Tlusté střevo

Trávení a vstřebávání potravy se odehrává v trávicím traktu, vinuté trubici asi 10m dlouhé, která navazuje na dutinu ústní a končí řitním otvorem.

Většina látek z potravy se vstřebává v tenkém střevě. Všechny zbytky procházejí slepým střevem, vakovitým oddílem na začátku tlustého střeva. Na spodině slepého střeva je asi 10cm dlouhý červovitý přívěsek (apendix), který u člověka nemá žádnou funkci. Slepé střevo i apendix jsou pozůstatkem z dob, kdy se naši předkové živili více rostlinnou potravou, tehdy byl apendix potřebný pro trávení velkého množství celulózy obsažené v rostlinách. Mezi běžné obtíže patří zánět slepého střeva, přesněji zánět onoho červovitého přívěsku (apendixu), který se zanítí nebo infikuje. Existují dva typy zánětu slepého střeva. Slabý zánět apendixu působí občasné potíže v pravé dolní části břicha ( chronický zánět slepého střeva ), bolesti se mohou objevovat a ztrácet delší dobu, ale vážné onemocnění nezpůsobí. Příznaky akutního zánětu slepého střeva se objeví do 48 hodin a začínají tupou bolestí v oblasti pupku, nevolností a zvracením – nemocný odmítá jídlo a má zácpu. Bolest se zvětšuje a stěhuje do pravé dolní čtvrtiny břicha. Může se zvýšit i teplota postiženého. V tomto případě okamžitě voláme lékaře, protože v případě prasknutí zaníceného apendixu může nastat zánět pobřišnice, který může skončit i smrtí.

Tračník je další částí tlustého střeva – skládá se ze čtyř částí, tračníku vzestupného, tračníku příčného, sestupný tračník přechází v tračník esovitý. Poslední částí tlustého střeva je konečník. Je dlouhý asi 12cm a přechází v řitní trubici.

Nejvýznamnější funkcí tlustého střeva je vstřebávání vody a minerálních látek zpět do krevního řečiště. Tlusté střevo se zbavuje nestravitelných a odpadových látek ve formě stolice. Trávenina je z tenkého střeva posunována do střeva tlustého. Ve slepém střevu a v první části tračníku je voda vstřebávána do těla. Tračník je vystlán měkkou sliznicí, která usnadňuje cestu stolici. Vnitřní a vnější svaly udržují tračník stále lehce stažený. V této části trávicího ústrojí je svalová činnost mnohem pomalejší, ale na konci tračníku začínají pohyby zesilovat, těmto pohybům se říká velká peristaltika – vytlačí obsah do konečníku. Velká peristaltika probíhá třikrát až čtyřikrát denně. Obvykle k ní dochází, když se žaludek naplní větším množstvím potravy a tračník se připravuje na nový přísun.

Syndromu dráždivého tračníku jsou nejvíce vystaveni mladí lidé a lidé středního věku. Mnohem častěji jsou postiženy ženy ve věku dvaceti až čtyřiceti pěti let. Příznaky tohoto onemocnění se objevují a mizí, ale celkové léčení trvá i několik let. Na vzniku nemoci se podílí stres, choroba omezuje stahování a uvolňování stahů střevních stěn, které tlačí střevní obsah do konečníku. je-li svalová činnost narušena, působí to křečovité bolesti s prudkým vodnatým průjmem a nebo naopak zácpou. Periody průjmu a zácpy se střídají. Dále se mohou vyskytovat křečovité bolesti v podbřišku, které mizí po odchodu obsahu střev, bolesti zad, únava a celková ochablost. Střevní svaly řídí nervový systém, který nepodléhá naší vůli, nemoc tedy může propuknout při duševních poruchách nebo při úzkosti. Choroba může být způsobena i střevní infekcí. Diagnózu dráždivého tračníku je stanovena ze vzorků stolice, pomocí rentgenu nebo endoskopem, který se zavádí konečníkem. Doporučuje se jíst více potravin s vlákninou, více neupravovaných potravin a lněná a jitrocelová semínka, která působí jako projímadla. V počátcích nemoci se doporučuje čaj z máty peprné nebo heřmánku.

V tlustém střevě se nacházejí bakterie, důležité pro trávení. Tyto bakterie vytvářejí některé B vitaminy a vitamin K, který je nezbytný pro tvorbu látky potřebné při srážení krve. Stolice obsahuje z největší části vodu, dále bakterie, zbytky potravy, střevní výměšky a mrtvé buňky ze sliznice střev. Trávenina se v tračníku promění na stolici během 12 až 24 hodin. Když je tračník plný, posune se stolice do konečníku, odkud je přes řitní otvor vyloučena z těla. Aby mohla být stolice vyloučena, musí člověk vědomě stlačit bránice směrem dolů, aby se zvýšil v břišní dutině tlak a vypudil stolici do konečníku. Konečník se pak natáhne, aby mohl pojmout celý obsah tračníku. Toto natažení spustí reflexivní stahování konečníkových svalů, uvolňování konečníkového svěrače a stolice je vytlačena přes řitní otvor z těla. Vnější sval konečníkového svěrače je příčně pruhovaný, ovladatelný vůli, a proto můžeme stolici zadržovat.

Zánět tlustého střeva (kolitida) se projevuje vředovitým zánětem tlustého střeva. Průvodními jevy jsou bolest břicha a záchvaty průjmu se stopami krve. V každém případě je nutno vyhledat lékaře. Někdy může lékař doporučit i operaci, kterou se odstraní část tračníku. Opět je velmi důležitá „zdravá dieta“ a relaxace.

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205