Slevy s ČPZP 2019

Dotazy na lékaře

Téma - Sexuologie

odpovídá: MUDr. Jitka Potribná | dotazů: 174

Close
Odpovídající lékař

MUDr. Jitka Potribná

V roce 1984 absolvovala Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Psychiatrii se začala věnovat až po společenských změnách v roce 1989, postupně složila 1. a 2. atestaci v psychiatrii a nástavbovou atestaci v sexuologii. Od roku 1997 je primářkou psychiatrického oddělení ve FNsP Ostrava. Sexuologii se věnuje v ambulantní praxi. Dokončuje postgraduální vědeckou přípravu, jsem členkou Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti JEP, Asociace evropských psychiatrů, vedle dalších odborných aktivit.

Close

Nový dotaz na lékaře

Vážení klienti,

toto téma je aktuálně uzavřeno pro pokládání nových dotazů. Zkuste navštívit toto téma někdy v budoucnu, možná už bude otevřeno.

Proč už mě to nebaví?

Dotaz:
Vážená paní doktorko, je mi 21 let a svého přítele miluji nadevše na světě.Je to ten nejbáječnější mužský,jakého jsem kdy potkala.Byl by schopen pro mě udělat vše a proto se s tímto problémem nemůžu svěřit jemu, protože bych mu tím určitě ublížila.Dříve jsme se milovali 7x i víckrát denně,ale poslední dobou se nějakému intimnímu styku spíše vyhýbám.Nerozumím tomu a nevím jak si s tím poradit.Když se milujeme, tak většinou vše akorát předstírám, ale takhle už dále nemůžu.Další problém je, že orgasmu dosáhnu pouze při masturbaci nebo při poloze "na koníčka", Předem Vám moc děkuji za radu

Odpověď:
Dlouhodobý vztah obnáší spoustu kompromisů. Z nějakých důvodů jsme ochotni na ně přistoupit a příliš nám nevadí. Proto je trvalý vztah malým zázrakem a také nejoptimálnějším prostředím pro vyrůstání dětí. Tolikrát, jak píšete, se lidé milují v období zamilovanosti a silné vzájemné fascinace. Zeptejte se sama sebe, zda je už Váš čas na trvalý vztah nebo si období fascinace přejete ještě užívat znova a znova. I v případě, že si neodpovíte upřímně, Vaše situace se za čas vyřeší. Trošku to bude bolet vždycky.

Vloženo: 07.11.2001 13:12:21

Dosažení orgasmu

Dotaz:
Vážená paní doktorko Mám jeden dotaz,už jsem se různě informovala,o tom,co bych mohla dělat s tím, že nejsem schopna dosáhnout orgasmu. Už asi 5 let žiji pravidelným a poměrně dost častým sexuálním životem (za tu dobu jsem měla 3 partnery ) ale doposud se mi nikdy nepodařilo dosahnout orgasmu. Zkoušeli jsme s partnerem snad úplně všechno- myslím tím spoustu poloh, orální sex, apod. Ale stále nic. Neříkám, že by se mi to nelíbilo, je to moc příjemný, ale myslela jsem, že už snad je čas na to, abych se toho aspoň jednou dočkala. Chtěla bych jen vědět, zda to vůbec budu moct někdy prožít. Žádnou psychickou poruchou netrpím, neberu žádné léky. No a ten můj dotaz zní: AMODOR 2000- jedna doktorka řekla, že bych to mohla zkusit, že by to třeba mohlo pomoct. Ale nevím, co to vlastně je. A k čemu se to používá. Byla by ste tak hodná a dala mi nějakou radu? Vím, že to v životě není podstatná věc, ale moc by jak mě, tak i mého přítele potěšila. Jsem vám velice vděčna za váš čas strávený s mojí otázkou. S pozdravem kateřina

Odpověď:
Vážená Kateřino,
nejsem přítelkyní usilovného plahočení za orgasmem, protože v tomto případě je mistrem úniků, ale zároveň věřím, že schopností jej prožívat, je obdařena téměř každá žena. V mé ordinaci už byly ženy, které sdělovaly, že Afrodor 2000, který máte na mysli, jim nebyl nápomocen.
O co jde? Aby se tento plachý reflex dostavil, je třeba souhry mnoha příznivých faktorů. Je možné, že Vaše schopnost prožívat sex naplno se rozvine až po třicítce, jak tomu u žen často bývá. Nemusíte však čekat pasivně. Nejlepším pomocníkem bývá vibrátor. Je to společník, na jehož pocity se nemusíte ohlížet a můžete jej „trápit“ nekonečně dlouho, než najdete ten Váš spolehlivý způsob. Až jej objevíte, zkuste jej přenést do partnerského sexu. Afrodor nebo jiný preparát, který obsahuje přírodní látku yohimbin, ve Vaší situaci zřejmě pomůže. Zlepšuje sexuální výkonnost nejen u mužů, ale i u žen.

