Slevy s ČPZP 2019

Dotazy na lékaře

Téma - Kožní problémy

odpovídá: MUDr. Sylva Zajícová | dotazů: 4 825

Close
Odpovídající lékař

MUDr. Sylva Zajícová

MUDr. Sylva Zajícová vystudovala Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Palackého v Olomouci. Složila atestaci I. stupně z pediatrie. Poté se začala věnovat dermatologii a pracovala na Kožním oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě a na Dermatovenerologické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Získala specializovanou způsobilost v oboru dermatovenerologie. Je členkou České dermatologické společnosti ČLS JEP, EADV, ČADV a SAD. Publikuje v odborném tisku a přednáší na seminářích a konferencích. Je držitelkou Diplomu celoživotního vzdělávání. Je absolventkou specializačního kurzu lymfologie a jako lymfolog se zabývá léčbou otoků, spolupracuje s pacientskou organizací Onko -Amazonky. Ve své soukromé ambulanci se při své práci věnuje pacientům s celým spektrem kožních onemocnění, specializuje se na dětské pacienty, vyšetřuje pigmentové znaménka digitálním dermatoskopem a pracuje s diodovým a C02 laserem. 1. března 2016 začala MUDr. Sylva Zajícová odpovídat na dotazy lékaři místo Doc. MUDr. Aleny Pospíšilové, CSc.

Close

Nový dotaz na lékaře

Pro správnou odpověď prosím vyplňte položky tohoto formuláře. V případě, že nemůžete některé položky dotazu vyplnit, protože například neberete žádné léky, napište neužívám.
Dotaz a odpověď (mimo další údaje) budou zveřejněny, neuvádějte prosím osobní údaje, včetně celého jména.
Upozorňujeme, že nevhodné nebo vulgární dotazy mohou být bez upozornění vymazány.


Souhlasím s odesláním odpovědi na můj dotaz na uvedený e-mail


Vložte prosím ověřovací, antispamový kód z obrázku vlevo.

Skvrny na obličeji

Dotaz:
Dobrý den paní doktorko, posledních pár měsíců mě trápí, že na mém obličeji - jinak pohledném - se objevují načervenalé skvrny, na omak je to takové vysušené.... Kolem nosu a na tváři. Mažu to různými krémíky a zatím nic nezabralo, zkoušel jsem Biodermu, naposledy Clotrimazol. Objednací doby u kožních lékařů jsou tak dlouhé, proto to zkouším takto, jestli mi náhodou neporadíte. děkuji

Odpověď:
Dobrý den, podle Vašeho popisu se pravděpodobně jedná o tzv. seborhoickou dermatitidu. Než se objednáte k dermatologovi, tak zkuste šampón Kelual DS, jehož pěnou si umyjete i obličej. Pokud jste z okolí Ostravy a máte zájem o vyšetření, napište na dr.zajicova@zdravakuze.com. Přeji pěkný den Sylva Zajícová

Vloženo: 10.03.2016 22:11:51

Opar

Dotaz:
Dobrý den, trpím na opary, dá se toho nějak trvale zbavit? Děkuji

Odpověď:
Dobrý den, herpetický virus, který vyvolává opar, zůstává již po primoinfekci v těle navždy uložen v nervových gangliích ( uzlíčcích) a při oslabení organismu se může kdykoliv projevit jako opar. Pokud máte projevy několikrát do měsíce, je vhodné navštívit dermatologa, který Vám doporučí vhodnou terapii. Sylva Zajícová

Vloženo: 09.03.2016 21:22:28

pásový opar - je opravdu nepřenosný?

