Slevy s ČPZP 2019

Onemocnění vylučovacích orgánů

Většina ledvinových onemocnění je záludná svým plíživým nenápadným průběhem. Z nálezů v moči se dá poznat nejen práce ledvin, ale i některá celková onemocnění. krev v moči může signalizovat dědičné onemocnění, některou z nemocí glomerulu ( klubíčka vlásečnic, která v ledvinách filtrují krev ), zánět močových cest, ale i nádor ledviny nebo vývodních močových cest.

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny jsou pevné usazeniny v pánvičkách a kalíšcích ledvin, utvořené z močových minerálů a solí. Jsou tvořeny vápenatými solemi a solemi kyseliny močové, šťavelany a uhličitany, některé i fosforečnany. Ostré šťavelanové kameny způsobují krvácení při postupu močovými cestami a blokují odtok moče. Prvním stupněm sraženin většinou vápenatých solí je tzv. ledvinový písek. Kolem jednotlivých zrnek písku se usazují další nálety krystalů, a tak postupně vzniká tzv. krupice a kameny. když ledvinový kámen uvázne někde v močových vývodných cestách, okolní svalovina močovodu se tímto podrážděním stáhne. Protože je tato oblast hustě inervována nervy vedoucími bolest, vzniká ledvinová kolika provázena nesnesitelnou bolestí. Ta většinou začíná nárazově většinou v zádech a postupuje tak, jak se kámen posunuje v močovodu. Bolest přichází ve vlnách,, kdy se svaly močovodu pokoušejí kámen vytlačit a posunout ho dál. Ostrá a přerušovaná bolest může způsobit i nevolnost od žaludku a zvracení.

Jakmile se kámen dostane do močového měchýře, může se stát, že ho člověk samovolně vyloučí. Celá situace se však může opakovat ,a když se ledvinový kámen zvětší , může bránit odtoku moči z ledvin, pacient pak může onemocnět např. pyelonefritidou. Příčinu ledvinových kamenů často nelze určit. Je však pravděpodobné, že důležitou roli hraje výživa. Ledvinové kaménky zpravidla vznikají při zvýšené hladině vápníku v krvi. Stejný účinek může mít též nadměrné pití velkého množství mléka. Jiný druh kamenů, tvořených ze solí kyseliny močové, vzniká při onemocnění dnou nebo i při různých onemocněních zažívacího traktu. U ledvinových kamenů podává lékař nejprve léky, které tlumí bolesti a uvolňují křeče. Svaly povolí a kámen. pokud není příliš velký, odejde spolu s močí. Když kámen nevyjde, vznikne zástava močení. Delší trvání zástavy močení může vést až k nevratnému poškození ledviny, proto je nutné provést v těchto případech operativní zákrok.

Chirurgický zákrok na odstranění ledvinového kamene se nazývá litotomie. Jinou metodou je použití cytoskopu – dlouhé , teleskopu podobné trubice. Chirurg po anestezii pacienta cytoskop zasune do močové trubice a močového měchýře. Lékař tak může nahlédnout do močové trubice. Na konci cytoskopu jsou speciální kleště a lékař může kámen rozmačkat nebo ho vytáhnout. V poslední době jsou příliš velké ledvinové kameny drceny ultrazvukem. Kámen se rozbije na jemný písek, který se z těla vypláchne společně s močí. Tato metoda je nekrvavá, provádí se většinou bez celkové narkózy a trvá podle velikosti kamene 30 až 45 minut. Tvorbě ledvinových kamenů může zamezit pohyb,dostatečný přísun tekutin a optimální váha. Pijte nejméně 1,75 litru tekutin denně, zvláště když je horko, nebo se příliš potíte. Dehydratace způsobuje zahuštění moče, čímž se zvyšuje nebezpečí vzniku ledvinových kamenů. Pokud to není nutné, neužívejte diuretika – léky zvyšující močení. vymočte se, jakmile pocítíte nutkání. Čím déle zůstává moč v těle, tím pravděpodobněji mohou minerály vykrystalizovat v kameny a tím větší je nebezpečí, že se bakterie rozmnoží.

Při léčbě nevýrazných ledvinových kamenů může pomoci i červená řepa nebo petržel a mrkev – tyto rostliny údajně zmírňují bolest, mají močopudný účinek a pomáhají propláchnout močové ústrojí. Když máme bolesti, které po běžném léku proti bolestem neustanou a naopak se stupňují, vždy musíme vyhledat lékaře, zvláště, když se k bolestem v zádech přidá horečka, která signalizuje počínající infekci močových cest.Ledvinové kameny mohou být nebezpečné, když dojde k uzávěru odtoku moče a k následné infekci. Potom totiž hrozí nebezpečí selhání funkcí ledviny.

