Slevy s ČPZP 2019

Zácpa a její léčba

V ordinacích praktických i odborných lékařů zaznívají stesky na zácpu dnes a denně. Tento pojem je však krajně subjektivní, neboť to, co jeden již považuje za zácpu může být pro druhého zcela normální. Nejjednodušeji snad lze zácpu definovat jako málo časté ( méně než 3x týdně), obtížné vyprazdňování tuhé stolice. Vyskytuje se asi u 30% dospělé populace.

Dle příčiny vzniku můžeme zácpu rozdělit na organickou, druhotnou, případně se jedná o samostatné onemocnění, označované jako zácpa primární. Zácpa organická vzniká v důsledku anatomických, strukturálních příčin – např. střevní uzávěry při nádorových onemocněních či Crohnova choroba. Zácpa druhotná bývá doprovodným jevem poruch funkce štítné žlázy ( hypotyreóza), nebo k ní dochází vlivem různých léčiv, které pacient užívá. U zácpy primární se jedná o motorickou poruchu tlustého střeva nebo porušenou evakuaci stolice. Do této skupiny patří i tzv. habituální – čili návyková zácpa. Vzniká porušením vyprazdňovacího reflexu, např. vlivem nízkého přísunu tekutin, špatných stravovacích návyků s nízkým obsahem vláknin nebo opakovaným potlačováním nucení na stolici.

Ať už je ale vyvolávající příčina jakákoliv, vždy se jedná o reakci střeva na nějaký stav. Touto reakcí rozumíme buď atonii- čili ochablost střevní svaloviny, nebo se střevo nachází v křeči- pak je to tzv. spastická zácpa.

U zácpy atonické bývá jednou z hlavních příčin zpomalení rytmických pohybů střeva posunujících jeho obsah. Častější bývá u lidí, kteří nikdy nesportovali.

Spastická zácpa vzniká spíše nadměrnou střevní dráždivostí, často v těhotenství nebo v období po porodu.

Oba typy zácpy jsou příčinou dalších zdravotních potíží jako např. bolest hlavy, nespavost, problémy s pletí..atd. a dokonce mohou vést až k chronické otravě organismu

Pro optimální léčbu je důležité vědět, jak dlouho zácpa trvá. Zácpa náhle vzniklá může být reakcí organismu na změnu prostředí např. při cestování. Po 50. roce věku však každá nepravidelnost stolice nebo střídání zácpy s průjmem může signalizovat závažné onemocnění. Zvláště po objevení krve ve stolici je třeba okamžitě navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření. Může se jednat o nádor tlustého střeva, v jehož výskytu jsme dle statistik první na světě. Chronickou zácpou trpí většinou ženy středního věku, které obtíže provází od mládí většinou po celý život- nebo také k ní dochází ve starším věku v důsledku poklesu celkové aktivity organismu.

Léčba zácpy pochopitelně závisí na příčině. Nechme stranou zácpu organickou a druhotnou, kde se problém řeší např. chirurgickým odstraněním uzávěru nebo třeba změnou medikace pacienta. Základem terapie zácpy primární je úprava dietního režimu. Znamená to zvýšení přísunu tekutin na 2- 3 l denně, příjem dostatečného množství vlákniny a také přiměřená fyzická aktivita. Pokud i přesto problém přetrvává po delší dobu, použijeme doplňkovou terapii projímadlem, ale pouze po nezbytně dlouhou dobu.

Na našem trhu existuje široká nabídka nejrůznějších projímadel- od projímavých čajů, přes tablety, čípky, kapky. V lékárnách vám jistě při výběru ochotně poradí. Vždy je však nutné si přečíst přiložený příbalový leták a řídit se doporučeným dávkováním. Ušetříte si tak případné nežádoucí účinky jako jsou křeče trávicího traktu nebo průjem, které vznikají při předávkování lékem.

U zácpy chronické je s projímadly nutné zacházet opatrně! Hrozí zde totiž jejich nadužívání, což vede k poškození sliznice střeva, destrukci nervové pleteně až atrofii hladké svaloviny. Vzniká těžká zácpa nereagující na žádnou terapii!

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205