Dotaz:
Dobrý den, žiji ve společné domácnosti s rodiči a koncem července jsem objednaná na gynekologickou operaci odnětí dělohy z preventivních důvodů. Maminka od dubna bojuje s pásovým oparem, je diabetička po amputaci nohy. Puchýřky konečně mizí, ale bolestivost kůže moc nepolevuje. Minulý týden došlo k výsevu oparu i u otce, ačkoliv neměl s ošetřováním prvního maroda nic společného. Mohu nějakou prevencí zajistit, abych neohrozila plánovanou operaci? Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Vážená pisatelko, herps zoster je infekční onemocnění, které je infekční pouze ve výsevové fázi - ve fázi tvorby puchýřků. Jakmile pochářky posychají, přestává být infekční. Nejlepší prevencí je izolace od nemocných. Na posílení imunity pak můžete zkusit užívat Prevenzym tbl. S pozdravem A.P.

Vloženo: 29.06.2014 22:37:32

Tečka pod nehtem

Dotaz:
Vážená paní doktorko,dnes jsem pri odlakovani nehtu na nohou všimla malé černé tečky pod nehtem palce.Polil mne pot,udělalo se mi špatně a mam strach z melanomu :-( Nepamatuji se,ze bych se bouchla,ikdyz stále někde zakopavam a deti mi občas šlápnou na nohu.Ale toto me vydesilo,ve středu jedeme na dovolenou a ja jsem v naprostém oparu nejistoty.Muj otec zemrel na rakovinu kůže v 37 letech,poškodil si mateřské znaménko na zádech :-( Nevím zda mne nejaka lékařka v pondělí vezme a zda budu schopna odjet s těmito pocity na dovolenou :-( Co mam dělat?

Odpověď:
Vážená pisatelko, tečka pod nehtem může být způsobena poraněním s drobným krvácením, ale může také znameta pigmentový névus a nebo i melanom. Bylo by nejvhodnější, kdyby jste zašla na pracoviště, kde mají přístroj - digitální dermatoskop, který poměrně velmi přesně určí o co jde. Nevím kde bydlíte, ale ve větších městech tato pracoviště jsou. Jinak sledujte, zda s růstem nehtů se posouvá "tečka" - svědčilo by to pro úraz, nebo zda zůstává na stejném míst+ě - susp. névu, melanom.¨ S pozdravem A.P. S pozdravem A.P.

Vloženo: 28.06.2014 23:03:38

bradavice na dlani

Dotaz:
Prosím Vás a pokud se mi během dne odloupne bílý film musím to pak zalepit náplastí? ( používám kolodium forte)

Odpověď:
Vážená pisatelko, pokud se vám, jak píšete, během dne odloupne bílý film, nemusíte původně ošetřená místa přelepovat náplastí. S pozdravem A.P.

Vloženo: 18.06.2014 11:23:27

bradavice na dlani

Dotaz:
Dobrý den, chtěla bych se ještě zeptat když mám bradavičky na dlaních a prstech a používám Kolodium forte tak někdy po aplikaci v průběhu dne ten bílý film odpadne musím si poté to místo zalepit náplastí? Děkuji

Odpověď:
Píšete, že po aplikaci Collodium forte Vám během dne bílý film, což je v pořádku, je to normální průběh léčby. Není teřba si hned znovu Collodium aplikovat, stačí až večer. Účinek prostředku se totiž dostavuje hned po aplikaci roztoku. S pozdravem A.P.

Vloženo: 18.06.2014 09:58:45

Bradavice

Dotaz:
Dobrý den, na dlaních mám malé bradavičky, které nejsou téměř vidět. Chtěla bych se zeptat co by mi pomohlo víc jestli Kolodium forte nebo mastička Belogent? A pokud bych používala Kolodium f. musím si to poté ještě zakrýt naplastí nebo obvazem? nejhorší je to že to mám i na prstech tak se bojím aby to účinkovalo když se mi tam lehce dostane voda..Děkuji :-)

Odpověď:
Vážená pisatelko, ptáte se, zda na bradavičky, které máte ve dlaních, je vhodnější Collodium forte nebo Belogent. Belogent na bradavice v žádném případě není indikován. Používejte Collodium forte, roztok si aplikujte přesně na bradavičky, nechte jej zsachnout a v tom případě je nemusíte přelepovat. Doporučuji aplikaci 2x denně - ráno a večer. S pozdravem A.P.

