Slevy s ČPZP 2019

Jak bojovat s kašlem

Pokud není kašel příznakem něčeho vážnějšího, lékař doporučí klid a teplo a léky proti kašli, obvykle v podobě sirupu. Tyto léky mohou obsahovat složky potlačující kašel, např. kodein, a expektoranty, jako jsou triprolidin, pseudoefedrin a guaiafenazin, které usnadňují vykašlávání. Obsahují také některé zklidňující látky, např. sirup nebo glycerin. Odborníci ( plicní lékaři ) doporučují - pokud je to možné – však léčit kašel jako symptom až poté, kdy je jednoznačně stanovena diagnóza, hlavně u starších pacientů by to bylo prospěšné. Za obrazem kašle se mohou skrývat četná i mimoplicní onemocnění.

Vznik kašle téměř vždy souvisí s periferním podrážděním sliznice dýchacího ústrojí ( studený vzduch, chemické podněty ), což poukazuje na reflexní povahu kašle. Kašel tedy, jako každý jiný reflexní děj, se uskutečňuje prostřednictvím reflexního oblouku, který je složen ze základních článků: z receptoru, z aferentní ( dostředivé ) dráhy, centra a zpětně z dráhy eferentní, vedoucí k efektoru ( sliznice ). Receptory kašle jsou uloženy v dýchacích cestách, tedy ve sliznici i pod sliznicí respiračního traktu, ale i v jiných strukturách dýchacího systému. Průběh různých onemocnění doprovázených kašlem je u každého jedince jiný, a to v závislosti na individuální imunitě, na správném či méně správném léčení nemoci.

V prvním stadiu kašle, tj. podráždění sliznice, dochází k zánětlivému stavu v dýchacích cestách a při tomto akutním stadiu kašle je na prvním místě indikace herb slizovitých, které zánětem podrážděné sliznice zklidňují. V tomto stadiu kašle není vhodné doporučovat přípravky, které kašel zastavují, a ani ne bylinné komponenty, které se v čajích uplatňují až v subakutním stadiu kašle, tj. při vykašlávání hlenů. Jakými čaji tedy začít v akutním stadiu kašle? S čaji z drog, obsahujících slizovité komponenty – jsou to ibišek, sléz lesní, divizna, podběl, jitrocel. U ibišku volíme k přípravě spíše koře, který obsahuje více slizu než listy. Divizna velkokvětá se připravuje též za studena buď rychlou. Nebo spíše déle trvající macerací, tj. výluhem za studena. Divizna však již tvoří přechod k druhé skupině čajových směsí, protože ji lze použít i u subakutních stadií kašle. Z podběle se používají listy i květy. Podběl bývá součástí prsních čajů, pro obsah třísloviny lze podbělových listů i květů používat jako dobrého tonika. Vhodná je indikace podbělu u rozedmy plic a silikózy, tedy u chorob, které bývají provázeny tvrdošíjným ranním kašlem.

V prvých 2-3 dnech kašle v akutním stadiu nebývá odčleňování zapotřebí, zánětlivý proces na sliznicích není ještě ukončen. Teprve po 3-4 dnech se tento zánět na sliznicích rozpouští a je správné nasadit látky, které toto vykašlávání usnadňují. Z domácích bylin bychom upotřebili prvosenku jarní, jitrocel kopinatý. Asi ze tří druhů jitrocelů je právě tento, kopinatý, s dlouhými listy nejcennější. Listy jitrocele obsahují vedle slizu a třísloviny i značné množství kyseliny křemičité. Jitrocel byl proto velmi ceněn při léčbě plicní tuberkulózy a spolu s přesličkou a rdesnem tvořily kvalitní směsi k léčení této nemoci. Jitrocel se skoro výhradně používá ve formě sirupu.

Při křečovitých formách kašle je velmi důležité odstraňovat hleny ze slizničního epitelu vykašláváním, neboť se tak snižuje počet kašlových záchvatů. U tohoto typu kašle se nahromaděný hlen po nějaké době kumuluje a pacienti již tolik nevykašlávají, protože to působí adaptace mechanoreceptorů, ale po změně polohy těla, tj. po ulehnutí, při námaze nebo u dětí při pláči se dráždění opět dostaví, neboť se exkrety ze sliznice dostanou do kontaktu s dalšími, ještě neadaptovanými receptory.

V raných stádiích kašle pomůže i inhalace, která zmírní kašel a pomůže vykašlávání hlenů. K tomu se používají éterické oleje z eukalyptu, tymiánu, cypřiše a santalového dřeva. Podávají se dvě nebo tři kapky do nádoby s horkou vodou. Pro děti je vhodný nálev z kůry plané višně, což je mírné sedativum, na kašel s horečkou je řebříčkový či andělikový nálev, a na katarový kašel nálev z omanu nebo květu černého bezu. Hlen údajně pomáhá odstranit obklad na krk a prsa: ručník namočený do tří dílů horké vody a jednoho dílu octa. Trvá-li kašel dlouho - víc než dva či tři týdny – nebo je-li provázen vysokou teplotou, bolestmi na prsou, vyhledáme lékaře.

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205