, které jsou přímo v podkoží bradavek, pohyblivé a normálně nebolí (vím, že přes internet nic nevyřešíte, jen se chci zeptat, zda je to normální) ?

Odpověď:
Dobrý den, ano, je to normální. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 30.07.2019 18:53:25

Boule

Dotaz:
Dobrý den, vím, že je to asi trapný dotaz, ale potřebuji se vás na to dotázat. Nachází se běžně v konečníku (asi 3 cm hluboko) na horní straně (či spodní) taková velká tvrdá boule (cca 1,5 cm)? jako by tam měla patřit a od ní vede užší 'tunel' a při hrubším zatlačení na ni hodně bolí (bolest vystřeluje k varlatům), má se to tam běžně vyskytovat nebo co to může být? Mockrát Vám děkuji za odpověď a omluvte prosím můj přihlouplý dotaz.

Odpověď:
Dobrý den, dle popisu může jít o prostatu, která je hmatatelná při vyšetřená přes konečník. S pozdravem MUdr. Čiefová

Vloženo: 29.07.2019 21:11:31

Hemoroidy

Dotaz:
Dobrý den, mohou mít hemoroidy i fialovou barvu a nacházet se v okolí řitního otvoru pod kůží (že nejsou hmatatelné)? Mohou to být také fialové 'válečky' dlouhé 2 cm? Mockrát děkuji za odpověď. Hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, ano, s největší pravděpodobností to hemeroidy jsou. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 29.07.2019 20:46:40

Mates

Dotaz:
Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, jaké mohou být příčiny toho, že mám jakoby pocit tlaku uvnitř konečníku, trvá to asi 3 dny a pociťuji to pouze v sedě, při chůzi méně. Tlak je pouze mírný a pokud na to tolik nemyslím, tak ani nevím, že nějaký tlak mám. Na povrchu konečníku i uvnitř mám takové bouličky přirostlé ke kůži, ale lze s nimi hýbat - nejspíše hemoroidy. Nechce se mi s tím hned běžet k doktorovi, když jiné příznaky jako je krev ve stolici, apod. nemám. Může to být jeden z příznaků hemoroidů nebo to může mít jinou příčinu a může to odeznět? Poslední týden sedím skoro celý den a od té doby to začalo (mám sedavou brigádu a sedím prakticky celý den, i doma). Mockrát Vám děkuji za odpověď! Hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, s největší pravděpodobností jde o hemeroidy. Zkuste si koupit v lékárně nějaou mast na hemeroidy, důležitá je také změna stravy - hojně tekutin, vlákniny. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 29.07.2019 19:31:43

Kašel

Dotaz:
Dobrý den, chci se zeptat, zda suchý, dráždivý kašel může mít něco společného se štítnou žlázou. Byla jsem totiž na všech možných vyšetřeních a vše mám v pořádku, ale kašel ne a ne přestat. Jsem z něho vyčerpána. Léčím se na štítnou žlázu Eutyroxem a jestli to nemůže být nějak s kašlem spojeno. Děkuji za odpověď a radu, z čeho tak kašlu.

Odpověď:
Dobrý den, kašel může být projevem zvětšené štítné žlázy, pokud ale je normální velikosti, pak se dráždivý kašel neobjevuje. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 24.07.2019 21:18:31

Žaludek

Dotaz:
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Již šest týdnů mám problémy se zazivanim. Začalo to zvracením a od té doby mi bylo po každém jídle špatně od žaludku, často i mimo jídlo. Dostala jsem omeprazol, protože Dr. bez vyšetření určil, že je to jasné překyselení. Potom jsem týden měla klid, jedla dietně a od té doby mě 13 dní bolel jícen - někdy tlak, jak kdybych měla mít infarkt a často ani nespím. S bolestmi jsme byla v nemocnici, kde mi vzali krev, která je v pořádku a poslali mě na fibroskopii, taktéž v pořádku. Dnešní sono také v pořádku, ovšem pořád riham a cítím tlak v žaludku. Je možné, že by ty další obtíže způsobil Omeprazol nebo že by na fibroskopii nepoznali reflux? Tlak cítím celé dny nezávisle na jídle... A ještě se zeptám, zda to může být způsobené antikoncepci? Dostala jsem novou, první balení v pořádku a při druhém jsem začala brát v sobotu a od pondělka následovaly tyto stavy. Už si nevím rady, dr. si i přes vyloučení gastroskopii trvá na stavach a dál mě nikam nepošle. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, na gastroskopii by reflux poznali, při takových obtížích, co popisujete, by tam jistě byly nějaké změny. Obtíže mohou být i ze střevní dysmikrobie, zkuste nějakou dobu užívat i lactobacily a espumisan, omeprazol bych nevysazovala. To, zda-li obtíže způsobovala antikoncepce, se nedá najisto říct, vzhledem k tomu, že obtíže nastaly až při druhém balení, považuji to za málo pravděpodobné. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 19.07.2019 01:33:10