Vloženo: 17.06.2014 16:52:05

Bradavice na noze

Dotaz:
Dobrý den, na chodidle mám bradavici a používám Kolodium forte. Chtěla bych se zeptat jestli se s tím mohu normálně sprchovat nebo bych si to měla něčím zakrýt aby se to dříve vyléčilo?

Odpověď:
Samozřejmě, že se můžete sprchovat při této terapii, dokonce se doporučuje kůži v místě bradavice rozmočit, daleko lépe pak rozmočenou kůží proniká léčivý prostředek, kůže se snázeji odlupuje. S pozdravem A.P.

Vloženo: 16.06.2014 14:33:03

Bradavice

Dotaz:
Dobrý den, na ruce mám malé bradavičky, které nejsou téměř vidět ( jen malé černé tečky). Myslíte, že mi do týdně zmizí když budu používat kolodium forte? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:
Vážená pisatelko, pokud jsou bradavičky opravdu tak maličké, jak píšete, mohly by při pečlovém ošetřování do týdne zmizet - vyloupat se. S pozdravem A.P.

Vloženo: 16.06.2014 12:52:44

Bradavice

Dotaz:
Dobrý den, mám na chodidle bradavici se kterou jsem byla už i na vypálení dusíkem. Paní doktorka mi poradila abych si zakoupila Duofilm jestli se mi do týdne nevyloupne. V lékarně ho neměli a tak jsem si koupila Kolodium forte - myslíte, že to nevadí? Ještě bych se prosim vás chtěla zeptat na jednu věc. Na rukou se mi udělali pár malých bradaviček mohu to na někoho přenést když nejsou nijak porušené nebo si je musím zalepit náplastí?( než je začnu léčit)

Odpověď:
Vážená pistaelko, Collodium F je prostředek, který je účinný na bradavice, je tedy infikován u Vás na plosku niohy, stejně tak i na bradavice na ruce. Současně bych doporučovala kůži na plosce nohy změkčovat, aby přes zvrdlou kůži mohl prostředek účinkovat. Ke změkčení doporučuji mast Kerasal ung /volně ke koupi v lékárně/. Vzhledem k tomu, že přenos bradavic se uskutečňuje kontaktem, bylo by vhodnější bradavice na ruce přelepit. S pozdravem A.P.

Vloženo: 16.06.2014 12:35:43

Bradavice

Dotaz:
Dobrý den, mám na chodidle bradavici se kterou jsem byla už i na vypálení dusíkem. Paní doktorka mi poradila abych si zakoupila Duofilm jestli se mi do týdne nevyloupne. V lékarně ho neměli a tak jsem si koupila Kolodium forte - myslíte, že to nevadí? Ještě bych se prosim vás chtěla zeptat na jednu věc. Na rukou se mi udělali pár malých bradaviček mohu to na někoho přenést když nejsou nijak porušené nebo si je musím zalepit náplastí?( než je začnu léčit)

Odpověď:
Collodium F je prostředek, který je účinný na bradavice, je tedy infikován u Vás na plosku niohy, stejně tak i na bradavice na ruce. Současně bych doporučovala kůži na plosce nohy změkčovat, aby přes zvrdlou kůži mohl prostředek účinkovat. Ke změkčení doporučuji mast Kerasal ung /volně ke koupi v lékárně/. Vzhledem k tomu, že přenos bradavic se uskutečňuje kontaktem, bylo by vhodnější bradavice na ruce přelepit. S pozdravem A.P.

Vloženo: 16.06.2014 12:35:38

Ztráta pigmentu

Dotaz:
Vážená paní Pospíšilová, problém se netýká přímo mě, ale osoby mi blízké. Pokaždé, když začne jaro a začne svítit sluníčko, dotyčné osobě začnou vyskakovat bílé flíčky na obličeji. Jelikož má tmavou pokožku, hodně to razí. Je to už druhým rokem, byli jsme také u lékaře, ale lékařka nám řekla, že se s tím nic nedá dělat a ať se objednáme na podzim. Je opravdu pravda, že na to není žádná pomoc? Moc děkuji za odpověď a přeji Vám pěkný den.

