Slevy s ČPZP 2019

Dotazy na lékaře

Téma - Endokrinologie - obezitologie

odpovídá: MUDr. Daniela Kremlová | dotazů: 201

Close

MUDr. Daniela Kremlová

Close

Nový dotaz na lékaře

Vážení klienti,

toto téma je aktuálně uzavřeno pro pokládání nových dotazů. Zkuste navštívit toto téma někdy v budoucnu, možná už bude otevřeno.

Onemocnění zažívacího traktu spojené s nadváhou

Dotaz:
Vazena pani doktorko, v zimě jsem měla nepřetržité chřipky a i po několikerém přeléčení antibiotiky mi zůstaly teploty nad 37 stupňů.Proto jsem byla na všech možných testech zjistili mi cytomegalovirus,hemophillus na průduškách(jsem hodně zahleněná),E.coli v moči(měla jsem časté záněty) a amylázy 8,5,které mi zůstaly na této hodnotě i po čtvrtroční diete a braní Pankreolanu. Je to spousta věcí najednou a nevím jak se jich zbavit.Pan doktor mi dal Desurol na ty mocove cesty.Co se tyce amyláz,trvá na chronicke pankreatitidě,byla jsem na gastroskopii,vše v pořádku,na ultrazvuku,také vše O.K., slinné žlázy též a alkohol nepiji.Mám vysoký cholesterol(je mi 22let) asi 6,3 a i nějeké zvýšené tuky nebo co. Vážím 78 při 173cm (během 5 let jsem přibrala 15kg)a to jsem před slinivkovou dietou měla ještě víc, ale teď se snažím držet se zkrátka a dál už nehubnu. Přitom neholduji tlustému masu, kachnám a podobným věcem. Štítnou žlázu mám taky v pořádku. Je to vážně složité, ale přesto Vás prosím o Váš názor na celou věc. Děkuji,Jindra

Odpověď:
Paní Jindro, podle toho co píšete se asi snažíte dodržovat přísná režimová opatření. Celkově proběhlá závažná infekce může zanechat Váš metabolismus v dysbalanci a může přispět i ke kolísání hmotnosti. Pokud chcete váhu ještě snížit,nejprve zkuste vzít sešit a pečlivě si tam zapisujte kolik a co jste v kolik hodin snědla a vypila a rovněž kolik jste měla každý den pohybu. I když píšete že neholdujete kačenám a tučnému masu, zkuste vyměnit veškeré hnědé maso za bílé ryby a kuřata apod. Sežeňte si kalorické tabulky (telefonní čísla na redukční linky máte uvedené na konci článku Obezita) a zkuste ještě s nadváhou zabojovat komplexněji, předpokládám i že cholesterol se ještě o něco sníží. Jste pod lékařským dohledem a vzhledem k věku 22 let se vaše zdraví jistě v budoucnu zlepší. Hlavně vytrvat.

Vloženo: 26.09.2001 11:12:05

Zvýšená funkce štítné žlázy

Dotaz:
Paní doktorko, prosím Vás o radu. Před rokem mi byla zjištěna zvýšená funkce štítné žlázy, 4 měsíce jsem byla v pracovní neschonosti a užívala a dosud užívám Carbimazol (nyní 3 tablety týdně). Léčbou se stav upravil a nyní pan doktor přišel s návrhem, že by byla vhodná operace, abych měla od těchto problémů navždy pokoj. Do operace se mi vůbec nechce, moc o tom nevím a hlavně mám velké obavy, aby po operaci nenastaly problémy jiné. Mám značně labilní vegetativní nervovou soustavu a díky tomu dost problémů se svým organismem - omdlévání, průjmy, kolísání krevního tlaku a tepu atd., také výrazná psychická labilita. Na tyto obtíže však jsem zvyklá a zajímalo by mně jak toto všechno může operace štítné žlázy ovlivnit a zda není lepší nechat štítnou žlázu raději v klidu. Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Váš pan doktor Vám jistě radí dobře, s operací štítné žlázy vždy čekáme až se stav zcela stabilizuje a když předpokládáme, že pro pacienta je lépe štítnici odstranit. Pokud se totiž štítnice ponechá, nikdy nelze vyloučit, že se Vám nemoc znovu vrátí často se tak stává po viróze, po stresu, velké zátěži a podobně. Řídíme se krevními výsledky a ultrazvukovým nálezem na štítnici. Operaci dnes provádějí zkušení operatéři specializovaní na operace štítnice-Váš lékař Vám jistě dobře poradí na koho se obrátit a kdo Vám žlázu zodpovědně odstraní. Doba operace samotné závisí na velikosti žlázy a na jejím uložení. Nemáte se opravdu čeho obávat, komplikace jsou extremně vzácné, patří mezi ně chrapot při poškození hlasivkového nervu a porucha metabolismu vápníku při poškození příštítných tělísek. Podrobně budete poučena operatérem před operací. Vaše neurovegetativní labilita o které hovoříte se operací nezhorší naopak se zbavíte častějších kontrol u lékaře a spíše se budete po stabilizaci stavu cítit daleko lépe.