Vloženo: 07.11.2001 11:30:07

Zúžená předkožka

Dotaz:
Je mi 18 a jsem jeste panic.Bude mi delat problem,kdyz si pri sexu nepretahnu predkozku?Dekuji.

Odpověď:
Zúžení předkožky – fimóza, Vám problémy bude dělat určitě. Neváhejte s návštěvou urologa. Podstoupíte poměrně nenáročný zákrok a vše bude v pořádku.

Vloženo: 05.11.2001 23:04:55

Oddálená ejakuace

Dotaz:
mam noveho pritele, ktery ma problem s oddalenou ejakuaci. trva to od 1-3 hodin. tento problem mel jiz drive. prosim, poradte nam, co delat. velmi mi to vadi. dekuji

Odpověď:
Oddálená (retardovaná) ejakulace je variantou méně častou, než ejakulace překotná. Podle literatury mohou být takoví muži oceňovanými milenci, protože jejich erekce vydrží takřka neomezeně. Horší je to v situaci každodenního života, kdy je třeba časně vstávat nebo tam, kde je malé dítě a na klidné milování není příliš prostoru. Snaha o změnu musí být každopádně v souladu s partnerovým přáním, proto si s ním otevřeně promluvte. Mohou pomoci některé léky ke zvýšení sexuální dráždivosti (např. yohimbin na přírodní basi nebo rovnou Viagra). Většinou pomůže vibrátor, je však třeba se s ním nějakou dobu sžívat.V případě obavy, že nastanou problémy s početím, se obraťte na gynekologa. Pomoc je poměrně snadná. Partnerovo sperma se získá nezávisle na pohlavním styku a využije se ve vhodném termínu k oplodnění.

Vloženo: 05.11.2001 12:19:53

Předčasná ejakulace

Dotaz:
Dobrý den, Mám problém, který mě velmi trápí.Je mi 25 let, rok a půl mám přítelkyni, kterou velmi miluji. Můj problém je předčasná ejakulace. Ze začátku našeho vztahu to bylo ještě dobré, ale postupem času jsem se zamilovával čím dál víc a tím se i zvyšovala rychlost mého vyvrcholení. Zkoušel jsem už i myslet na jiné věci, ale moc to nejde. Prosím Vás o radu, protože začínám být zoufalý.Děkuji

Odpověď:
V délce trvání soulože je u mužů určitá variabilita. Starší výzkumy hovořily o potřebě asi tříminutové stimulace k vyvrcholení. Dnes jsou partneři hravější a náročnější a ve výhodě jsou pravděpodobně muži s delší výdrží (latencí). Pokud u Vás není příčinou zvýšené sexuální dráždivosti zkrácená uzdička (vyřeší urolog), pak lze latenci prodloužit některými léky. Využívá se vedlejšího účinku některých nových antidepresiv (fluoxetin, sertralin aj.), která ejakulaci oddálí. Předepsat je může po vyšetření sexuolog. Výhodou je jejich pozitivní efekt na problémy působené stresem. Lze využít i znecitlivující gel, používaný běžně jinde v lékařství. Doporučuje se kombinovat s prezervativem.

Vloženo: 05.11.2001 09:07:27

Dráždění bradavek

Dotaz:
Mám obdobný problém jako Petra (při milování když mi manžel dráždí bradavky, tak mi to je příjemné ovšem někdy během vteřinky se to změní a je mi to nepříjemné.). Jen s tím rozdílem,že je mi dráždění bradavek nepříjemné stále.Ne snad ve smyslu fyzickém,ale z psychického hlediska mi to nedělá dobře.Mám při tom takový "akutní nával deprese"spojený s pocitem nevýslovného hnusu a někdy až pocitu na zvracení.Potíže se vystupňovaly v těhotenství.Po porodu (5.měsíc) ovšem přetrvávají.Kojení mi však zase tak výrazně nevadí,nicméně- mám při něm také jisté "návaly smutku",ale - nejsou spojeny s oním hnusem,který pociťuji při jejich dráždění v rámci pohlavního styku.Poslední dobou mi dokonce dělá špatně jen sledování těchto sexuálních aktivit v televizi.Když muž sahá ženě na prsa,začíná mi být nějak divně a raději odvrátím pozornost.Podotýkám,že v žádném případě nejsem lesbického zaměření,heterosexuální vztah je pro mne přirozený a svého muže mám moc ráda.Mé stavy však není s to-i přes jinak výrazné intelektové schopnosti - příliš pochopitPoraďte mi,prosím,co s tím.Díky.

