Slevy s ČPZP 2019

Dotazy na lékaře

Téma - Sexuologie

odpovídá: MUDr. Jitka Potribná | dotazů: 174

Close
Odpovídající lékař

MUDr. Jitka Potribná

V roce 1984 absolvovala Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Psychiatrii se začala věnovat až po společenských změnách v roce 1989, postupně složila 1. a 2. atestaci v psychiatrii a nástavbovou atestaci v sexuologii. Od roku 1997 je primářkou psychiatrického oddělení ve FNsP Ostrava. Sexuologii se věnuje v ambulantní praxi. Dokončuje postgraduální vědeckou přípravu, jsem členkou Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti JEP, Asociace evropských psychiatrů, vedle dalších odborných aktivit.

Close

Nový dotaz na lékaře

Vážení klienti,

toto téma je aktuálně uzavřeno pro pokládání nových dotazů. Zkuste navštívit toto téma někdy v budoucnu, možná už bude otevřeno.

Zvětšení penisu

Dotaz:
Dobrý den,někde jsem četl o jakýchsi "napínače" na penis.Mají posloužit k "vytahování" penisu a tím zvětšit jeho délku.Prý se to jmenuje PenisPLUS+...nebo tak nejak.Jsou to jen bludy,nebo na tom něco je?A kde by se to dalo popřípadě sehnat.Děkuji za odpověď.

Odpověď:
Opravdu to nejde. Tkáň penisu je tvořena nesmírným množstvím drobných komůrek, které se při dobré souhře všech reflexů při erekci naplní krví. Zkuste napínat např. molitanovou houbu, vrátí se opět do původního stavu. Velké přirození je odvěkou touhou mužů. Na té mohou profitovat různí ziskuchtivci. Takže pokud nějaké zařízení existuje, odolejte a investujte rozumněji.

Vloženo: 10.05.2002 21:00:53

Proč se bráním vyvrcholení?

Dotaz:
Vždy, když se s přítelem milujeme a já se blížím k vrcholu, začne se ve mně něco vzpírat a já, aniž bych to chtěla, se začnu bránit. Někomu cizímu by to mohlo připadat, že se s přítelm přímo peru. Stejný problém mám i při masturbaci či mazlení s přítelem, nikdy to prostě "nevydržím" a vždy, když se mi to začne strašně moc líbit, tak se začnu bránit. Hodně mne to trápí a nevím co s tím dělat, uvítala bych nějakou radu. Dík moc Lucka

Odpověď:
Váš dotaz je jedním z těch, na které nemám jednoduchou odpověď. Pokud budu trochu spekulovat, nemyslím si, že problém bude u Vás trvalého charakteru. Snad se v tu chvíli dostávají na povrch hluboce vštípená pravidla platící pro předchozí generace žen, kterým bývalo dopřáno užívat si sex jen potají, jako něco zakázaného, hříšného. Žijte tak, abyste i v jiných situacích dovedla prožívat radost a dávala průchod skutečným pocitům.

Vloženo: 04.05.2002 23:13:08

problém s tvorbou spermatu

Dotaz:
Vážená paní doktorko, mám problém s tvorbou spermatu. Po sexualním styku vyprodukuji pouze pár kapek spermatu ( myslím opravdu velmi malé množství ). Bohužel tento problém vytváří i další nepříjemnosti. Obecně i na sexuální život, protože partnerka má po té podezření zdali jí nejsem nevěrný když mám takové malé množství. Pokud chci navázat nový vztah mám psychický problém, že bude nová partnerka taktéž v údivu a z toho důvodu někdy nedojde ani ke stopoření. Je mi 26 let. Jsem nekuřák, alkoholu také neholduji a nemám žádné jiné zdravotní problémy. Prosím o radu zdali je tento problém řešitelný. Pokud by se tento problém nedal řešit jinak než návštěvou lékaře ( což je obzvláště u mužů další nepříjemná věc :-)), prosím o doporučení na jakou ordinaci se mám obrátit. Jsem z Prahy. Předem děkuji.

Odpověď:
Vyhledejte urologa specializujícího se na andrologii. Urologové disponují takovými vyšetřovacími metodami, které objasní, co zapřičiňuje malý objem ejakulátu, jaká je jeho oplodňovací schopnost a dovíte se, co činit, pokud budete pomýšlet na otcovství.