Vloženo: 25.09.2001 21:02:29

Zvýšená hladina bilirubinu

Dotaz:
doktorka mi nariadila dietu, nic sladke, nic tucne, atd. zacul som daky bilirubin, takze by ma zaujimala co to ma znamenat. Dakujem, moc, cafes mam 19 rokof, 195cm a 85 kg, nie je to nahodou nadfaha, alebo nee? fdaka, prajem kraasny den

Odpověď:
Pane Marek, pokud Vám Vaše paní doktorka nařídila dietu pro zvýšenou hladinu bilirubinu,je to v pořádku. Zvýšená hladina bilirubinu je u jaterních onemocnění a u onemocnění žlučníku a žlučových cest. Váš druhý dotaz,zdali při výšce l95 cm a 85 kg máte nadváhu: nadváhu nemáte. Přesto dietu,kterou Vám Vaše lékařka doporučila dodržujte.

Vloženo: 22.09.2001 08:25:57

Autoimunitní zánět

Dotaz:
Paní doktorko, obracím se na Vás s prosbou o vysvětlení. Moje 9ti leté dceři náhodně při praventivní prohlídce našli zvětšenou štítnou žlázu. Byla na sonu, kde to potvrdili. Nyní docházíme každé 3 měsíce na dět. endokrinologii, kde jí z krve prokázali autoimunní zánět štítné žlázy a rovnou musí užívat každý den 1 tbl. Letroxu25. Jsme z toho celá rodina špatni, protože nám řekli, že to je léčba trvalá a že třeba ve 20letech může brát i 9tbl. denně. Přitom u nás to nikdo neměl, jsme zdraví. Chtěla bych vědět, jestli např. bude jednou moci otěhotnět a jestli např. neztloustne nebo jestli je nějaká naděje, že by se to stabilizovalo. Děkuji.

Odpověď:
Onemocnění Vaší malé dcerky patří mezi nejčastější nemoci štítné žlázy. Pokud bude holčička brát léky pravidelně, nehrozí jí vůbec žádné nebezpečí. Pokud byla u lékaře stanovena diagnóza autoimunitní zánět štítné žlázy a bylo to potvrzeno i na ultrazvuku (sono), nemusíte mít žádné obavy. V tomto případě pokud při užívání léků štítná žláza dobře funguje, není se třeba obávat ani neplodnosti, ani toho že by jí kolísala z toho váha ani toho že by jí štítná žláza dále rostla a dělala jí jakékoli další obtíže. Léky jsou naprosto bezpečné, pokud stav/odběr a nález na krku/ ukáže, že je to třeba, berou se i během těhotenství a kojení. Při správném dávkování nemají žádný nežádoucí účinek. Onemocnění vaší dcerky je zcela běžným onemocněním, které jí nebude v ničem vadit pouze musí ráno sníst tu tabletku. Někdy se stává, že po letech léčby se onemocnění natolik spraví, že dokonce je pak možné pacientky ponechat bez léků, ale vždy je léčba dlouhodobá. Pravda je i ta, že u některých žen trvalá, ale určitou naději, že se stav zcela spraví holčička má a celou řadu pacientek jsme převzali z dětských oddělení, které tuto diagnózu měli a kterým se nález po letech zcela upravil. Vyčkejte času a hlavně se ničeho neobávejte, nejde přece o nádorové onemocnění !!!!! Snad se mi podařilo Vám situaci více vysvětlit a trochu jsem Vás uklidnila. S pozdravem Dr.Kremlová