Pyelonefritida – současný zánět ledvinné pánvičky a ledviny. „Filtr“ každé ledviny tvoří asi jeden milion stočených trubiček nazývaných nefrony. Každý nefron má na konci klubíčko kapilár, v nichž filtrace krve probíhá. Jakmile se kapiláry poškodí, málokdy se obnoví. Jestliže jsou ledviny napadeny choroboplodnými zárodky, nefrony nemohou filtrovat krev a začínají do moči propouštět bílkoviny a částečky červených krvinek. Pacient pociťuje bolesti i v oblasti ledvin. Má teplotu a současně zimnici. Pociťuje nutkání se vymočit, ale když k tomu dojde, je to hodně bolestivé. Stav se zhorší, jestliže moč vytéká pomalu, jestliže má pacient ledvinové nebo močové kameny. Lékař při tomto onemocnění podává antibiotika, velmi důležitý je dostatečný přísun tekutin.

Vážnější jsou případy, kdy se záchvaty pyelonefritidy opakují. Tyto záchvaty postupně ničí nefrony, kterých je čím dál tím méně. výsledkem je chronická pyelonefritida. Rozlišujeme několik příčin. Stane se , že odtok moči zablokují ledvinové kameny. Další příčinou může být porucha „chlopní“, které pouštějí moč z močovodu do močového měchýře. Pokud jsou tyto chlopně poškozené nebo nepracují správně, vracející se moč může do ledvin zanést infekci. Urémie není vlastně onemocněním, je to výsledný soubor příznaků selhání ledvin, které může mít nejrůznější příčiny. Chronická urémie se vyvíjí, když na základě nedostatečného vylučování moči dojde k nahromadění škodlivin. Normálně totiž odcházejí nepotřebné výměšky různých tkání močí ven z těla. Při selhání ledvin zůstávají tyto škodlivé tekutiny v organismu. Dochází tak k hromadění přebytečného množství tekutin v podkoží, kde vznikají otoky ( edémy ). Množství škodlivin v krvi se zvětšuje. V těle je porušena rovnováha mezi zásaditými a kyselými látkami a obsah kyselin v tělesné tekutině se stává nepřiměřeně vysokým. Aby bylo dosaženo rovnováhy, musí být nasazen dialyzační přístroj. Jde vlastně o umělou ledvinu, která provede vyčištění krve mimo organismus. Je to proces bezbolestný, trvá několik hodin a musí se podstupovat pravidelně. Příčinou urémie může být nedostatečné prokrvení ledvin nebo porušení jejich tkáně jedy, případně záněty.

Vyhnout se urémii je velmi obtížné. Jedná se totiž většinou o následek selhání činnosti ledvin. Tato těžká funkční porucha ledvin často závisí na téměř námi neovlivnitelných faktorech , jako je šok, operace nebo úraz.

Zánět močového měchýře – cystitida

Zánět sliznice močového měchýře je jednou z nejčastějších infekcí močových cest. Jeho příčinou je obvykle bakteriální infekce. Záněty močových cest trpí častěji ženy, pravděpodobně proto, že mají kratší močovou trubici než muži, což usnadňuje vstup baktériím. Čtyři z pěti žen tuto nemoc poznaly na vlastní kůži. Rozeznáváme zánět akutní a chronický. Ve většině případů vzniká onemocnění tak, že do močové trubice vniknou bakterie. Močovou trubicí postupují vzhůru až do močového měchýře a napadnou jeho sliznici. Tím vzniká samotný zánět.

Původcem mnoha případů je bakterie zvaná escherichia coli. Tato bakterie běžně existuje ve střevech, napomáhá při trávicích procesech, dostane-li se však do močové trubice, vzniká problém. Hlavními znaky příznaky zánětu močového měchýře je silné nutkání močit, pocit tupé bolesti v podbřišku. Při močení cítí pacient řezání a pálení. Někdy je vyloučeno pouze malé množství moči, ale pacient cítí brzy další nutkání. K identifikaci bakterií je odebrán vzorek moči a případně i krve. Teprve po kultivaci bakterií může lékař zcela přesně nasadit účinné antibiotikum. Aby nedošlo ke zkreslení laboratorního obrazu, je nutné, aby moč na kultivaci byla odebrána ještě před nasazením léků. Antibiotika musíme využívat celá, protože předčasné ukončení léčby by mohlo vést k tomu, že u přežívajících bakterií vypěstujeme proti zvolenému antibiotiku imunitu. V prvních dnech léčby je velmi důležité vypít co nejvíce tekutin, aby se močový měchýř rychleji propláchl.

Zánětům močového měchýře můžeme předcházet dostatečnou, nikoliv však přehnanou hygienou, na intimní partie užívat speciální mýdla, dávat přednost sprše před koupelí, po pohlavním styku se vymočit a umýt, nezadržovat močení.

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205