Vloženo: 29.04.2002 19:09:38

mykóza

Dotaz:
Trpím vleklou mykózou, jsem přesvědčená, že to souvisí s užíváním hormonální substituční terapie. (V měsíci, ve kterém jsem pokusně vynechala HST jsem sice měla návaly, ale netrpěla jsem mykózou). Dám přednost životu bez návalů a „hrozných“ nálad – s HST, ale přece jen bych chtěla vědět, jak na mykózu. Kupuji si Canesten a vaginální gel s Tea tree olejem, jím jogurty, ale asi je to všechno málo. Prosím, poraďte mi nějaký doplněk stravy nebo léky. Děkuji.

Odpověď:
Byla by škoda vzdát se substituce, jen je třeba najít preparát vhodný pro období, ve kterém se nacházíte, podle hladiny ženských hormonů. Osvědčené při mykoze jsou léky, které se polykají - např. Diflucan. Užijí se jednorázově a působí delší dobu. Existují také kapsle k úpravě vaginální mikroflory - Fermalac. Pravda je, že pokud bude u Vás převaha estrogenů, mohou se mykozy opakovat a je třeba sjednat nápravu v hladině hormonů. Můžete vyhledat i gynekologa specializujícího se na problémy klimakteria.

Vloženo: 29.04.2002 14:38:19

Těhotná či ne???

Dotaz:
Dobrý večer paní doktorko, se svým přítelem jsme spolu spali, ale bez ochrany. Mám hrozný strach, že jsem těhotná. Je pravda, že mám pár dní před menstruací a že mi můj přítel tvrdí, že si je na 90% jistý, že se do mě nic nedostalo, ale i tak bych chtěla vědět, jaká by mohla být pravděpodobnost, že jsem těhotná. Děkuji

Odpověď:
Darmo se trápit u internetu a hledat radu u psychiatrického sexuologa. Hned ráno po podobné příhodě je třeba běžet ke svému gynekologovi a požádat jej o předpis hormonální léčby, která je pro tyto případy určena. Pokud uběhla delší doba, kupte si v lékárně těhotenský test nebo požádejte gynekologa o vyšetření.

Vloženo: 28.04.2002 00:33:19

Zkrácená uzdička

Dotaz:
Dobrý den! Domnívám se, že mým problémem bude zkrácená uzdička. Když mám při erekci stáhnutou předkožku, bolí to a nemohu proto dosáhnout vyvrcholení. Něco jsem už o tom slyšel a zajímalo by mě, jak probíhá zákrok při odstraňování tohoto problému.

Odpověď:
Zde platí totéž, co pro předchozí dotaz. Netrapte se tím, seberte odvahu a běžte k urologovi, pro kterého to není velký problém. Zvláště, když se blíží léto, doba, kdy je nálada na sex optimální.

Vloženo: 27.04.2002 18:14:19

Poškozený penis

Dotaz:
Vážená paní doktorko, mám na Vás následující dotaz. Můj přítel má natržený penis a to na místě, které se snad nazývá uzdička - spojnice žaludu s pokožkou penisu. Je to asi na citlivém místě, neboť jej to bolí. Není to v tom, že bych při styku nebyla dostatečně vlhká, ale stalo se to. Když se mu to po týdnu zahojí, tak se mu to stejně po několika dnech opakuje. Teď se situace opakuje a po sexu se mu natržené místo zvětšuje. Nechce s tím jít k lékaři, ale já mám strach, že se mu uzdička přetrhne a on nebude schopen pohlavního styku vůbec. Poraďte mi prosím, co dělat, případně jakého specialistu by měl navštívit. Děkuji Jana /27 let/

Odpověď:
S tím se opravdu netrapte, seberte odvahu a běžte k urologovi, pro kterého to není velký problém. Zvláště, když se blíží léto, doba, kdy je nálada na sex optimální.

