Slevy s ČPZP 2019

Dotazy na lékaře

Téma - Vnitřní lékařství

odpovídá: MUDr. Jaroslava Čiefová | dotazů: 9 229

Close

MUDr. Jaroslava Čiefová

V letech 2002-2008 studovala na 1. LFUK v Praze všeobecné lékařství, po ukončení studií nastoupila na interní oddělení nemocnice Mladá Boleslav. V roce 2010 ukončila interní základ testem, v roce 2013 atestovala v oboru vnitřní lékařství. Po atestaci nastoupila na rodičovkou dovolenou, na které je dodnes. Během rodičovské dovolené absolvovala průběžně stáže z oboru všeobecného praktického lékařství s cílem rekvalifikace, současně vypomáhá v nemocnici s hodnocením Holterovských vyšetření.

Má zkušenosti s pohotovostními službami na urgentním interním příjmu a interním lůžkovém oddělení, plicním oddělení, geriatrii a LSPP. V listopadu 2016 vystřídala v dotazech na lékaře MUDr. Blažeje.

Close

Nový dotaz na lékaře

Vážení klienti,

toto téma je aktuálně uzavřeno pro pokládání nových dotazů. Zkuste navštívit toto téma někdy v budoucnu, možná už bude otevřeno.

Bolest močového měchýře

Dotaz:
Dobrý den. Dnes mě po 1,5 h ve vlaku před močením píchalo trochu v močovém měchýři a v pupíku, nešlo se vymočit. Po hodině zase vše v pořádku. Mohlo jít o následek sezení nebo něco jiného? Děkuji. Hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, pokud obtíže ustoupily, tak ano. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 06.11.2019 18:40:18

Chronický zánět

Dotaz:
Dobrý den. Je chronický zánět nějak smrtelně ohrožující? Je potřeba řešit akutně nebo lze počkat 1-2 týdny? Moc děkuji. Hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, ne chronické záněty nejsou akutně ohrožující. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 05.11.2019 17:44:04

Fibrom

Dotaz:
Dobrý den. Je třeba fibrom (taková ta kulička na "provázku" v barvě kuze) musí se nějak řešit? Mám ho od malá a jako malý jsem si ho trochu vytahal. Na zatažení trochu bolí. Je měkký. Občas se na něm udělá jakýsi bordel,který lze seskrabnout. Je to tedy potřeba nějak řešit a jedna se o fibrom? Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, vzhledem k tomu, že fibromy většinou překážejí, je lepší je odstranit. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 04.11.2019 22:59:35

Uzliny

Dotaz:
Dobrý den. Jaká velikost se považuje za zvětšení uzlin v oblasti klíční kosti? Je v pořádku pokud je zde hodně uzlinek, trochu tvrdých, pohyblivých, cca 0,8-1cm x 0,1-0,3 cm. Nijak nebolí, nejsou vidět. Může o něco jít, nebo je to běžné. To samé je u uzlin pod čelistí. Je jich zde mnoho, malých, tvrdších, pohyblivých. Jak by se poznala postižená uzlina např. rakovinou, zánětem? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, pokud máte zvětšené uzliny na celém těle, navštivte svého praktického lékaře, ať situaci zhodnotí a ev vás dovyšetří. Přes internet toto opravdu nevyřešíme, na opakované dotazy na bulky, uzliny, cysty a pod již nebudu odpovídat. V případě zvětšených uzlin se dělají odběry krve, ultrazvuk uzlin, břicha, rentgen plic, aj. Příčiny zvětšení mohou být různé. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 04.11.2019 17:31:55

Lymfatické uzliny

Dotaz:
Dobrý den. Vyskytují se lymfatické uzliny i v temení oblasti (vzadu nad krkem pod vlasy) i kousek pod tím kde začínají vlasy? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, ano vyskytují. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 03.11.2019 22:37:01

Dotaz

Dotaz:
Dobrý den. V minulosti, v mladším věku, se mi stalo že jsem asi 2 dny vykašlával třeba 2x za den jakési bílé věci (vypadalo to jako malá natočená ulita). Mohlo se o něco jednat? Znovu se mi to naštěstí nestalo. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, ne, tvorba hlenu a občasné jeho vykašlávání je normální. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 03.11.2019 21:51:07

Lymfatické uzliny

Dotaz:
Dobrý den. Co znamená zvětšená uzlina? Pokud je tvrdá, mírně pohyblivá, nebolestivá a má max. do 1-1,5cm - jedná se o zvětšenou uzlinu či nikoliv? Mám jí zezadu na krku už asi měsíc-2 měsíce. Může se ve věku 16 let jednat o rakovinu uzlin? Nebo je to normální a může se ještě zmenšit i po tak dlouhé době? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, velikost uzlin v oblasti krku do 1cm bývá normální, v případě větších uzlin nebo dlouhodobějšího přetrvávání jejich zvětšení by bylo vhodné toto dovyšetřit. Může se jednat o nějaký chronický zánět v oblasti hlavy a krku. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 03.11.2019 20:24:22

Ledviny, otoky kotníků

Dotaz:
Dobrý večer, chci se poradit. Již delší dobu mě trápí problémy s otoky kotníků. Byla jsem na cévním, kde mi bylo řečeno,že je mám v pořádku. Moje obvodní lékařka daný problém neřeší i přes to,že kotníky mám nadále nateklé a bolestivé. Bylo mi řečené, že bych mohla mít problém s ledvinami. Na vyšetření ledvin musím mít žádanku od obvodního lékaře? Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, otoky kotníků mohou mít celou řadu příčin, ale pokud jsou bolestivé, na ledviny bych to neviděla. Spíše na nějaký revmatologický problém. Co se vyšetření ledvin týká, v první řadě se dělají odběry krve a moči, samotný ultrazvuk až ve druhé řadě. Vyšetření většinou platí pojišťovna, pokud váš lékař shledá důvod vyšetření provést a napíše vám žádanky. Samozřejmě existuje i možnost absolvovat vyšetření jako samoplátce. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 02.11.2019 20:49:11