Léčba kvasinek

Dotaz:
Dobrý den paní doktorko. Nedávno jsem Vám psal dotaz ohledně bílého povrchu jazyka - následně díky vaší odpovědi jsem snížil příjem cukru (dříve jsem ho přijímal za den docela dost) a našel jsem na internetu tablety 'Candi stop', které jsem následně začal užívat a užívám už asi 2 dny. Chtěl jsem se vás zeptat, zda bych se tímto mohl přeléčit sám a pokud problémy s bílým jazykem, loupáním kůže na chodidlech, mykózou žaludu, tak to znamená, že jsem to přeléčil a doktora navštívit nemusím? (Četl jsem, že tato dieta bez cukru a s pomocí těchto tablet se má držet 3-6 měsíců, aby se kvasinky dostatečně vyléčili.) S mykózou jsem samozřejmě u doktora (urologa) byl a byla mi předepsána mast, ale pokud mám více přiznaků kvasinek na více partiích těla, tak si myslím, že je potřeba začít s léčbou celkovou. Nezlobte se, že vás otravuji, ale potřebuji mít jasno. Mockrát děkuji a přeji Vám hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, celkově bývá léčba mykóz dlouhodobá (několikaměsíční) záležitost, nejdelší terapie je u plísně nohou, kde samotná dieta často nestačí. S efektem tablet Candi stop nemám zkušenosti. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 18.07.2019 20:34:45

Steatoza jater

Dotaz:
Dobrý den, nejedná se o mě, chci se pouze zeptat, zda je vhodný pro člověka se steatozou jater pobyt u moře? Dietu drží, rezimova opatření taky, slunce nemá moc všeobecně rád, takže bude ve stínu. Děkuji za odpověď

Odpověď:
Dobrý den, steatóza jater není kontraindikací pobytu u moře. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 15.07.2019 15:25:16

Hemeroidy

Dotaz:
Dobrý den, mohou mít hemoroidy i fialoví modrou barvu pokud nebolí? Děkuji za odpoved.

Odpověď:
Dobrý den, ano, hemeroidy jsou vlastně rozšířené cévky, ve kterých proudí krev. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 14.07.2019 00:49:34

Bílý povrch na jazyku

Dotaz:
Dobrý den. Co může způsobit bilý povrch na jazyku? Mám ho bílý už docela dlouho, ale byl jsem také nachlazený. Může to s tím také souviset? Povrch je bílý a na něm červené nebolestivé skvrnky. Pomohla by zvětšená hygiena, mytí jazyka atd.? Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, může jít i přemnožení kvasinek nebo nedostatek vitaminu skupiny B. Doporučuji nyní zvýšit přísun vitaminu B a snížit příjem sladkostí. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 12.07.2019 21:12:26

Test na krvácení

Dotaz:
Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, zda je tento test na skryté krvácení přesný nebo ne - 'FOB test na okultní krvácení v lidské stolici' a zda ho tedy mohu použít nebo to nemá cenu, protože je nepřesný? Ještě prosím jeden dotaz: Může se něco stát, pokud jsem dneska při jedení hráchu omylem snědl nejspíše zrnokaza hrachového či třásněnku nebo něco podobného. Může se něco při spolknutí tohoto brouka zaživa v těle něco stát - může se zde nějak rozmnožit nebo podobně? Jak bych měl případně postupovat (navštívit lékaře nebo tak) Mockrát vám děkuji za váš čas. Hezký den.

Odpověď:

Vloženo: 12.07.2019 17:46:18

Zpět na výběr témat

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205