Vloženo: 26.04.2002 17:21:42

Bezpečný sex

Dotaz:
Dobrý den, mám na Vás jeden dotaz. S kamarádem bychom rádi zkusili homosexuální styk, jen ze zvědavosti. Máme však strach, co se může stát. Oba dva jsme naprosto zdraví a chtěli bychom vyzkoušet anální sex - nechráněný. Hrozí nám nějaké riziko? Pokud ano, lze ho minimalizovat prezervativem? Jaké praktiky by jste nám doporučila? Ještě jednou děkuji za odpověď!

Odpověď:
Dobrý den, ukojte zvědavost nejdříve četbou knihy AIDS a my od Jiřího Holuba. Vydala Grada – Avicenum v r. 93. Ve výprodeji jsem ji koupila asi za 19 Kč. Původně byl ke knize přibalen i prezervativ, tomu bych však po těch letech nevěřila, kupte nový.

Vloženo: 25.04.2002 20:44:46

antikoncepce

Dotaz:
Dobry den, chtel bych se zeptat zda i u nas jiz existuje antikoncepce pro muze-mam na mysli injekce nebo tabletky. Dekuji za odpoved

Odpověď:
Zatím taková pilulka v lékárnách není, zřejmě poptávka nebyla dostatečná, aby farmaceutický průmysl akceleroval rychlý vývoj. Doufejme, že bude vzrůstat počet mužů, kteří by podobnou metodu antikoncepce ocenili. Souvisí to s celkovou změnou vnímání sexuální a partnerské role, zodpovědnosti. U muže to předpokládá schopnost plánovat sex jako obohacení života. Zatím se spíše předpokládalo, že jde o pudové a impulsivní jednání.

Vloženo: 24.04.2002 17:23:47

orgasmus

Dotaz:
Je mi 20 let a nemuzi prozit orgasmus i kdyz mi muj partner vzrusuje ale ne na toliknze proziji orgasmus

Odpověď:
Věřím, že se Vám to dříve nebo později povede. Naučte se navodit si tento pocit spolehlivě sama. Při milování se jednou nečekaně dostaví, nebo budete schopna sobě i partnerovi účinně pomoci.

Vloženo: 23.04.2002 21:51:51

Zmena zajmu o sex

Dotaz:
Vazena pani doktorko, s partnerem spolu zijeme necele 3 roky, mame kratce pred svatbou - vse je temer idealni. Temer... Za posledni 3-4 mesice znacne poklesl jeho zajem o milovani. Ma ted velmi stresujici obdobi v praci, chodi domu unaveny - vse co chce, je podivat se na televizi a spat. Trapi me to - snazim se milovani iniciovat, ale opakovane odmitani ("jsem unaveny") - byt jemne - me urazi a rozciluje. Nevim, co mam delat. Prestoze jsem se snazila tvarit, ze se nic nedeje - myslim, ze jsem situaci zcela nezvladla a partner si uvedomuje, jak moc mi to vadi. Co s tim? Milenku nema, chova se ke me stale velmi hezky, tesi se na svatbu, planujeme miminko... Z dlouhodobeho hlediska je vsak pro me milovani 2x mesicne neprijatelne.

Odpověď:
Ne, že by nebyl důvod k obavám. Pracovní stres není přítelem sexuální výkonnosti. Práce může dokonce skýtat náhražku za sex a uspokojuje touhu po moci, která může být silnější, než touha po něžném milování. Hovořte o tom se svým nastávajícím. Pokud byste nechali situaci zajít příliš daleko, těžko by se už hledala cesta zpátky.

Vloženo: 23.04.2002 15:08:22

Porucha erekce

Dotaz:
Vážený(á) pane(í) doktor, Je mi 32 let jsem ženatý a mám následující problém. Erekce se mi dostavuje naprosto bez problému, ovšem po krátké chvíli (zhruba po 3-5ti minutách) opadá i při intenzivním dráždění rukou či orálně, dokonce i v pochvě. Dostaví se až těsně před orgasmem. Následně již nejsem schopen erekce vůbec ani po delší pauze, ztopoření je maximálně 30ti%. Navíc při coitu dochází k orgasmu již zhruba po 1minutě. Netrpím žádnou úchylkou. Bylo mi sděleno, že stejnými problémy trpí i můj otec, u kterého došlo k naprosté ztrátě erekce, ve 31 letech. Děkuji za odpověď