Teplejší hlava

Dotaz:
Dobrý den. Je běžně hlava pod vlasy trochu teplejší? Může to nějak souviset s boláky (běďary), které se mi zde dělají? Mám na to krém. Nebo může větší teplo souvist s něčím jiným? Kosti i hlava jsou na hrubší pohmat bolestivé, ale většinou to je v místech, kde jsou boláky, tudíž to asi souvisí s nimi. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, pokud je kůže čímkoliv přikrytá (oblečení, vlasy, apod), může být samozřejmě teplejší. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 02.11.2019 16:33:48

Kvasinková infekce

Dotaz:
Dobrý den. V minulosti (cca 6 měsíců zpět) jsem měl mykózu pohlavního orgánu. Bylo to asi po měsíci přeléčeno, jednou se vrátilo a doteď je musím zaklepat klid. Může ale jít o celotělovou nákazu, tzv. kvasinkovou infekci celého těla? Jak by se to projevilo - jsem poslední měsíce mírně unavený, ale to je běžné, a také se mi loupe kůže na nohou v oblasti palce a kousek pod tím a na obličeji (obličej ale léčím přípravky které kůži loupou), může to být projev této infekce? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, nepředpokládám, že by to mělo nějakou souvislost. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 02.11.2019 12:33:19

Piha

Dotaz:
Dobrý den. Mám na šourku asi pihu o velikosti 0,2 cm - je normálně ohraničená, není nijak rozlezlá, má všude stejnou barvu a je opravdu malá. Je to spíš jako skvrna. Nijak se nezvětšuje, nebolí ani nic jiného, pouze se v poslední době možná mírně ztmavila (ale asi to je jen pocit). Je taková černo-hnědá. Mohlo by se o něco jednat nebo není nebezpečná? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Dobrý den, pokud chcete mít jistotu, ukažte pihu kožnímu lékaři. Takto z popisu to vypadá opravdu na obyčejnou pihu, sle jde jen o popis. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 01.11.2019 21:20:12

Příznaky

Dotaz:
Dobrý den. Jsou občasné bolesti holeních kostí ve věku 16 let příznakem leukémie? Nebo to může mít také ještě růstovou příčinu? Občas bolí obě současně, někdy ale jen levá. Je to hlavně při únavě, občas ale i mimo ni. Může to být tedy jeden z příznaků spolu s únavou? Moc děkuji za odpověď. Přeji hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, pravděpodobně jde o růstové bolesti. Leukémie mívá jiné projevy. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 31.10.2019 16:23:05

Prošlá přesnídávka

Dotaz:
Dobrý den. Může požití prošlé jablečné přesnídávky, která byla v lednici vyvolat nějaké žaludeční potíže? Moc děkuji za odpověď. Hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, cokoliv prošlého, co sníte, vám může udělat žaludeční a střevní obtíže. Záleží však na typu potraviny a její trvanlivosti. Většinou ale bez větších následků. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 31.10.2019 13:27:12

Zvětšená uzlina

Dotaz:
Dobrý den. Mám již asi 4 měsíce vzadu na krku nejspíše zvětšenou uzlinu. Je to tvrdá boulička, velikost cca 1-1,5 cm, hodně málo pohyblivá, nebolestivá. Je toto zvětšení běžné, pokud přetrvává takhle dlouho? Může to být třeba i po nachlazení? Projevuje se takto rakovina? Četl jsem že projev rakoviny lymf. uzlin je právě tvrdá, nebolestivá a nepohyblivá uzlina. Může jít i o něco jiného než uzlinu? Není viditelná na pohled. Občas mi přijde že je větší, někdy menší - je ale možné, že je to pouze zdání. Mohu tento nález ukázat i v kožní ambulanci? Moc děkuji za odpověď. Přeji krásný den.

Odpověď:
Dobrý den, ukázat to můžete jakémukoliv lékaři, ale zvětšené uzliny v oblasti krku a za ušima jsou často kolem 1-1,5cm, většinu jako reakce na infekt. Jejich zmenšní přetrvává většinou delší dobu po infekci. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 30.10.2019 22:00:33

Bolest břicha

Dotaz:
Dobrý den. Včera jsem Vám psal ohledně bolesti břicha. Vzbudil jsem se s velkou úlevou, břicho skoro nebolelo. Teď ale k.veceru to zase trochu začalo bolet, ale ne tolik jak včera. Mám trochu průjem. Občas pocit na zvracení, ale ten vždy ihned přestane. Půjde tedy nejspíše o podráždění? Je to už přes 30 hodin, takže by to nic vážného být nemělo, ne? Křeče nemám, je to jen trvala středně tupá bolest. Moc děkuji za odpověď. Hezký den.

Odpověď:
Dobrý den, vážnost či nevážnost se bez klinického vyšetření nedá určit. Mohlo jít jen o dietní chybu. Zkuste probiotika, při trvání obtíží jistě navštivte praktického lékaře, aby vás dovyšetřil. S pozdravem MUDr. Čiefová

Vloženo: 29.10.2019 17:03:09

Zpět na výběr témat

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205