Odpověď:
V8žená pisatelko, bílé flíčky na obličeji, které se stávají výraznějšími na opálené kůži, budou spadat s největší pravděpodobností pod diagnózu: Pityriasis alba. příčina těchto projevů není přesně známá, ale v léčbě se uplatňujě např. Zinková pasta, krémy s obsahem antimykotik, pčípadně i lokálních antibiotik v krému či masti. Na jejich czniku se mohou podílet původci plísní, případě i mikrobů. Často se bílé "flíčky" objevují u jedinců, kterří trpí atopickým ekzémem. S pozdravem A.P.

Vloženo: 12.06.2014 07:12:02

Léčba chronické rány

Dotaz:
Mohu použít tyl s mastí Lomatuell H společně s mastí Betadine ? Děkuji Novotná B.

Odpověď:
Vážená pisatelko, tato kombinace, o které píšete, je možná. Lomatuell H je mastný tyl, který je napuštěn neutrálním masťovým základem hydorfobním, konkrétně vílou vaselonou. Proto jej lze kombinovat s betadine mastí. S pozdravem A.P.

Vloženo: 09.06.2014 15:25:49

seboroická veruka

Dotaz:
Dobrý den paní doktorko.Asi před pěti lety jsem byl na odstranění seboroické veruky na levé části hlavy ve vlasech.Tehda mi to paní doktorka odstranila pomocí elektrického proudu.Jenže nyní se mi popsaný problém vrátil a jiný kožní lékař mi doporučil odstranění tekutým dusíkem nebo po umrtvení seškrábnutí veruky.Chci se vás proto dotázat zda je možné aby se po minulém odstranění opět tento problém vrátil a jaký způsob odstranění je nejvhodnější a nejučinější pro trvalé odstranění veruky.Velice děkuji za odbornou odpověd. S pozdravem Karel Machač Vratimov.

Odpověď:
Vážený pisateli, sboroická veruka se skutečně může objevit v místě kde byla v minulosti odstraněna, ale i na jiných místech. Jedna z metod jodstranění e ta, kterou paní doktorka použila minule - odstranění elektrokauterem. Z dalších metod jsou ty, o kterých píšete - kryalizace /tekutým dusíkem/, abraze /seškrábnutí/ chirurgickým nástrojem /kličkou, lžičkou apod./. Metoda se volí podle velikosti, rozsahu a také podle lokalizace. S pozdravem A.P.

Vloženo: 05.06.2014 17:09:22

Neštovice - přenos

Dotaz:
Dobrý den, pani doktorko, ráno přišla do práce kolegyňka i se svým nemocným dítkem v infekční fázi neštovic, zdržely se cca 40 min., s dítkem jsem sic žádný přímý kontakt neměla, ale mám paniku, že jsem to snad schytala vzduchem v místnostech. Vše jsem dezinfikovala. Prosím Vás, je možné, abych se nakazila? A, hypoteticky, kdybych okamžite vyhledala lékaře a dala bych se zaočkovat, mělo by to efekt, aby (jestli jsem již infikovaná) onemocnění neproběhlo?

Odpověď:
Vážená pisatelko, pokud bylo dítě v místnosti s Vámi delší dobu, nikdo Vám nezaručí, že neštovice nemůžete dostat, i když podle mne pravděpodobnost je malá, pokud k přímému kontaktu nedošlo. Co se týče očkování v této době, domnívám se, že by nemělo smysl, ale pro jistotu se zeptejte odborníka- lékaře infekcioooga, tito lékaři mají s neštovicemi velké praktické zkušenosti, co se týče možnosti a častosri přenosu. S pozdravem A.P.

Vloženo: 29.05.2014 10:14:45

Zpět na výběr témat

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205