Vloženo: 20.09.2001 10:38:36

Hubnutí

Dotaz:
Paní doktorko, vím sice,že článků o hubnutí je všude dost. Tápu ale a chtěla bych obyčejnou radu od odborníka. Při mé výšce 176 cm vážím 85kg. Hodně mě to trápí a ovlivňuje mé sebevědomí. Chtěla bych vědět, jak zhubnout,vím že ne drasticky,ale postupně,zdá se mi,že ač jím hodně,nebo skoro vůbec,váhu mám na stejném bodě.Zajímalo by mě,jestli jíst často a málo,nebo např. jednou,dvakrát denně.Je pro mě nějaká obyčejná rada,čeho se vyvarovat,co dělat?Děkuji předem za odpověď. Zapletalová D.

Odpověď:
Paní Zapletalová, máte pravdu, že hubnout není jednoduché. Hlavním principem je silná vůle. Bez ní se neobejdete. Jezte 5x denně. Porce musí být malé. Poslední jídlo si dejte mezi 17-18 hodinou. Pijte čistou vodu,čaje nebo minerálky. Do svého denního režimu zařaďte hodinu rychlé chůze denně, pokud Vám to Váš zdravotní stav dovolí pak i jinou pohybovou aktivitu (plavání, jízda na kole, aerobik, kalanetika, balantes, pilates apod). Vyřaďte přechodně zcela smažená jídla a minimalizujte příjem tuků, pozor na jogurty (smetanové) a tučné sýry. Sežeňte si kalorickou tabulku a upravte svůj denní příjem na 5 000 Kj za den - rádi Vám tyto tabulky pošlou například z Merilinky či Štíhlé linky-obě telefonní čísla najdete na konci článku Obezita - http://www.doktoronline.cz/content/main_theme.php?tema=obezita si článek obezita, kde najdete spoustu praktických rad. Pokud i přes výše uvedené rady efekt nebude takový, jaký by jste očekávala, pak je nejlépe navštívit endokrinologickou ambulanci ve svém okrese a lékařka Vás tam bude po měsíci vážit a dohlížet na vaši redukci a kontrolovat Váš jídelníček.

Vloženo: 18.09.2001 08:35:34

Anorexie

Dotaz:
Promiňte,že asi píšu svůj dotaz do špatné sekce,ale už nevím kam se obrátit-moc se v lékařství nevyznám. Mám totiž problém:Je mi 16 let a na jaře jsem se rozhodla trochu zhubnout,ale vymklo se mi to z rukou.Původně jsem vážila 53 kilo a teď mám 45!Měřím asi 165 cm.Je to na dlouhé povídání,a tak nemohl byste mi poradit nějakou poradnu on-line,která je zdarma a kam bych se mohla obrátit?Nebo pokud to spadá do vašeho oboru...jen mě v tom prosím nenechte samotnou! Děkuji!

Odpověď:
Došlo u Vás pravděpodobně k nemoci zvané mentální anorexie. Obraťte se ihned na svého spádového lékaře,za kterým chodíte a s Vašemi obtížemi se mu svěřte.On Vám dá doporučení do psychiatrické ambulance ,kde Vám celou problematiku vysvětlí, poučí Vás o léčbě a situaci bude s Vámi lékař řešit. Nemoc je velmi svízelná a má celou řadu komplikací, proto s návštěvou lékaře neotálejte a s léčbou začněte co nejdříve. Čím dříve se začne situace řešit, tím dříve budete v pořádku a nedojde u Vás ke komplikacím.

Vloženo: 13.09.2001 20:46:55

Zpět na výběr témat

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205