Slevy s ČPZP 2019

Vůně léčí

Uvědomme si, kolik různých pachů a vůní nás denně obklopuje…Z některých se nám zamotá hlava, jiné v nás vyvolají vzpomínky na příjemně prožité chvíle. Můžeme říci, že každý okamžik má svou osobitou vůni – aroma.

Aromaterapie je forma alternativní medicíny, která využívá esenciální oleje z nejrůznějších rostlin a plodů rostlin.Ty se mohou přidávat do masážních olejů, do koupelí nebo do oblíbených aromatických lampiček, aby nám provoněly místnost a navodily tak příjemnou nebo léčivou atmosféru.
Není divu, že už staří Egypťané (3000 př.n.l.) používali aromatické rostlinné oleje k léčebným účelům, jejich znalosti přejali Řekové a Římané také k účelům kosmetickým. Proto nás dodnes okouzlují antické bohyně s překrásnou pletí.

Aromaterapeuti využívají koncentrovaný olej z rostlin – tento je znám jako esenciální olej rostliny.Olej se získává z okvětních lístků, listů, semen, plodů, stonků, kůry či kořenů rostliny.Existují dvě metody získávání esenciálních olejů.Při destilaci se rostliny umístí do kádě, kde na ně působí pára, tak se vypaří voda, esence a další látky. Když se potom zbytek zchladí, voda a olej se zkondenzují a oddělí se od sebe, takže olej získáme poměrně snadno. Louhování je postupem pracnějším, zdlouhavějším, a proto jsou esenciální oleje získané tímto způsobem mnohem dražší. Při louhování se květiny ponoří do nálevu, např. do alkoholu,dokud okvětní lístky nezměknou a esence se nevylouhuje. Potom se tekutina nalije do centrifugy, kdy se při otáčení oddělují obsažené látky podle jejich hustoty. Pak se tekutina při velmi nízké teplotě destiluje.

Již jsme se zmínili o tom, že esenciální oleje získané vylouhováním jsou drahé. Při nákupech si však dávejme pozor, ne vše, co je drahé, je kvalitní. V prvé řadě si musíme ověřit,zda jde o oleje čisté a nikoli umělé směsi (ty jsou nabízeny jako aromaterapeutické oleje). Pravé esenciální oleje se od sebe odlišují cenou, přímo úměrnou tomu, jak snadno nebo nesnadno se olej z rostliny získával.
V dnešní uspěchané době se esenciální oleje používají jako pomocné prostředky při léčení fyzických i psychických nemocí a poruch, ale rovněž jako preventivní prostředky, které pomáhají chránit tělo před nachlazením, chřipkou…

Je samozřejmé, že různé esenciální oleje mají různé účinky, některé působí na více onemocnění najednou.Velice populární je olej z čajovníku (tea tree oil) - chrání tělo před infekcemi a udržuje ho „čisté“ a zdravé. Heřmánek a levandule mohou být používány při léčení artritidy nebo při bolesti kloubů.

Pokud se rozhodneme oleje používat, měli bychom se poradit s odborníkem. Můžeme mít citlivou pokožku, která by při použití určitých esenciálních olejů mohla reagovat podrážděně, také bychom mohli být alergičtí na určitý esenciální výtažek. Pokud chceme esenciální olej používat jako olej masážní, smícháme ho s olejem základním, jako je například olej mandlový. Pokud takový olej vetřeme do kůže, esence pronikne do krevního oběhu a krev ji přenese do místa určení v těle. Nikdy však nesmíme esenciální oleje používat přímo na pokožku!
Velmi oblíbeným se také stalo použití esenciálních olejů při koupelích. I zde si musíme dát pozor na množství přidávaného oleje – stačí pár kapek pod tekoucí vodu a pak vodu pečlivě promíchat. Některé oleje jsou koncentrovanější, takže postačí jedna až dvě kapky.
Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205