Odpověď:
Stimulace prsů v období kojení nemusí být pociťována příjemně, protože jsou připraveny k plnění jiného úkolu - k obživě narozeného děťátka. Vývoj lidského jedince je velmi složitý a vše je zařízeno tak, aby soudržnost páru byla zachována i po jeho narození. Potřebuje zkrátka oba rodiče. Proto sexuální aktivity neustávají ani v tom období, kdy má žena poněkud jiné vyladění. Svého partnera v tomto období nezanedbávejte, ale přejděte k těm praktikám, které jsou Vám jednoznačně příjemné. Sexuologa nebo psychologa vyhledejte, pokud by ve vašem sexu nebylo vše v pořádku v době, když už Vaše děťátko nebude vůbec potřebovat kojení.

Vloženo: 01.11.2001 09:29:28

Dráždění bradavek

Dotaz:
Viz má reakce na článek Petry,prosím.Dík.

Odpověď:
Váš dotaz byl přeformulován do nového textu (jako nový dotaz) - ať mohou čtenáři vidět otázku i odpověď bez nutnosti dalšího listování.

Vloženo: 31.10.2001 02:00:52

Dráždění bradavek

Dotaz:
Chci se zeptat - při milování když mi manžel dráždí bradavky, tak mi to je příjemné ovšem někdy během vteřinky se to změní a je mi to nepříjemné. Nevím čím to může být. Nejedná se o nějakou poruchu? Děkuji

Odpověď:
Prsní bradavky jsou velmi citlivou oblastí a jejich dráždění je spojeno s příjemnými pocity až v určité fázi sexuálního vzrušení. Jako všechny libé pocity, mohou být i tyto prchavé, po jejich odeznění však přetrvává zvýšená citlivost bradavek na tlak a dotek. V podobném případě je důležité, aby jste byli schopni si své pocity s partnerem sdělovat. Určitě by nerad pokračoval v dotecích, které Vám nejsou příjemné, bez zpětné vazby však nemůže na Vaše pocity reagovat.

Vloženo: 24.10.2001 12:36:42

Lepší poloha

Dotaz:
Při milování s manželem dosáhnu orgasmu pouze při dráždění poštěváčku ústy, jinak né. Zkoušeli jsme i různé kroužky, které se navlékají na penis a dráždí poštěváček, ovšem bez úspěchu. Když je manžel ve mě je mi to sice velmi příjemné, ale vyvrcholení nikdy nedosáhnu. Můžete mi poradit nějakou polohu nebo způsob abych dosáhla orgasmu i při styku. Jinak s orgasmem problémy nemám někdy ho mám i čtyřikrát během milování. Mluví se i o tzv. G bodu, můžete mi k tomu napsat něco více. Děkuji.

Odpověď:
To, že každá žena má svou individualitu, platí i pro sexuální dráždivost. Zatím potřebujete k dosažení orgasmu jemné, ale intenzívní dráždění v oblasti klitorisu. To je dobrá situace. Vaše citlivost v oblasti G bodu může být nižší, nemusí však být rozhodující, kterým podnětem byl příjemný reflexní děj v podobě orgasmu vyvolán. To, co už asi víte je, že orgasmus zaplaší intenzívní úsilí o jeho dosažení. Ve Vašem případě může být užitečná poloha, při které je intenzivněji stimulována přední stěna pochvy, kde se mnoha mýty opředený G bod nachází. Není řečeno, že se Vám podaří tuto strukturu najít hmatem. Poloha při styku musí být pro Vás pohodlná a Vaše pánev by měla být v úrovni boků partnera. Jakou podložku si zvolíte a zda partner klečí, či stojí, je věcí fantazie. Místa, jejichž šetrné a dlouhodobější dráždění u Vás spolehlivě vyvolá orgasmus, tedy klitoris, jsou tak přístupná stimulaci rukou nebo vibrační pomůckou, ale to už je na Vás. Pokud po několika pokusech pocítíte, že k orgasmu nevedla pouze vnější stimulace, náležitě partnera oceňte. Jinak se v klidu vraťte ke svým oblíbeným způsobům.

Vloženo: 24.10.2001 12:33:42

Zpět na výběr témat

Stránky: [1],[2],[3],[4],[5],[6],[7],[8],[9],[10],[11],[12],
Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205