Slevy s ČPZP 2019

Bodnutí a kousnutí hmyzem

Nepříjemným průvodcem letních večerů strávených u vody je hmyz. Snad bychom ani nenašli člověka, který by se mohl chlubit tím, že zkušenost s „kousnutím“ hmyzem nemá. Ve skutečnosti je ale hmyzu, který „kousne“, jenom několik málo druhů – spíše jde o hmyz, který používá sosáček k tomu, aby nám pod kůži vstříkl tekutinu, což my potom cítíme jako kousnutí nebo štípnutí. Oblast kolem místa bodnutí nás svědí, protože obranný systém těla začne okamžitě reagovat uvolňováním chemických látek, které mají útočníka odpudit.

V některých případech zůstane v místě bodnutí zapíchnuté žihadlo, které je nutno odstranit. K odstranění použijeme tupou stranu nože nebo nehty, dbáme na to, abychom ho tahali pouze v jednom směru. Nepoužíváme pinzetu, protože žihadlo je umístěno ve vaku, který obsahuje jed, a pinzeta by ho tak mohla utrhnout, a jed tak uvolnit do kůže. Okolí rány omyjeme vodou a mýdlem a vysušíme ručníkem, potom naneseme zklidňující přípravek.Abychom zabránili infekci, postižené místo vyčistíme antiseptikem nebo potřeme antihistaminovým krémem, který lze zakoupit v lékárně.

„Jed“ včely není nebezpečný, pokud nevyvolá alergickou reakci, bolest ale přichází okamžitě a trvá 3 až 6 hodin. Následný otok, zanícení a svědění obvykle zmizí po několika dnech. Pokud je žihadlo infikované, může postižený dostat horečku a dva tři dny pociťovat bolest v kloubech. Alergická reakce způsobí silné otoky, které se mohou rozšířit na celé tělo. Ve výjimečných případech, je-li postižený mimořádně alergický, může dojít k anafylaktickému šoku, provázenému dýchacími potížemi i bezvědomím. Pokud k šoku dojde, selže zpravidla krevní oběh a zásobování těla kyslíkem. Kůže postiženého člověka rychle zbledne, je studená na dotyk a vlhká potem. Postižený člověk začne rychle a mělce dýchat. Někdy začne zívat, snaží se nadechnout a olizuje si rty, jako by měl žízeň. Někomu se udělá i špatně od žaludku, může zvracet, natékají mu údy nebo rty a na kůži se mohou objevit velké rudé skvrny. V tomto případě musíme postiženého okamžitě dopravit k lékaři. Člověku se šokem nepodávejte nic k jídlu ani k pití a nikdy se nesnažte ho zahřát nahřívacími lahvemi s teplou vodou, protože tak jenom přivedete krev blíž ke kůži.

Většina štípnutí hmyzem ovšem způsobuje pouze nepatrnou reakci. Jestliže vás už někdy včela nebo vosa štípla, můžete být na další štípnutí přecitlivělí a reagovat mnohem hůř. Lidové lékařství doporučuje na včelí bodnutí nadrobno rozdrobené či roztrhané listy jitrocele kopinatého, listy nahřejeme a vymačkanou šťávu naneseme na ránu. Můžeme přiložit led, aby se zánět zmírnil, a pro utišení bolesti můžeme na ránu rozetřít pár kapek levandulového oleje.. Rychlou úlevu může přinést ukrojený plátek cibule, kterým postižené místo potíráme. Pokud to lze, postižené místo ponoříme do umyvadla s vodou, do které přidáme lžičku jedlé sody a kostky ledu –chlad zpomaluje krevní oběh a pomáhá tak zastavit šíření jedu. Další volně prodejné prostředky na úlevu od příznaků štípnutí hmyzem obsahují čpavek, kafr nebo mentol. Mast s tekutým magnesiem potlačuje zejména svědění.

Na rozdíl od včel vosy jednoduše vstříknou jedovatou bílkovinu do kůže svých obětí a pak mohou letět a bodat dále. Jed způsobuje zarudnutí, bolest a svědění, ale bodnutí je málokdy nebezpečné. Tradiční lidový lék je ocet, kterým se potírá postižené místo. Rozmačkané lístky jitrocele nebo měsíčku se přikládaly na všechny druhy bodnutí. Vosí bodnutí může však způsobit vzácnou, již zmíněnou alergickou reakci, anafylaktický šok. Postiženého okamžitě dopravíme k lékaři.

Komáří kousnutí je obvykle spíš protivné než nebezpečné, protože kousnutí bolí a dráždí kůži. V některých částech světa - hlavně v tropech – přenášejí komáři parazity, kteří vyvolávají vážná onemocnění – např. malárii. Je rozumné informovat lékaře o tom, že se chystáme na cestu do oblasti, kde se vyskytuje malárie, a lékař pak může doporučit léky, které se berou ještě před vycestováním.

Když štípne komáří samička, vpíchne sliny do kůže oběti dřív, než začne sát krev. Jestliže komár nasaje krev z člověka, který je infikovaný parazitem, stane se přenašečem této choroby a při každém kousnutí a vpíchnutí nakažených slin jí nakazí další oběť. Komáři přenášejí žlutou zimnici a některé formy encefalitid. Nejspíš nepřenášejí viry AIDS, a to proto, že jejich sliny pravděpodobně tyto viry usmrcují. Jste-li citliví na komáří kousnutí, potřete náchylná místa kůže nálevem z heřmánku, pomáhá odpuzovat hmyz .

Dokonce ani doma nejsme před hmyzem chráněni. Před několika druhy musíme být opravdu na pozoru. Nejrozšířenější jsou blechy. Tento hmyz často zanesou domů domácí zvířata. Výrobci přípravků na hubení blech tvrdí, že když má naše domácí zvíře blechu jednu, je jich v našem domově pravděpodobně dalších 99. Dvě blechy se během jediného měsíce dokážou rozmnožit na 3 500 000 jedinců a jejich vajíčka mohou zůstat ležet nedotčena až dva roky kdekoliv v našem domě. Kousnutí způsobené blechou je typicky červené a kulaté, uprostřed s tmavší červenou tečkou.

Veš napadá tělo, hlavu, ale vyskytuje se i v ohanbí. Přenáší se snadno z člověka na člověka. Vlasové vši jsou běžné mezi školními dětmi, protože děti dávají hlavy často k sobě. Proti vším je v prodeji řada prostředků, ale jejich užití je třeba měnit, protože vši si vůči jednomu prostředku vytvoří rychle odolnost.

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205