Mobilní aplikace

Nový lék po zlomeninách obratlů

Bolesti po zlomeninách obratlů, které postihují například oblasti spodních zad, slibuje odstranit nový léčebný postup, jehož využití ohlásili vědci z Riverside Methodist Hospital v Columbusu v americkém státě Ohio. O jejich metodě informoval na svých stránkách americký internetový portál WebMd.

Jedná se o nechirurgický zákrok, který se nazývá vertebroplastie a podle dosavadních výsledků pomáhá až v 90 procentech případů. Dosud je většina pacientů závislá na úlevě, kterou jim přináší injekce proti bolesti.

Zlomeniny páteřních obratlů vznikají nejčastěji v důsledku osteoporózy. Ta je považována za nemoc starých lidí. Její následky se v naprosté většině projevují až v pozdějším věku, kdy již stupeň odvápnění (demineralizace) kostí je pokročilý. Například ve Spojených státech postihuje zlomenina krčku ročně kolem 700 tisíc žen. Je nutno mít na paměti, že základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří vlastně již v období dospívání.

Dokonce nevinně vyhlížející pády mohou být důvodem zlomenin obratlových výběžků, zvláště v případě postižení osteoporózou. V případech, kdy je zanedbána léčba, dochází ke ztrátě tělesné výšky, potížím s držením těla a velkým bolestem. Podle odborníků se pozitivní účinky vertebroplastie projeví, pokud je použita dříve, než dojde ke kompletní kompresi nebo zhroucení zlomeného obratle.

Při vertebroplastii lékaři zavedou přes malý otvor v kůži trubici o velikosti obyčejné slánky přímo do středu zlomeného obratle. Za použití rentgenových paprsků aplikují lékaři do postiženého místa v kosti rychleschnoucí kostní cement. Ten stabilizuje zlomeninu, což vede k utišení bolesti a zabraňuje kolapsu a dalším poškozením.

V rámci výzkumu použití této metody bylo využit vzorek 100 pacientů se zlomeninou obratle. Po téměř dvou letech potvrdilo 93 procent pacientů výrazné utišení bolesti v oblasti spodních zad. U 16 procent pacientů ustoupila bolest docela.

Výsledky potvrzují nejenom okamžitý přínos vertebroplastie, její vliv se potvrdil i v dlouhodobém horizontu. Zvláště u pacientů, kteří před její aplikací byli omezeni v pohybu.

Zdroj: Doktoronline

Autor: - rn -

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205