Odpověď:
S největší pravděpodobností Vám pomůže Viagra. Mám pacienty, kterým v podobné situaci pomůže i zlomek tablety, která se jindy ordinuje celá. Sex je tedy nepřivádí ani do finančních potíží přesto, že lék je na české poměry drahý. Bez problémů ji může předepsat Váš praktický lékař, který dobře zná Váš celkový zdravotní stav. Objevují se však i další léky, takže situace je úplně jiná než v době, kdy bylo 31 let Vašemu otci. Můžete být samozřejmě stejně jako Váš otec svou konstitucí zranitelnější – náchylnější k poruchám erekce, získal jste od něj zkrátka polovinu svých genů i výchovu, ale nic není ztraceno.

Vloženo: 21.04.2002 18:51:29

Problém

Dotaz:
Vážená paní doktorko, mám problém s přílišnou vzrušivostí. Tento problém je o to horší, že moje žena má k sexu negativní vztah, v podstatě ji to otravuje, takže styk míváme abnormálně zřídkakdy. A mě už pak z toho haraší, jsem frustrovaný a z toho pak nevrlý, nervózní atp. se všemi důsledky co to přináší (hádky atd.). Existují nějaké přípravky na zklidnění této přílišné vzrušivosti? Jsou i volně prodejné? Za radu děkuji, ale hlavně mi neraďte, že nemám pít kafe a alkohol. Co už by mi pak z toho života zbývalo?! Zdraví Mikky

Odpověď:
Vy mne zkoušíte! Kávu a alkohol Vám tedy nezakážu, ale co poradit? Přála bych Vám přece jen nějaký ten sex s partnerkou, které se to bude líbit. Léky na potlačení sexuálního puzení antiandrogeny, které působí proti mužskému hormonu testosteronu, ty píšu mužům s deviací, aby se nedostali do konfliktu se zákonem, výjimečně je krátkodobě žádají homosexuálně orientovaní muži, aby obstáli v mužském kolektivu. U Vás spíše pomohou léky, které tlumí nervozitu, pokud možno nenávykové. Ty dobře zná Váš praktický lékař. Nebo kupte něco rostlinného v lékárně, co nepodléhá předpisu. Asi tak nevydržíte žít do věku, kdy sexuální puzení přirozeně slábne. Zkuste popřemýšlet nad svým současným vztahem. Na nějaký nápad co s tím, by Vás mohl přivést psycholog, manželský poradce nebo psychiatr.

Vloženo: 19.04.2002 16:08:40

Orgasmus

Dotaz:
Máme s partnerkou problém při dosahování orgasmu - jde to pouze její nebo mojí rukou. Myslíte, že je to normální? Je jí 21a pravidelný sex má až se mnou tj. cca 9měsíců. Není chyba ve mně jako partnerovi (nedostatečná stimulace)? Co s tím?

Odpověď:
Často tomu tak u mladých žen bývá. Vaše partnerka dosahuje převážně klitoridálního orgasmu a ten se při samotném styku bez vnějšího dráždění vyvolá obtížně. O technice vaginálního orgasmu, stimulaci G bodu atd. si přečtěte vše, co se Vám dostane do ruky. Daří se spíše u zralejších žen, někdy až po dětech a třicátém roce. Není to špatné, když se zatím daří tak, jak popisujete.

Vloženo: 16.04.2002 10:03:18

Homosexuální myšlenky

Dotaz:
Stava se mne cas od casu ,ne pravidelne,ze na mne prijdou homosexualni myslenky a predstavy.Jsem 16 roku zenaty,a v praxi si to nedovedu predstavit.Poradte ,nebo napiste zda je to normalni.

Odpověď:
Různorodost vzrušivých podnětů se u mužů vyskytuje. Některé teorie se snažily prokázat, že přechod mezi heterosexualitou a homosexualitou je plynulý a to by znamenalo, že někteří lidé mohou být někde uprostřed. V praxi se však projevuje, že většina lidí je orientována heterosexuálně. Pokud Vám zmíněné myšlenky nekomplikují život, nechte je přirozeně odplynout.

Vloženo: 15.04.2002 21:58:07

Zpět na výběr témat

Stránky: [1],[2],[3],[4],[5],[6],[7],[8],[9],[10],[11],[12],
Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205